PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Szczeniakiem

Szczepienie szczeniaka – kiedy je wykonać i dlaczego to ważne?

puppy-dog-detail.png

Szczenięta są podatne na groźne infekcje, w tym na nosówkę, zakaźne zapalenie wątroby, parwowirozę. W okresie, gdy szczenięta piją mleko matki, to w nim otrzymują tymczasową ochronę w postaci przeciwciał.

 

Kiedy szczepić szczeniaka?

 

Gdy Twoje szczenię zostanie już odsadzone, nie może mieć kontaktu z innymi psami ani bawić się tam, gdzie przebywają inne psy, dopóki nie wykształci odpowiedniej odporności po drugim szczepieniu. Szczenię należy zaszczepić po raz pierwszy w wieku sześciu tygodni. Potem należy je zaszczepić ponownie po upływie trzech- czterech tygodni i kolejny raz po ukończeniu 12 tygodnia życia. Kiedy więc przynosisz szczenię do domu, upewnij się, że masz wszystkie informacje na temat jego szczepień – jakim szczepieniom zostało do tej pory poddane, a jakie jeszcze należy wykonać.

 

Kiedy szczenię zamieszka w Twoim domu, od razu skontaktuj się z lekarzem weterynarii i ustal, kiedy najlepiej przywieźć pupila na wizytę. Podczas badania psa lekarz weterynarii udzieli Ci odpowiedzi na wszystkie pytania związane ze stanem zdrowia i opieką nad zwierzęciem.

 

Jak często szczepić psa? Pamiętaj, że aby pies był zdrowy, szczepienia na poszczególne choroby należy powtarzać z określoną przez lekarza weterynarii częstotliwością (oraz według zaleceń producenta). Co roku pies musi otrzymywać przypominającą dawkę obowiązkowej zgodnie z prawem szczepionki przeciwko wściekliźnie. Sprawdź też artykuł Najważniejsze informacje o wściekliźnie u psa i dowiedz się więcej o szczepieniach właśnie na tę chorobę.

 

Przybliżony kalendarz szczepień wygląda następująco:

 

  • 6-7 tydzień życia – szczepienie przeciwko parwowirozie i nosówce
  • 9-10 tydzień życia – szczepienie przeciwko parwowirozie, nosówce, chorobie Rubartha (zakaźnemu zapaleniu wątroby psów),, kaszlowi kenelowemu, leptospirozie
  • 12-13 tydzień życia – szczepienie przeciwko parwowirozie, nosówce, chorobie Rubartha, , kaszlowi kenelowemu, leptospirozie
  • Czwarty miesiąc życia – szczepienie przeciwko wściekliźnie

 

Szczepienie przeciw wszystkim wymienionym chorobom należy powtórzyć po ukończeniu pierwszego roku życia psa. Jak zostało już wspomniane, co roku pupil musi otrzymywać szczepionkę przypominającą przeciwko wściekliźnie – obowiązkowo! Przeciwko pozostałym chorobom należy szczepić psa zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii na podstawie stanu zdrowia i indywidualnego ryzyka epidemiologicznego.

 

Dlaczego szczepienia dla psa są tak ważne?

 

Szczepienia chronią Twojego psa przed chorobami, z których część może zagrażać jego życiu i łatwo przenosić się na inne psy. W przypadku psów korzystających z hoteli dla zwierząt zajęć grupowych (np. treningów, szkoleń) lub biorących udział w wystawach szczepienia ochronne są szczególnie istotne ze względu na większe ryzyko kontaktu z patogenami wywołującymi choroby.

 

Choroby, przed którymi chronią szczepienia

 

Wścieklizna jest niezwykle niebezpieczną chorobą, która może atakować zarówno psy, jak i ludzi. Jest to śmiertelna i nieuleczalna choroba, dlatego też szczepienia są tak ważne (i obowiązkowe).

 

Nosówka jest jedną z niebezpieczniejszych chorób zakaźnych u psów. Choć na zachorowanie najbardziej narażone są szczenięta i psy seniorzy, może ona dotknąć psa w każdym wieku. Za chorobę odpowiada wirus nosówki psów. Wirus atakuje układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy, a przebieg choroby zależny jest od zjadliwości patogenu: od zakażeń bezobjawowych aż do ciężkiej postaci, a nawet śmierci.

 

Zakaźne zapalenie wątroby psów, czyli choroba Rubartha, także jest chorobą wirusową. Przebiega z wysoką gorączką, biegunką, silnym osłabieniem, żółtaczką. Nieleczone schorzenie może prowadzić do śmierci zwierzęcia.

 

Parwowiroza (psi tyfus) jest bardzo zakaźna i niezwykle niebezpieczna.

 

  • Atakuje jelita, tkanki limfatyczne oraz szpik kostny szczeniąt, a objawy parwowirozy to m.in. utrata apetytu, gorączka, wymioty, biegunka – a w ponad 90% nieleczonych przypadków prowadzi do śmierci.
  • Parwowiroza jest jednym z powodów, dla których tak ważne jest zaszczepienie szczenięcia i niedopuszczenie do tego, aby do tego czasu miało jakikolwiek kontakt z innymi psami i ich odchodami.
  • Do zakażenia nie jest konieczny bezpośredni kontakt pomiędzy psami – wirus może pozostawać w glebie przez okres jednego roku, więc wystarczy, że zwierzę poliże ziemię.

 

Kaszel kenelowy jest wirusową chorobą, która występuje głównie w skupiskach psów np. schroniskach, hodowlach czy psich hotelach. Wirus atakuje górne drogi oddechowe, a choroba objawia się kaszlem, wysoką gorączką oraz wypływem z nosa i oczu.

 

Leptospirozę wywołują krętki z rodzaju Leptospira, atakujące i mogące powodować trwałe uszkodzenia nerek i wątroby. Szczepienie chroni psy przed tymi serotytami (odmianami) bakterii, które są najpopularniejsze w środowisku.