PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Szczeniakiem

Kiedy kąpać szczeniaka i jak sprawić, by kąpiel poszła gładko

mały biały piesek z mokrą sierścią stojący w wannie

Mało co przynosi tak wielką radość jak szczeniaki. Radość ta wymaga jednak nieco pracy, zwłaszcza jeśli chodzi o kąpiel. Na szczęście jest wiele sposobów, by przebiegła gładko i w miłej atmosferze zarówno dla Ciebie, jak i Twojego psa. W tym artykule dowiesz się, od kiedy można kąpać szczeniaka, a także poznasz odpowiedzi na inne, nurtujące pytania.

Pierwsza kąpiel szczeniaka - pytania i odpowiedzi

Czy można kąpać szczeniaka?

Jak najbardziej. Zwłaszcza, że podczas intensywnego poznawania świata szczeniakom często zdarza się pobrudzić. Niektóre rasy wymagają częstszych kąpieli niż inne, jednak należy pamiętać, że zbyt częste mycie może pozbawić szatę szczeniaka naturalnych tłuszczów i spowodować wysuszenie skóry.

Kiedy po raz pierwszy powinno się wykąpać szczeniaka?

Pierwsza kąpiel szczeniaka powinna odbyć się zwykle nie wcześniej niż dwa miesiące po urodzeniu. Bardzo młode szczeniaki mogą łatwo przemarznąć, a podczas pierwszej kąpieli istnieje również ryzyko dostania się wody do płuc. Dlatego z myciem i szorowaniem należy poczekać przynajmniej do drugiego miesiąca życia szczeniaka.

Czy można kąpać 2 miesięcznego szczeniaka? 

Kąpanie szczeniaka można wprowadzać już w wieku dwóch miesięcy. A co w przypadku, gdy szczeniak jest młodszy? Jeśli Twój pupil jest młodszy niż dwa miesiące i wszedł w interakcję z błotem czy kałużą, możesz użyć np. wilgotnej ściereczki czy gąbki, by pozbyć się zabrudzeń. Pamiętaj tylko, by były namoczone ciepłą wodą, a po myciu dobrze wysusz szczeniaka.

Jak często można kąpać szczeniaka?

Wszystko zależy od tego, jak długą ma sierść i jaki styl życia prowadzi. Szczeniaki o rzadkiej i krótkiej szacie nie będą wymagać tak częstych kąpieli jak ich koledzy z długą sierścią. W przypadku pupili ze średnią długością szaty, kąpanie szczeniaka powinno odbywać się raz na około 4-6 tygodni. A jeśli Twój pupil większość czasu spędza na bieganiu na zewnątrz, to z pewnością wpłynie na zwiększenie częstotliwości kąpieli.

Kąpiel szczeniaka - od czego zacząć?

Wiesz już, kiedy można kąpać szczeniaka, a poniżej znajdziesz informacje, jak się do tego przygotować. Oto kilka niezbędnych rzeczy i kroków, które należy podjąć przed kąpielą, by ta przebiegła sprawnie i przyjemnie.

  • Zadbaj o odpowiednie miejsce do kąpieli.

    Niezależnie od tego, czy będzie to wanna lub kabina prysznicowa, przed przystąpieniem do kąpieli dobrze jest oswoić szczeniaka z nowym miejscem. Kilka kropel ciepłej wody i spora ilość przysmaków powinny wystarczyć, by Twój pupil kojarzył łazienkę z przyjemnymi aktywnościami.
     
  • Nie zapomnij o ulubionych przysmakach.

    Aby pierwsza kąpiel przebiegła w pozytywnej atmosferze i zapisała się w pamięci szczeniaka jako miłe wspomnienie, nie obejdzie się bez ulubionych przysmaków. Pamiętaj, by zaopatrzyć się w nie przed kąpielą. 

Rzeczy, które przydadzą Ci się podczas kąpieli szczeniaka 

  • Odpowiedni szampon

    Skóra człowieka różni się od skóry psa pod wieloma względami, dlatego pamiętaj, by podczas kąpieli pupila stosować szampon przeznaczony specjalnie dla niego.
     
  • Ręczniki

    Pierwsza kąpiel szczeniaka, a później kolejne, mogą wymagać więcej niż jednego ręcznika. Pierwszy z nich może posłużyć Ci jako mata antypoślizgowa, by Twój pupil stał pewnie na łapach, nie bał się i współpracował. Drugim ręcznikiem nakryjesz go zaraz po kąpieli, by powstrzymać go przed zamoczeniem Ciebie i Twoich ścian. Trzeci ręcznik przyda Ci się do suszenia.
     
  • Szczotka lub grzebień

    Przed kąpaniem szczeniaka dobrym pomysłem będzie rozczesanie szaty Twojego pupila, szczególnie jeśli ma długie futro. Pamiętaj, by robić to łagodnie, oferując szczeniakowi przysmaki w międzyczasie. 
     
  • Suszarka

    Suszarka z pewnością pomoże Ci na ostatnim etapie kąpieli, jednak pamiętaj, że wśród psów ciężko znaleźć wielbicieli tego typu urządzeń.

Jakiego szamponu używać?

Należy pamiętać, że pH skóry psa różni się od pH skóry człowieka, dlatego podczas kąpieli szczeniaka powinniśmy używać przeznaczonego dla młodych psów szamponu ze specjalną formułą ochronną.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szamponu?

  • Wybieraj produkty o neutralnym pH (ok. 7) lub pH oznaczonym jako przyjazne dla psów.
  • Dobieraj szampon do rodzaju sierści psa, czyli dla szczeniaków. Warto również zwracać uwagę czy dany produkt przeznaczony jest dla rasy Twojego psa i po taki właśnie sięgać. 

Pierwsza kąpiel szczeniaka - krok po kroku

  1. Rozczesz sierść pupila

    Najlepszym momentem na rozczesywanie szaty szczeniaka jest czas tuż przed kąpielą. Używając grzebienia lub szczotki pozbądź się wszelkich kołtunów i splotów. Pamiętaj, że woda może tylko pogorszyć sytuację, dlatego tak ważne jest, by rozczesać sierść zanim przystąpisz do kąpieli.
     
  2. Umieść szczeniaka w wannie, kabinie prysznicowej lub wanience

    Dobrym pomysłem będzie zaniesienie go do łazienki, nie używając komend przywołujących. Istnieje spora szansa, że Twój pupil nie polubi od razu kąpieli, dlatego ważne jest, by nie stosować komend typu „chodź” lub „przyjdź”, które to powinny być utożsamiane z pozytywnymi doświadczeniami.
     
  3. Przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy

    Przed przystąpieniem do kąpieli upewnij się, że masz pod ręką wszystkie niezbędne rzeczy, takie jak szampon, ręczniki, gąbki, myjki i oczywiście przysmaki.
     
  4. Napuść wody do wanny

    Przed napuszczeniem wody do wanny umieść na dnie matę antypoślizgową lub ręcznik. Poziom wody w wannie nie powinien być wyższy niż miejsce, gdzie zaczynają się łapy szczeniaka, a jej temperatura powinna być wystarczająco wysoka, by pupil się nie wyziębił, ale na tyle niska, by go nie oparzyć.
     
  5. Zamocz szczeniaka w wodzie

    Wiele psów boi się, gdy jest oblewanych wodą pod wysokim ciśnieniem, dlatego użycie słuchawki prysznicowej nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Zamiast tego użyj dłoni lub kubeczka, by oblać szatę szczeniaka wodą.
     
  6. Nałóż szampon

    Pora na aplikację szamponu i łagodne rozmasowanie go na całej szacie szczeniaka, uważając, by zarówno on, jak i woda nie dostały się do uszu i oczu pupila.
     
  7. Spłucz szampon

    Proces zmywania szamponu jest jednym z najważniejszych w całym procesie kąpieli. Szampon należy zmyć bardzo dokładnie, ponieważ pozostałości mogą wywołać reakcję alergiczną oraz przyciągać brud. Po spłukaniu szamponu można także nałożyć odżywkę, w zależności od rodzaju sierści szczeniaka. Pamiętaj, by ją również spłukać.
     
  8. Wysusz szczeniaka

    Zaraz po zmyciu szamponu zarzuć na szczeniaka ręcznik, by zapobiec zachlapaniu całej łazienki. Ostrożnie wytrzyj psa i przenieś w miejsce, w którym będzie spokojnie mógł otrzepać się z wody. Następnie możesz użyć trzeciego ręcznika, by dokończyć proces suszenia lub użyć suszarki, jeśli Twój pupil nie ma nic przeciwko.

Jak sprawić, by kąpiel szczeniaka poszła gładko?

  • Szczeniaki łatwo się wyziębiają, dlatego po kąpieli warto umieścić go w ciepłym miejscu, w którym poczeka do całkowitego wyschnięcia. Wyjście na spacer zaraz po kąpieli nie jest wskazane, szczególnie w chłodnych porach roku. Dlatego staraj się przygotowywać kąpiele wieczorem, po ostatnim tego dnia spacerze.
     
  • Pamiętaj o nagradzaniu Twojego pupila jego ulubionymi przysmakami, zarówno podczas, jak i po kąpieli.
     
  • Zachowaj szczególną ostrożność podczas używania suszarki. Zbyt ciepłe powietrze może poparzyć skórę Twojego pupila, dlatego przed suszeniem upewnij się, że strumień powietrza jest chłodny, a suszarka nie jest za blisko skóry szczeniaka.
     
  • Pierwsza kąpiel szczeniaka może wywołać wiele emocji u opiekuna, w tym również stres. Każdy pies, nawet bardzo młody, z łatwością je wyłapuje, co może skutkować stresem również w jego przypadku. Dlatego weź głęboki oddech i pamiętaj, że nie musisz się spieszyć. Pamiętaj, że im bardziej to doświadczenie będzie przyjemne dla Was obojga, tym późniejsze kąpiele będą łatwiejsze. 
     
  • W komunikacji ze swoim pupilem używaj łagodnego, wesołego i spokojnego tonu głosu. Taki zabieg sprawi, że zarówno szczeniak, jak i Ty będziecie dużo bardziej zrelaksowani. Jeśli Twój szczeniak gryzie i zachowuje się nerwowo, nasz poradnik pomoże Ci temu zapobiec.
     
  • Niektórzy lekarze weterynarii zalecają, by przed przystąpieniem do kąpieli zabezpieczyć uszy szczeniaka watą. Jeśli planujesz jej użyć, pamiętaj, by wyciągnąć ją od razu po kąpieli. A jeśli zastanawiasz się, jak czyścić uszy psa, sprawdź nasz artykuł na temat.
Pedigree imagery
Kup online