PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Psem

Ile śpi szczeniak? Jak zapewnić Twojemu pupilowi odpowiednią ilość snu?

rudy pies śpiący na dywanie

Odpowiednia ilość snu w ciągu doby jest bardzo ważna w przypadku szczeniaków. W krótkim czasie muszą one zbudować sprawność mięśniową i umysłową, co wymaga sporych nakładów energii. Dlatego częste drzemki, a także dłuższe odcinki czasu, w których Twój szczeniak zapada w głęboki sen, nie powinny Cię niepokoić.

Dlaczego odpowiednia ilość snu jest ważna dla zdrowia szczeniaka?

Na to, ile śpi szczeniak, wpływa przede wszystkim duża ilość nowych bodźców, a także intensywny rozwój jego ciała, który następuje szybko i dynamicznie. Sen to czas dla umysłu Twojego szczeniaka, pozwalający na przetworzenie wszystkich nowych zapachów, widoków, dźwięków i informacji, które ostatnio zdobył. Wyspany szczeniak będzie mógł się dużo łatwiej skupić na poznawaniu świata dookoła niego, na nauce nowych komend i socjalizacji. Podczas snu formują się także wspomnienia, a regeneracja pozwala na właściwy rozwój kości, stawów i systemu odpornościowego.

Ile powinien spać szczeniak?

Na to, ile śpi szczeniak, wpływa również stadium jego rozwoju. W miarę upływu czasu sen Twojego pupila stanie się bardziej regularny. Szczeniaki śpią średnio 18-20 godzin na dobę, a w przypadku dorosłych psów ta liczba oscyluje wokół 16 godzin. Ile powinien spać szczeniak w zależności od wieku? Sprawdź poniżej:

 • Ile śpi szczeniak w wieku 8 tygodni?

  8-tygodniowy szczeniak śpi średnio od 18 do 22 godzin na dobę. Na co dzień skupia się głównie na piciu, jedzeniu, regeneracji i zabawie. To także najbardziej intensywny okres w jego rozwoju pod względem biologicznym.
   
 • Ile śpi szczeniak w wieku 3 miesięcy?

  12-tygodniowy szczeniak śpi średnio od 18 do 20 godzin na dobę. To wciąż okres, w którym najbardziej istotne jest dla niego jedzenie, picie i regeneracja, ale w jego zachowaniu obserwuje się dużo większą ciekawość i rozwój umiejętności odróżniania pożądanego zachowania od tego niechcianego.
   
 • Ile śpi szczeniak w wieku 6 miesięcy?

  Szczeniak mający 4 do 6 miesięcy śpi około 16 do 18 godzin na dobę. Mniej więcej w tym wieku warto zacząć trening swojego szczeniaka, ucząc go przydatnych komend, a także włączać w procesy socjalizacji z innymi psami.

Od kiedy szczeniak przesypia całą noc?

Na to, ile śpi szczeniak w nocy, wpływa wielkość jego pęcherza i umiejętność trzymania moczu. Dopiero w okolicach 4-5 miesiąca szczeniak będzie mógł przespać całą noc bez konieczności załatwienia się. Do tego momentu przygotuj się na wyprowadzanie swojego pupila nawet dwa razy w ciągu nocy.

Jak sprawić, by szczeniak spał spokojnie w nocy?

Nie przeszkadzaj mu

Czasem ciężko oprzeć się pokusie przytulenia swojego szczeniaka, ale by mógł zasnąć, najlepiej zostawić go w spokoju. Jeśli pod Twoim dachem mieszkają dzieci, ważne jest, by również to zrozumiały i nie próbowały głaskać i budzić śpiącego szczeniaka. 

Wyznacz szczeniakowi jego własne miejsce do spania

Jeśli widzisz, że Twój pupil powoli zbiera się do snu, zaprowadź go do jego wcześniej ustalonego miejsca do spania. Niezależnie od tego, czy jest to klatka kennelowa czy zwykłe legowisko, z pewnością minie trochę czasu nim przyzwyczai się do swojej przestrzeni.

Zaplanuj dzień szczeniakowi

Zaplanuj dzień tak, aby zaraz po aktywnym spędzaniu czasu ze szczeniakiem (po spacerze, zabawie) mógł on spokojnie zasnąć. Szczeniaki w wieku od kilku do nawet kilkunastu tygodni bardzo często ucinają sobie krótkie drzemki, które mogą trwać od 30 minut do 2 godzin.

Naucz się rozpoznawać zmęczenie

Zabawa ze szczeniakiem jest jak najbardziej wskazana, ale pamiętaj, by nie zamęczyć go aktywnością fizyczną. Przesadna stymulacja może prowadzić do niepożądanych zachowań. Dlatego, jeśli zauważysz, że Twój szczeniak jest zmęczony, zaprowadź go do jego legowiska i zachęć do ucięcia sobie małej drzemki na uspokojenie.

Zadbaj o ciche i nie za jasne otoczenie

Szczeniaki, by spało im się dobrze, potrzebują cichej i nie za jasnej przestrzeni. Dlatego, jeśli w sypialni zdarza Ci się oglądać telewizję, pamiętaj o przyciszeniu odbiornika i zmniejszeniu jasności ekranu, o ile to możliwe. Dobrym pomysłem jest również zasunięcie zasłon i tym samym zwiększenie szansy na dłuższy sen Twojego małego przyjaciela.

Nie baw się ze szczeniakiem przed snem

Jeśli zadbasz o wystarczającą stymulację fizyczną i intelektualną swojego szczeniaka w ciągu dnia, wieczorem powinien zasnąć z większą łatwością. Pamiętaj również o wyprowadzeniu go zaraz przed snem. Aby Twój szczeniak mógł jeszcze łatwiej przyzwyczaić się do Twojego rytmu dnia, możesz wynagradzać go przysmakiem za każdym razem, gdy przed snem usadowi się w swoim legowisku.

Gdzie powinien spać szczeniak?

Aby stopniowo przyzwyczajać swojego szczeniaka do przesypiania całej nocy, dobrym rozwiązaniem, szczególnie na początku, jest zastosowanie klatki kennelowej i używanie jej w sypialni. Umieszczona obok Twojego łóżka da szczeniakowi poczucie bezpieczeństwa, własnej przestrzeni oraz bliskości ze swoim opiekunem. Dobrym pomysłem może być także zasłonięcie okien w sypialni i włożenie do legowiska koszulki lub innej części garderoby, która nasączona Twoim zapachem wpłynie pozytywnie na spokojny sen Twojego pupila. W miarę upływu czasu możesz stopniowo oddalać klatkę wraz ze swoim pupilem od swojego łóżka, jeśli planujesz, by w przyszłości zasypiał w innym pomieszczeniu.Jeśli jednak planujesz, by Twój szczeniak zasypiał poza domem, pamiętaj, że ze względu na pogodę nie zawsze jest to bezpieczna praktyka. Przed przyjęciem do domu czworonoga pamiętaj, by zatroszczyć się o wszystkie rzeczy potrzebne dla psa. Wśród nich znajdzie się także odpowiednie legowisko.