PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Szczeniakiem

Spacer ze szczeniakiem – ile ruchu potrzebuje Twój pupil?

jametlene-reskp-hGKXqee3Zxw-detail.png

Masz już w swoim domu nowego przyjaciela rodziny lub dopiero zastanawiasz się nad jego nabyciem i wydaje Ci się, że mniej więcej wiesz, ile ruchu potrzebuje pies? Wiedziałeś, że zwykle zaleca się półgodzinny spacer ze szczeniakiem dwa razy dzienne i dodatkowo krótsze wyjścia służące załatwieniu się? Należy przy tym uwzględnić także tempo wzrostu oraz sylwetkę szczenięcia. Jeśli ciekawi Cię temat spacerów ze szczeniakiem, przeczytaj artykuł.

 

Zbyt częste wyprowadzanie psa – zagrożenia

 

Można odnieść wrażenie, że szczenię ma wbudowane bateryjki o długiej żywotności, ale tak naprawdę potrzebuje także mnóstwo odpoczynku, aby mogło rosnąć. Im większe szczenię, tym bardziej jest podatne na zaburzenia w obrębie stawów. Młode psy mogą mieć poważne problemy zdrowotne, jeżeli będą miały za dużo intensywnego lub nieodpowiednio dobranego ruchu.

 

Jeśli postawisz na szybką i wyczerpującą aktywność podczas spaceru, dla szczeniaka będzie to męczące i frustrujące, podobnie zresztą jak dla Ciebie. W czasie upałów koniecznie wybieraj chłodniejsze pory na spacerowanie, spaceruj w cieniu, unikaj też nagrzanych powierzchni – zanim pozwolisz postawić psu łapy na chodniku czy drodze, sprawdź ręką, czy powierzchnia nie jest gorąca. Ważna jest też pielęgnacja po spacerze: musisz zapewnić psu cień do odpoczynku i chłodną wodę w gorące dni, a także ciepłe, pozbawione przeciągów miejsce na drzemkę w zimie . Każdorazowo po powrocie ze spaceru obejrzyj psie łapy pod kątem uszkodzeń i podrażnień.

 

Psy do biegania – najbardziej aktywne rasy

 

Podczas wyboru psa konkretnej rasy musisz zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd. Bardzo istotne jest bowiem dobranie szczeniaka m.in. pod kątem Twojej aktywności. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, z pewnością nie możesz wybrać np. buldoga francuskiego, który jest typowym kanapowcem. Co prawda lubi on rozmaite zabawy, jest pieskiem energicznym i wesołym, ale nie jest to dobry wybór dla kogoś, kto planuje z psem biegać, czy uprawiać psie sporty. W takiej sytuacji o wiele lepszym wyborem będą takie rasy jak np.:

 

  • entlebucher
  • hovawart
  • bokser
  • dog niemiecki
  • chart polski
  • flat
  • golden retriever
  • husky

 

Są to bardzo aktywne czworonogi, potrzebujące dużej dawki ruchu, dlatego świetnie sprawdzą się jako psy do biegania. Pamiętaj o tym, że rodzaj oraz intensywność treningu należy dostosować do wielu zmiennych, jak np. samopoczucie psa w danym dniu i warunki pogodowe. Najlepiej w tej kwestii skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii, bo np. szczeniaki dużych ras powinny mieć zapewniony regularną, ale umiarkowaną aktywność.

 

Każdego psa szczególną troską należy otoczyć w upalne dni, gdyż łatwo może u niego dojść do przegrzania organizmu. Jeżeli Twoje szczenię bardzo dyszy, oddycha nieregularnie, idzie chwiejnym krokiem albo w ogóle nie może złapać oddechu, zabierz je szybko do lekarza weterynarii – prawdopodobnie w takiej sytuacji masz do czynienia z udarem cieplnym.

 

Trening z psem to też aktywność fizyczna

 

Regularny ruch przynosi wiele korzyści nie tylko pod względem fizycznym. Aktywność nie pozwala zwierzęciu nudzić się i zapobiega tym samym niepożądanym zachowaniom. Wspaniałym sposobem na osiągnięcie sukcesu w tej kwestii jest włączenie sesji szkoleniowych np. z zakresu podstaw posłuszeństwa do codziennej dawki ruchu psa. Pamiętaj, że „wybieganie” psa nie zawsze jest receptą na spożytkowanie jego energii. Ową energię pies może równie dobrze rozładować poprzez ćwiczenia umysłowe, jak np. sztuczki i komendy, które wymagają od niego dużego zaangażowania.

 

Warto też jak najwcześniej nauczyć szczenię chodzenia na smyczy przy nodze. Ponadto koniecznie musisz wypracować z psem przywołanie (zwykłe – np. na komendę „do mnie” czy „wróć”, awaryjne – z gwizdkiem, oparte na zasadach warunkowania klasycznego). Jest to jedna z najważniejszych komend, która ma na celu zapewnić komfort i bezpieczeństwo.

 

Zabawy ze szczeniakiem

Aby szczeniak mógł się rozwijać prawidłowo, musi mieć zapewnioną odpowiednią stymulację fizyczną, umysłową i oczywiście możliwie największy kontakt ze swoim przewodnikiem. Niezwykle istotną kwestią jest zatem zabawa z psem – jak w domu, tak na zewnątrz. Możesz do tego celu wykorzystać rozmaite zabawki dla szczeniaka. Kupując je, zwróć uwagę na jakość wykonania, aby pies nie mógł zabawki zniszczyć, co mogłoby grozić np. połknięciem jej fragmentów.

 

Zabawki dla szczeniaka powinny być wykonane z solidnych materiałów, koniecznie z myślą o ich delikatnych zębach, aby nie doszło do uszkodzeń zębów i zgryzu. Muszą też być dobrane właściwie do jego wielkości i możliwości. Zbyt duża, ciężka i „nieporęczna” zabawka, którą zwyczajnie nie może się bawić, nie będzie dla niego atrakcyjna. Musisz ponadto zawsze pokazać maluchowi, jak z danej zabawki korzystać.

 

Plan dnia psa

 

Szczenięta są zazwyczaj najaktywniejsze rano i wieczorem, więc najlepiej właśnie wtedy zapewnić im aktywność fizyczną – zanim zjedzą posiłek. W przypadku brzydkiej pogody, skróć spacer, ale nie opuszczaj go, ponieważ zaburzy to ustalony plan dnia. Dzięki wieczornemu spacerowi Twoje szczenię powinno być przyjemnie odprężone przed nocnym odpoczynkiem.