PEDIGREE PL
Szukaj
Dla dobra psów

Adopcja psa policyjnego - jak wyglądają formalności i opieka nad psem?

Adopcja psa policyjnego - jak wyglądają formalności i opieka nad psem?

Psy policyjne mają ciężką i odpowiedzialną pracę: patrolują niebezpieczne okolice, tropią i ścigają przestępców oraz pomagają w odnalezieniu zaginionych ludzi. Zwykle, gdy pies policyjny odchodzi na zasłużoną emeryturę, dom znajduje u swojego przewodnika. Jednak zdarza się, że nie może on zaopiekować się zwierzęciem - wtedy pies trafia do schroniska. Jak wygląda adopcja psa policyjnego? Jakie są wymagania?

Spis treści:

  1. Policyjny pies, czyli jaki?
  2. Kiedy zaczyna się psia emerytura?
  3. Adopcja psa policyjnego - gdzie szukać psa?
  4. Adopcja psa policyjnego - formalności
  5. Adopcja psa policyjnego - jak się opiekować emerytowanym funkcjonariuszem

Policyjny pies, czyli jaki?

Nie każdy pies może zostać funkcjonariuszem. Zanim zwierzę zacznie służbę, musi przejść szereg wielogodzinnych szkoleń, podczas których weryfikowane są jego wrodzone umiejętności. Psy szkoli się w celu wykonywania konkretnych zadań, na przykład:

  • ratownictwo i poszukiwania, np. odnajdywanie rannych ludzi lub ciał pod zawalonymi budynkami;
  • wykrywanie - psy są specjalnie szkolone do wykrywania np. substancji niebezpiecznych i narkotyków;
  • patrolowanie - psy patrolujące często spotykamy podczas imprez masowych, kiedy to pomagają w utrzymaniu porządku swojemu przewodnikowi, taki pies jest wyszkolony, aby w razie konieczności zapobiec przestępstwu;
  • tropienie - do tego zadania wybierane są zwierzęta o najczulszym węchu. Pies musi złapać właściwy trop i podążać za śladem. Do wykonania tego zadania potrzebuje przedmiotu, na którym będzie zapach osoby poszukiwanej.

Istnieją rasy psów, posiadające wrodzone predyspozycje, które są niezbędne do pracy w służbach. Najczęściej spotykane psie rasy to:

  • owczarek niemiecki - najbardziej popularna wśród służb na całym świecie i wszechstronna rasa psów. Dobrze wyszkolony owczarek odnajdzie się w każdym z przydzielonych mu zadań;
  • Malinois, czyli owczarek belgijski -  podobnie jak owczarek niemiecki, Malinois jest szkolony do wielu różnych zadań. Jest niezwykle zwinny i szybki, doskonale nadaje się do zadań specjalnych, jak współpraca z antyterrorystami.
  • owczarek holenderski - kolejny pies pasterski po owczarkach niemieckim i belgijskim, który odznacza się posłuszeństwem, czujnością i zrównoważeniem.
  • labrador retriever - wprawdzie labrador kojarzy nam się głównie z psem przewodnikiem osób niewidomych oraz wspaniałym towarzyszem dzieci, ma on jednak swoje miejsce w służbach mundurowych. Labrador doskonale sprawdza się jako pies ratowniczy oraz wykrywający różne niebezpieczne substancje lub narkotyki;
  • terier walijski - niewielkich rozmiarów pies, jednak jego doskonały węch i inteligencja pozwalają na pracę przy wykrywaniu, np. narkotyków.

Kiedy zaczyna się psia emerytura?

Po 10 roku życia pies odchodzi na emeryturę. Oczywiście granica ta jest ruchoma i w dużej mierze zależy od zdrowia i kondycji psa oraz jego zasług. Zdarza się, że już po kilku latach wyczerpującej pracy, psy muszą odpocząć. Inne są pełne energii i odznaczają się nadzwyczajnymi zdolnościami, które pozwalają im na pozostanie w służbie dłużej. 

Psy, które doznały urazów, uniemożliwiających im pełnienie swoich obowiązków w pełnym zakresie, niejako zmuszone są na odejście z „pracy”, bez względu na wiek i zasługi.

Adopcja psa policyjnego - gdzie szukać psa?

Prawo pierwszeństwa opieki nad emerytowanym psem mają jego dotychczasowi przewodnicy. Aczkolwiek zdarza się, że funkcjonariusz nie ma warunków do opieki nad zwierzęciem. W takich wypadkach psy trafiają do schronisk lub fundacji czy stowarzyszeń, które zajmą się odpowiednio zwierzętami oraz przygotują je do adopcji.

Często też sami funkcjonariusze organizują akcje społeczne, mające na celu spopularyzowanie pomocy emerytowanym psom. 

W Polsce jedną z działających organizacji, która wspiera emerytowane zwierzęta, jest Stowarzyszenie „Zakątek Weteranów'. Stowarzyszenie pomaga nie tylko psom, ale też emerytowanym koniom.

Adopcja psa policyjnego - formalności

Tak samo, jak w przypadku każdego innego zwierzęcia, najpierw trzeba dobrze przemyśleć, czy mamy odpowiednie fundusze oraz czas na opiekę nad psem. 

Zanim adaptujemy psa policyjnego pracownicy schroniska lub fundacji przeprowadzą z nami wywiad, który ma na celu określenie naszych oczekiwań względem zwierzęcia i dopasowanie charakterów oraz temperamentów. Jest to niezwykle istotne, ponieważ emerytowani funkcjonariusze często uczestniczyli w trudnych akcjach i wymagają szczególnej troski. Poza tym pies jest przyzwyczajony do codziennej, dużej dawki aktywności.

Adopcja psa policyjnego przebiega podobnie jak w przypadku innych psów. Najpierw musimy zapoznać się ze zwierzęciem, wyjść z nim na spacer w towarzystwie opiekuna ze schroniska, a potem sami możemy wyjść z psem i się pobawić. Po kilku sesjach będzie wiadomo, czy człowiek i pies „pasują” do siebie.

W dniu adopcji należy posiadać ze sobą dowód osobisty i obroże dla psa. Wypełniamy wniosek o adopcję i możemy zaprosić do domu naszego nowego przyjaciela. Należy się liczyć z tym, że odwiedzi nas pracownik schroniska czy fundacji, aby sprawdzić warunki, jakie stworzyliśmy zwierzęciu. Ze względu na funkcję, jakie pies pełnił oraz szkolenia, jakie przeszedł, jego adopcja jest ściśle monitorowana.

Adopcja psa policyjnego - jak się opiekować emerytowanym funkcjonariuszem

Emerytowany pies policyjny to niezwykłe zwierzę. Uczestniczyło często w wielu niebezpiecznych akcjach: odnajdywało ludzi żywych i martwych, ścigało przestępców czy wykrywało narkotyki. Zatem opieka nad takim zwierzęciem może być sporym wyzwaniem.

Bardzo ważne jest, aby nowy opiekun był konsekwentny i łagodny jednocześnie. 

Przede wszystkim musimy zapewnić psu dużo ruchu i zabawy, ponieważ przyzwyczajony do codziennych treningów - może się w domu nudzić. Niestety znudzony pies może powodować szkody. Trzeba też pamiętać, że psy patrolujące czy tropiące mogą mieć dużą skłonność do zachowań agresywnych i silny instynkt pogoni. Zatem należy bardzo uważnie dobierać miejsca zabaw i spacerów z psem. Poza tym emerytowany pies, jak każde zwierzę wymaga czułości i miłości.

Każdego roku policyjną służbę kończy mniej więcej 150 psów. Większość z nich po zakończeniu swojej pracy zostaje w domu swojego przewodnika. Jednak są i takie, które mają mniej szczęścia i trafiają do schroniska - tam czekają na nowego opiekuna. Adopcja psa policyjnego wygląda tak samo, jak każdego innego. Jednak opiekun takiego zwierzęcia  musi być wyjątkowy: cierpliwy, konsekwentny, czuły i pełen miłości. Osoba przyjmująca psa pod swój dach powinna również dysponować czasem i energią na spacery z nim.

Pedigree imagery
Kup online