PEDIGREE PL
Szukaj
Nowy Szczeniak

Wyprawka dla szczeniaka - produkty, w które powinieneś wyposażyć psa juniora

chris-arthur-collins-qGkVJ7Tx36s-unsplash-detail.png

Pojawienie się szczenięcia w domu przynosi wiele radości i ekscytacji. Jednak jest to również spore wyzwanie dla opiekunów. Właśnie dlatego, warto się dobrze przygotować na przyjęcie młodego zwierzęcia. Co powinna zawierać wyprawka dla szczeniaka, aby mógł cieszyć się życiem?

Spis treści:

  1. Szczeniak w domu - co kupić i dlaczego warto to zrobić?
  2. Wyprawka dla psa - miska i karma
  3. Miejsce do spania - co kupić dla szczeniaka?
  4. Co trzeba kupić dla szczeniaka? O zabawkach i akcesoriach na spacer

Szczeniak w domu - co kupić i dlaczego warto to zrobić?

Jeśli w Twoim domu pojawiło się szczenię, warto poświęcić mu maksimum czasu, aby czuło się bezpiecznie oraz mogło dorastać w optymalnych warunkach. Pierwsze dni są bardzo ważne, ponieważ wówczas zaczyna budować się więź emocjonalna pomiędzy opiekunem a pupilem. Warto zatem przygotować się wcześniej do tego dnia i zapoznać się z informacjami, co kupić dla szczeniaka. Pozwoli Ci to dobrze się zorganizować, a także uniknąć niepotrzebnego stresu.

Wyprawka dla psa - miska i karma

Pierwszym produktem, w który powinieneś się zaopatrzyć jako opiekun, jest miska, a właściwie dwie sztuki. Jedna z nich służy do podawania jedzenia, a druga do zapewnienia stałego dostępu do wody. Kiedy będziesz w sklepie zoologicznym, koniecznie zwróć uwagę na rozmiar miski. Najlepiej, aby miała ona pomiędzy 0,3 a 0,7 litra. Zobacz też czy jest stabilna np. posiada antypoślizgową gumę na spodzie. Jeśli będzie dobrze trzymać się podłoża, Twój pupil nie będzie musiał jej 'gonić' po całym pomieszczeniu, szczególnie jeśli na podłodze są śliskie płytki. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na produkt wykonany z ceramiki. 

Zaopatrz się także w odpowiednią karmę dla juniora. Najlepiej będzie, jeśli dowiesz się od poprzedniego opiekuna, jaką karmę podawał szczenięciu. W ten sposób, unikniesz dodatkowego stresu związanego z nagłą zmianą żywieniową. Ta niekorzystnie wpływa na samopoczucie oraz zdrowie Twojego pupila. Wszelkie zmiany związane z jedzeniem powinny być wprowadzane powoli i stopniowo. Przez pierwsze tygodnie, kiedy pojawi się nowy członek Twojej rodziny, pozwól mu spożywać to, co wcześniej. Dopiero później wprowadzaj stopniowo zmiany, o ile będą one konieczne. Kieruj się tym, co jest napisane na opakowaniu pełnoporcjowej karmy dla psa. Te przeznaczone dla juniora znacznie różnią się od tych, które są dla przeznaczone dla dorosłych osobników. Przede wszystkim, chodzi tutaj o zapewnienie odpowiednich składników odżywczych, w prawidłowych ilościach i proporcjach. Karma dla psa powinna być zatem dostosowana do wieku, a także rasy i stanu zdrowia zwierzęcia. Możesz też kupić przekąski przeznaczone dla juniorów, aby stosować je jako pokarm uzupełniający, np. w ramach nagradzania pupila podczas nauki. Warto jednak pamiętać, że przekąski nie powinny przekroczyć 10% dziennej dawki podawanych psu kalorii. 

Miejsce do spania - co kupić dla szczeniaka?

Dobrze jest przyzwyczajać szczenię do spania we własnym legowisku. W ten sposób pupil wyrobi sobie prawidłowy nawyk.  Sen jest dla niego ważny w fazie wzrostu, dlatego wybór miejsca do spania nie może być przypadkowy. Co trzeba kupić dla szczeniaka? Jeśli chcesz postawić na funkcjonalność, wybierz legowisko większych rozmiarów, które będzie mu służyć przez długi czas. Dopasuj go też do rasy psa, czyli wielkości Twojego pupila. Pamiętaj, że legowisko powinno mieć zdejmowaną powłokę, którą można prać w celu zachowania higieny.

Co trzeba kupić dla szczeniaka? O zabawkach i akcesoriach na spacer

Wyprawka dla szczeniaka powinna zawierać także podstawowe zabawki. Tak naprawdę, pies lubi się nimi bawić na każdym etapie życia. To źródło rozrywki, a także wielu umiejętności. W zależności od tego, jakie zabawki wybierzesz, będą one miały wpływ np. na spryt i spostrzegawczość. Na początku możesz kupić takie zabawki, dzięki którym rozwiniesz u swojego pupila zdolność aportowania. Warto zaopatrzyć się w akcesoria służące do żucia i gryzienia, które wspomagają utrzymanie higieny jamy ustnej zwierzęcia, a także zaspokajają naturalne instynkty i są pomocne w okresie wymiany zębów. Dobrym wyborem są również zabawki edukacyjne – np. maty węchowe – dzięki nim pies rozwija umiejętność logicznego myślenia. Niesamowicie ważne jest to, aby wyposażyć się w gryzaki, które pomogą Twojemu pupilowi w okresie wymiany zębów, gdy dziąsła swędzą i są nadwrażliwe. 

Kolejnym ważnym elementem wyprawki dla szczenięcia jest obroża. Powinna być ona wykonana z materiału, który nie będzie powodował dyskomfortu u Twojego psa, czyli np. miękkiej skóry. Dodatkowo warto wyposażyć się w model obroży z regulacją. Dla szczenięcia dobrze sprawdzą się także szelki, które zapewniają psu pełną swobodę ruchu. Dopasuj je do rozmiaru oraz masy psa. Duże znaczenie ma również smycz. Co kupić szczeniakowi na spacer? Możesz też wybrać adresówkę, czyli specjalny identyfikator z numerem kontaktowym do opiekuna.  Nie zapomnij też o woreczkach na nieczystości.

Co jeszcze powinna zawierać wyprawka dla psa? Tak naprawdę wiele zależy od tego, jakie zwierzę trafi w Twoje ręce oraz jakie masz plany. Warto wziąć pod uwagę wysokiej jakości transporter, dzięki któremu możesz podróżować ze swoim zwierzęciem. Ważnym elementem wyposażenia są także akcesoria do pielęgnacji, np. obcinaczki do pazurów, szampon i odżywka do sierści oraz grzebienie i szczotki do czesania. Do codziennej higieny jamy ustnej służy szczoteczka dla psa wraz ze specjalną pastą. Warto zaopatrzyć się w butelkę turystyczną, która ułatwia uzupełnianie płynów w organizmie pupila podczas spacerów w upalne dni. Niektóre rasy psów wymagają również specjalnej pielęgnacji okolic oczu i uszu.