PEDIGREE PL
Szukaj
Higiena Zębów Psa

Wymiana zębów u psa - kiedy psu wypadają zęby mleczne?

Pedigree-Jemma-hero.png

Wymiana zębów u psa to dość długi okres trwający nawet kilka miesięcy. W tym czasie pies może mieć większą niż zwykle, ochotę na gryzienie różnych przedmiotów w domu. Aby zaspokoić potrzebę gryzienia, należy zapewnić szczenięciu zabawki dostosowane do jego wieku i wielkości szczęki. Pomocna jest też odpowiednia dieta. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak przebiega wymiana zębów u psa - które objawy są typowe, a które mogą być niepokojące. 

 

Spis treści:

  1. Wymiana zębów u psa
  2. Kiedy szczeniakowi wypadają zęby mleczne?
  3. Wymiana zębów u psa - zachowanie czworonoga
  4. Wymiana zębów u psa - objawy niepożądane
  5. Jak pomóc w wymianie zębów u psa?
  6. Jaką dietę stosować, kiedy psu wypadają zęby?

 

Wymiana zębów u psa

Wielu opiekunów zastanawia się, czy szczeniakowi wypadają zęby. Otóż u psów, podobnie jak u ludzi, występuje tzw. uzębienie dwupokoleniowe - najpierw rosną zęby mleczne, które następnie wymieniane są na zęby stałe. Ale nie wszystkie zęby psa podlegają wymianie - pierwszy przedtrzonowiec i zęby trzonowe są uzębieniem jednopokoleniowym. 

 

Wymiana zębów u psa następuje na skutek ucisku zawiązków zębów stałych na korzenie, nerwy i naczynia krwionośne mleczaków. W konsekwencji ząb mleczny jest słabiej zaopatrywany w substancje odżywcze i powoli zaczyna obumierać. Szybki wzrost zwierzęcia sprawia, że zębodół również się powiększa, a mały, mleczny ząb przestaje go już ściśle wypełniać. Ząb stały wypycha mleczaka i idealnie wpasowuje się w zębodół. Taki mechanizm wymiany zębów występuje u większości ssaków.

 

Kiedy szczeniakowi wypadają zęby mleczne?

Zęby mleczne wyrzynają się w ciągu kilku, kilkunastu pierwszych tygodni życia szczenięcia:

  • siekacze i kły do 3-5 tygodnia,
  • przedtrzonowce do 4-12 tygodnia. 

 

Zęby stałe pojawiają się po kilku miesiącach:

  • siekacze w okolicach 3-5 miesiąca, 
  • kły i przedtrzonowce po 4-6 miesiącach,
  • trzonowce po 5-7 miesiącach.

 

Cały proces wymiany zębów u psa powinien zakończyć się do 9. miesiąca życia. Czas ten może różnić się w zależności od rasy i wielkości czworonoga. 

 

Szczenięta mają 28 zębów mlecznych - 14 w szczęce i 14 w żuchwie, czyli 3 siekacze, 1 kieł i 3 przedtrzonowce w każdej ćwiartce jamy ustnej.

 

Psy po wymianie zębów mają 42 zęby stałe - po 6 siekaczy i po 2 kły w żuchwie i szczęce, po 8 zębów przedtrzonowych w żuchwie i szczęce, 4 zęby trzonowe w szczęce i 6 zębów trzonowych w żuchwie. 

 

Budowa i liczba zębów przedtrzonowych i trzonowych sugerują, że psy są dobrze przystosowane do rozgryzania i rozcierania pokarmu roślinnego. W przeciwieństwie do kotów, u których nie występują zęby o płaskich powierzchniach.

 

Wymiana zębów u psa - zachowanie czworonoga

Wymiana zębów u psa bardzo często przebiega bezobjawowo. Kiedy szczeniakom wypadają mleczaki, najczęściej są przez nie połykane podczas jedzenia. Rzadziej zdarza się, że opiekun znajduje zęba na podłodze lub w misce pupila. Połykanie wypadających zębów u psa jest najzupełniej normalne i nie stanowi żadnego zagrożenia dla jego zdrowia.

 

Zachowaniem zwiastującym zbliżającą się wymianę zębów u psa jest większa niż normalnie chęć gryzienia wszystkiego, co szczenię napotka na swojej drodze - butów, zabawek, rąk czy stóp opiekuna. Żucie i gryzienie to masaż dla dziąseł, który przynosi ulgę, a także ułatwia rozchwianie i wypadanie zębów u szczeniąt.

 

Typowe objawy, które można zauważyć podczas wymiany zębów u psa i które nie powinny budzić niepokoju, to:

  • obrzęknięte i bolesne dziąsła,
  • zaczerwienienie dziąseł,
  • niewielkie krwawienie,
  • niepokój i rozdrażnienie. 

 

Wymiana zębów u psa - objawy niepożądane

W czasie, kiedy szczeniak traci mleczaki, należy co kilka dni zaglądać do jego jamy ustnej i sprawdzać stan uzębienia. Wszelkie nieprawidłowości trzeba skonsultować z lekarzem weterynarii. Nawet jeśli nie zauważymy, że coś jest nie tak, warto poprosić lekarza o wykonanie przeglądu stomatologicznego podczas każdej rutynowej wizyty w lecznicy, np. przy okazji szczepień.

 

Wypadanie zębów u szczeniaka - objawy niepożądane:

  • Przetrwałe zęby mleczne - są to zęby mleczne, które nie wypadają, choć wyrosły już ich stałe odpowiedniki. Mogą występować nawet u 15% psów. Schorzenie to ma podłoże genetyczne. Predysponowane do niego są psy ras miniaturowych, m.in. Yorkshire terrier, shih tzu, owczarek szetlandzki, chihuahua, pinczer i jamnik.
  • Zatrzymanie procesu wymiany zębów u psa - przyczyną jest najczęściej przebyta przez szczenię nosówka, która może doprowadzić do deformacji korzeni i przedwczesnego zamknięcia wierzchołka korzenia.  
  • Złamanie zęba mlecznego - niepohamowana chęć gryzienia twardych przedmiotów może doprowadzić do urazów w obrębie jamy ustnej. U prawidłowo żywionych szczeniąt pęknięcia zębów mlecznych zdarzają się rzadko. Natomiast, gdy w diecie psa występuje nieprawidłowy stosunek wapnia do fosforu, zęby stają się delikatne i kruche. Złamania zębów mlecznych są też częstsze u psów, które przeszły nosówkę lub otrzymują zbyt twarde pokarmy lub zabawki np. kości.
  • Krzywy zgryz - nie jest bezpośrednio związany z wymianą zębów u psa. Wady zgryzu najczęściej przekazywane są genetycznie, ale mogą być też nabyte np. na skutek nieprawidłowej zabawy ze szczeniakiem szarpakiem lub źle dobranym gryzakiem. 

 

Wszelkie nieprawidłowości w wymianie zębów u psów mogą doprowadzić do powstawania ropni i infekcji w zębodole, co znacząco osłabia zęby stałe, dlatego konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarza weterynarii, gdy tylko pojawią się niepokojące objawy. 

 

Jak pomóc w wymianie zębów u psa?

Chociaż wiele szczeniąt przechodzi wymianę zębów bezobjawowo, to jednak niektóre z nich mogą odczuwać pewien dyskomfort - swędzenie i lekki ból dziąseł. Ulgę przynosi gryzienie różnych przedmiotów. Warto więc zapewnić w tym czasie psu różnego rodzaju gryzaki i zabawki do gryzienia - przeznaczone specjalnie dla szczeniąt i dopasowane do wielkości pupila. Gumowe i silikonowe zabawki można włożyć na chwilę przed zabawą do lodówki - żucie zimnej zabawki przyniesie ulgę bolącym dziąsłom. 

 

W czasie, kiedy pies zmienia zęby, nie są wskazane zabawki typu sznury i szarpaki - mogą one naruszyć delikatną strukturę wyrzynających się zębów stałych i powodować wady zgryzu.

 

Wymiana zębów u psa to odpowiedni moment na rozpoczęcie czyszczenia zębów pupila. Im wcześniej przyzwyczaić zwierzę do codziennego szczotkowania zębów, tym lepiej. Szczeniętom łatwiej jest zaakceptować zabiegi wykonywane w obrębie jamy ustnej. Jeśli zaczniemy dbać o stałe zęby psa jak tylko się pojawią, zmniejszymy ryzyko tworzenia się kamienia nazębnego. Ponieważ zęby stałe wyrzynają się w różnym czasie, higienę jamy ustnej psa należy wdrażać od momentu, kiedy szczenię pojawi się w naszym domu. 

---------------------

Wąsowicz M., Barszcz K., Majewska D., Cićkiewicz M., Przetrwałe zęby mleczne u psów. Życie Weterynaryjne, 2014, 89 (5), s. 396-398.

 

Jaką dietę stosować, kiedy psu wypadają zęby?

W okresie wypadania zębów u szczeniaka ważne jest wielokierunkowe działanie. Przede wszystkim musimy zapewnić psu kompletną i zbilansowaną karmę pełnoporcjową przeznaczoną dla psów w okresie wzrostu (karma typu junior). Odpowiednie żywienie zapewnia szczenięciu właściwy stosunek wapnia do fosforu, który powinien wynosić między 1:1 a 1,8:1 z przewagą wapnia. Zachowanie tych proporcji wpływa na prawidłowy rozwój układu kostnego, a także zębów.

 

Dieta może okazać się pomocna również w stymulowaniu uzębienia tak, aby zęby mleczne zostały skutecznie rozchwiane i prawidłowo usunięte. Dlatego w diecie szczenięcia należy uwzględnić nie tylko mokrą, ale też suchą karmę o właściwej wielkości granulek, które pies z łatwością pogryzie. Jeśli pupil ma tendencję do połykania suchej karmy, być może rozwiązaniem będzie sucha karma o większych granulkach. 

 

Świetnym uzupełnieniem diety psa są przekąski stomatologiczne, które zachęcają do długiego żucia i tym samym stymulowania zębów i dziąseł, np. Pedigree® DentaStix, które można podawać już od czwartego miesiąca życia, czyli w momencie, gdy większości psom wyrzynają się stałe zęby. Dodatkowo tego typu przysmaki dentystyczne zmniejszają odkładanie się kamienia nazębnego aż o 80%. Korzystnie wpływają też na kondycję dziąseł.  

 

Źródła:

  1. Jank M. Podstawy fizjologii żywienia [w:] Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii (red. M. Ceregrzyn), Wrocław 2013, s. 14.
  2. Wąsowicz M., Barszcz K., Majewska D., Cićkiewicz M., Przetrwałe zęby mleczne u psów. Życie Weterynaryjne, 2014, 89 (5), s. 396-398.
  3. https://cowsierscipiszczy.pl/wymiana-zebow-psa/
 
Close popup