PEDIGREE PL
Szukaj
Dla dobra psów

Adopcja dorosłego psa lub szczenięcia ze schroniska – pierwsze dni

Adopcja dorosłego psa lub szczenięcia ze schroniska – pierwsze dni

Adopcja psa ze schroniska jest doskonałym pomysłem, jeśli rasowy pies nie jest dla Ciebie jedyną opcją i tym samym dopuszczasz możliwość przygarnięcia psa w określonym typie rasy lub uroczego mieszańca. W schronisku znajdziesz dużo dorosłych psów, ale czasami także szczenięta. Istnieją nawet organizacje pomocowe, które specjalizują się w konkretnych rasach. Jeżeli zechcesz zapewnić psu wygodny, troskliwy dom, Twój nowy przyjaciel odpłaci Ci zaufaniem i lojalnością.

 

Pies ze schroniska – wspólne początki?

 

Pamiętaj, że pies, którego widzisz w schronisku, będzie zachowywał się inaczej w domu. Proces adaptacji będzie wymagał wiele zaangażowania i starań z Twojej strony, aby zwierzę poczuło się bezpiecznie. Dowiedz się również, czy pies nie jest obecnie w trakcie leczenia, aby nie przerwać niezbędnych procedur medycznych.

Na naszych filmach szkoleniowych możesz zobaczyć kilka psów z adopcji, które stały się szczęśliwymi, dobrze wychowanymi zwierzętami.

 

Pies ze schroniska w domu – jak z nim postępować?

 

  • Gdy przybędziesz do domu, zabierz psa ze schroniska prosto do miejsca, w którym będzie mógł się załatwiać, nie stwarzając nikomu problemu. Zatrzymaj go tam dopóty, dopóki się nie załatwi, następnie pochwal go i zabierz z powrotem do domu.
  • Przyzwyczajenie jest dla psów drugą naturą – będą więc wracać do tego samego miejsca, aby się w nim załatwić. W celu uzyskania dalszych wskazówek przeczytaj artykuł: Jak nauczyć psa czystości w domu.
  • Konsekwencja w stosunku do psa jest bardzo ważna, więc ustal zasady, jakie mają panować w domu, np. gdzie pies może wchodzić, a gdzie nie, i zadbaj o to, aby wszyscy ich przestrzegali.
  • Przestrzegaj porządku dnia od samego początku Waszej wspólnej drogi. Jedną z podstawowych potrzeb behawioralnych psów jest poczucie bezpieczeństwa, które możesz zwierzęciu zapewnić dzięki powtarzalności codziennych czynności.
  • Idąc tym samym tropem, nie wpadnij w pułapkę karmienia psa na żądanie. Jego apetyt może być początkowo nieobliczalny, ale szybciej się unormuje, jeżeli wprowadzisz określony porządek dnia. Stałość pór posiłków pozytywnie wpływa również na zdrowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

 

Wychowanie psa ze schroniska

 

Pierwsze dni w nowym domu mogą okazać się trudne dla nowoprzybyłego psa, ponieważ przyzwyczaja się on do Ciebie, nowego otoczenia i porządku dnia. W przypadku psa, który mieszkał wcześniej w innym domu czy w ośrodku pomocowym, wychowanie może być tym bardziej stresujące – więc podejdź do tego delikatnie i z cierpliwością.

 

  • Przez pierwszych kilka dni stosuj pokarm, któryą dostałeś z ośrodka pomocowego. Możesz go z czasem powoli zmieniać, stopniowo odstawiając dotychczasowe jedzenie na rzecz nowego przez okres 5-7 dni.
  • Wybierając nową karmę dla psa, pamiętaj o tym, że pokarm musi być kompletny i zbilansowany. Jest to podstawowy warunek prawidłowego żywienia czworonoga.
  • Nie spuszczaj pupila na otwartej przestrzeni ze smyczy, dopóki nie będziesz mieć możliwości przećwiczenia przywoływania go w bezpiecznym miejscu.

 

Nauka przychodzenia za komendę to ważny element procesu wychowania psa i budowania więzi.

 

  • Twój pies będzie potrzebowałć kilku dni na przyzwyczajenie się do domu, więc nie wprowadzaj do niego żadnych nowych ludzi, dopóki pupil nie będzie na to gotowy.
  • Z tego samego powodu, jeżeli masz kota, nie przedstawiaj go od razu. Postaraj się, aby zwierzęta poznały nawzajem swoje zapachy, dzięki czemu i Twój kot i pies zaznajomią się ze sobą, zanim zostaną sobie w pełni przedstawieni, najlepiej na neutralnym gruncie.
  • Powyższa zasada odnosi się również do sytuacji, kiedy w Twoim domu mieszka już inny pies. Pozwól im poznać się na neutralnym gruncie – poza domem i poza ogrodem, ale nie zmuszaj do interakcji. Nie pozostawiaj psów bez opieki, bo nie wiesz, jak na siebie zareagują.
  • Po mniej więcej siedmiu dniach, zabierz psa do lekarza weterynarii, aby zwierzę zarejestrować i omówić z lekarzem opiekę medyczną w przyszłości. Pamiętaj, aby wziąć ze sobą świadectwo szczepień i książeczkę zdrowia psa.
  • Ponad wszystko pamiętaj o tym, że psa nie wolno w żaden sposób karcić! Niezależnie od tego, czy wybierzesz samodzielne szkolenie, czy zdecydujesz się na skorzystanie z usług profesjonalnego trenera czy behawiorysty, postaw na szkolenie pozytywne, polegające na nagradzaniu psa za pożądane zachowania. Zgodnie z ideą pozytywnego szkolenia zachowania niepożądane po prostu ignoruj. Może to początkowo być trudne, ale pamiętaj, że ignorowane zachowanie wygasa samoistnie (o ile nie jest zachowaniem samonagradzającym). Karcenie psa może zaś obrócić się przeciwko Tobie, bo jak na pewno wiesz – agresja rodzi agresję.
  • Każdy pies jest inny, dlatego też proces adaptacji może trwać zarówno kilka tygodni, jak i wiele miesięcy- bądź na to przygotowany.
  • I pamiętaj, że Twoja cierpliwość i przyjazne nastawienie zaowocują wspaniałą psio-ludzką relacją na długie lata!
Close popup