Szczenięta są podatne na groźne infekcje, w tym na nosówkę, zakaźne zapalenie wątroby, parwowirozę. W okresie, gdy szczenięta piją mleko matki, to w nim otrzymują tymczasową ochronę w postaci przeciwciał.
Gdy Twoje szczenię zostanie już odsadzone, nie może mieć kontaktu z innymi psami ani bawić się tam, gdzie przebywają inne psy, dopóki nie wykształci odpowiedniej odporności po drugim szczepieniu. Szczenię należy zaszczepić po raz pierwszy w wieku sześciu tygodni. Potem należy je zaszczepić ponownie po upływie trzech- czterech tygodni i kolejny raz po ukończeniu 12 tygodnia życia. Kiedy więc przynosisz szczenię do domu, upewnij się, że masz wszystkie informacje na temat jego szczepień – jakim szczepieniom zostało do tej pory poddane, a jakie jeszcze należy wykonać.
Kiedy szczenię zamieszka w Twoim domu, od razu skontaktuj się z lekarzem weterynarii i ustal, kiedy najlepiej przywieźć pupila na wizytę. Podczas badania psa lekarz weterynarii udzieli Ci odpowiedzi na wszystkie pytania związane ze stanem zdrowia i opieką nad zwierzęciem.
Jak często szczepić psa? Pamiętaj, że aby pies był zdrowy, szczepienia na poszczególne choroby należy powtarzać z określoną przez lekarza weterynarii częstotliwością (oraz według zaleceń producenta). Co roku pies musi otrzymywać przypominającą dawkę obowiązkowej zgodnie z prawem szczepionki przeciwko wściekliźnie. Sprawdź też artykuł Najważniejsze informacje o wściekliźnie u psa i dowiedz się więcej o szczepieniach właśnie na tę chorobę.
Przybliżony kalendarz szczepień wygląda następująco:
Szczepienie przeciw wszystkim wymienionym chorobom należy powtórzyć po ukończeniu pierwszego roku życia psa. Jak zostało już wspomniane, co roku pupil musi otrzymywać szczepionkę przypominającą przeciwko wściekliźnie – obowiązkowo! Przeciwko pozostałym chorobom należy szczepić psa zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii na podstawie stanu zdrowia i indywidualnego ryzyka epidemiologicznego.
Szczepienia chronią Twojego psa przed chorobami, z których część może zagrażać jego życiu i łatwo przenosić się na inne psy. W przypadku psów korzystających z hoteli dla zwierząt zajęć grupowych (np. treningów, szkoleń) lub biorących udział w wystawach szczepienia ochronne są szczególnie istotne ze względu na większe ryzyko kontaktu z patogenami wywołującymi choroby.
Wścieklizna jest niezwykle niebezpieczną chorobą, która może atakować zarówno psy, jak i ludzi. Jest to śmiertelna i nieuleczalna choroba, dlatego też szczepienia są tak ważne (i obowiązkowe).
Nosówka jest jedną z niebezpieczniejszych chorób zakaźnych u psów. Choć na zachorowanie najbardziej narażone są szczenięta i psy seniorzy, może ona dotknąć psa w każdym wieku. Za chorobę odpowiada wirus nosówki psów. Wirus atakuje układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy, a przebieg choroby zależny jest od zjadliwości patogenu: od zakażeń bezobjawowych aż do ciężkiej postaci, a nawet śmierci.
Zakaźne zapalenie wątroby psów, czyli choroba Rubartha, także jest chorobą wirusową. Przebiega z wysoką gorączką, biegunką, silnym osłabieniem, żółtaczką. Nieleczone schorzenie może prowadzić do śmierci zwierzęcia.
Parwowiroza (psi tyfus) jest bardzo zakaźna i niezwykle niebezpieczna.
Kaszel kenelowy jest wirusową chorobą, która występuje głównie w skupiskach psów np. schroniskach, hodowlach czy psich hotelach. Wirus atakuje górne drogi oddechowe, a choroba objawia się kaszlem, wysoką gorączką oraz wypływem z nosa i oczu.
Leptospirozę wywołują krętki z rodzaju Leptospira, atakujące i mogące powodować trwałe uszkodzenia nerek i wątroby. Szczepienie chroni psy przed tymi serotytami (odmianami) bakterii, które są najpopularniejsze w środowisku.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.