PEDIGREE PL
Szukaj
Higiena Zębów Psa

Zapalenie dziąseł u psa - przyczyny, objawy i leczenie

PED_LargeDog_11-detail.png

Brzydki zapach z jamy ustnej? Niepokojące naloty na zębach? To może być zapalenie dziąseł u psa. Koniecznie obejrzyj jego jamę ustną, regularnie kontroluj uzębienie u lekarza weterynarii, a także dbaj o codzienną higienę. Konsekwencje paradontozy mogą być naprawdę groźne dla zdrowia i dalszego funkcjonowania Twojego czworonożnego przyjaciela. Zobacz, czym dokładnie charakteryzują się chore dziąsła u psa, jakie są objawy oraz jak je leczyć.

 

Spis treści:

  1. Czym jest zapalenie dziąseł u psa?
  2. Czerwone dziąsła u psa - czy to jedyne objawy
  3. Chore zęby u psa - czy Twoje zwierzę jest na to narażone?
  4. Leczenie chorych dziąseł u psa
  5. Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli jak dbać o zęby psa?

 

Czym jest zapalenie dziąseł u psa?

Stan zapalny dziąseł u psa jest efektem nagromadzenia się płytki bakteryjnej na powierzchni zębów. Jak dochodzi do choroby dziąseł u psa? Na samym początku pojawia się niegroźny, lekko żółty nalot, który świadczy o resztkach pokarmów oraz bakteriach. Nie jest to jeszcze zapalenie dziąseł u psa, ale może rozpocząć kolejne kłopoty. Nalot samoistnie może także zniknąć, np. pod wpływem twardej i szorstkiej karmy, w mechaniczny sposób, a także w wyniku regularnego szczotkowania zębów.

 

W kolejnej fazie, kiedy niebezpieczne bakterie beztlenowe się namnażają, a osadu przybywa, pojawia się także kamień nazębny. Pod wpływem działania śliny, dochodzi do tzw. zwapnienia płytki nazębnej. Nalot z delikatnego żółtego zamienia się na bardziej intensywny, żółto-brązowy odcień o szorstkiej powierzchni, co świadczy o pojawieniu się kamienia nazębnego w wyniku dalej gromadzącej się płytki. To prowadzi do kluczowego stanu zapalnego dziąseł.

 

Choroba może przeistoczyć się w bardziej nieprzyjemne zapalenie przyzębia. Groźne dla psa są ubytki szkliwa, a nawet uszkodzenie więzadeł okołozębowych i kości w okolicach korzeni zębów. Tego typu problemy mogą prowadzić do utraty jednego, a nawet kilku zębów. Nieleczone, chore dziąsła u psa mogą skutkować nawet złamaniem żuchwy, a bakterie z jamy ustnej mogą zaatakować także inne narządy, np. nerki czy wątrobę.

 

Czerwone dziąsła u psa - czy to jedyne objawy?

Paradontoza u psa objawia się początkowo nieprzyjemnym zapachem z pyszczka, a także wspomnianym wcześniej nalotem w odcieniu żółci lub brązu. Może on pojawić się na zębach, a także przy linii dziąseł. Niepokojące jest także nadmierne ślinienie się. Kiedy zauważysz mocno czerwone dziąsła u psa, może to świadczyć o rozwoju stanu zapalnego. Jednym z objawów jest także niechęć do jedzenia i ogólny spadek energii. Twój czworonożny przyjaciel może mieć też problem z gryzieniem ze względu na nieprzyjemne dolegliwości w jamie ustnej. Krwawiące dziąsła u psa, ruchome zęby, pojawiająca się ropa czy uwypuklenie gałki ocznej to już również objawy paradontozy u psa. Koniecznie powinieneś zgłosić się do lekarza weterynarii, aby rozpocząć leczenie. 

 

Chore zęby u psa - czy Twoje zwierzę jest na to narażone?

Warto zaznaczyć, że na zapalenie dziąseł u psa najczęściej chorują zwierzęcia w 2. oraz 3. roku życia. Większe predyspozycje do tego typu schorzeń mają rasy miniaturowe, ze względu na ich specyficzny rodzaj zgryzu oraz budowę czaszki. Małe psy takie jak yorkshire teriery, jamniki, chihuahua czy szpice małe nie mają tak dobrze rozwiniętego mechanizmu samooczyszczenia uzębienia jak psy większych ras.

 

Zaczerwienione dziąsła u psa mogą pojawić się również częściej u tych zwierząt, które mają tendencję do gryzienia różnych przedmiotów, np. podczas spaceru. Na nich mogą gromadzić się właśnie bakterie, które atakują dziąsła u psa. Nie da się ukryć, że na pojawienie się poważnych problemów uzębienia u psa, mają także inne współistniejące choroby, w tym np. cukrzyca.

 

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej czy brak regularnej kontroli mogą przełożyć się na poważne kłopoty. Chore dziąsła u psa niestety zdarzają się bardzo często. Mogą zacząć się w 2. roku życia psa i występują nawet u 80% zwierząt. 

 

Leczenie chorych dziąseł u psa

Jak leczone jest zapalenie dziąseł u psa? Wszystko zależy od etapu schorzenia, dlatego jak tylko zauważysz jakiekolwiek niepokojące dolegliwości, udaj się do lekarza weterynarii. Konieczne będzie dokładne czyszczenie zębów z kamienia nazębnego, a jeśli wymaga tego sytuacja, podanie antybiotyków oraz leków przeciwzapalnych. W zaawansowanej fazie lekarz weterynarii może także przeprowadzić usunięcie kamienia nazębnego za pomocą urządzenia ultradźwiękowego. Jeśli to konieczne, trzeba usunąć także zepsute i ruchome uzębienie. Jeśli wystąpi ból zęba u psa, podaje się leki przeciwbólowe.

 

Choroby pyska u psa to dobry moment, by zastanowić się nad tym, co podajesz swojemu pupilowi do jedzenia. Sucha karma posiada niezbędne składniki, które ograniczają pojawianie się kamienia nazębnego. Zbilansowana dieta to także podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia Twojego czworonożnego przyjaciela. Zadbaj o to, aby dostarczyć wszelkich składników odżywczych, w tym także witamin oraz minerałów.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli jak dbać o zęby psa?

Aby Twój pies mógł codziennie cieszyć się doskonałym samopoczuciem, konieczna jest dobra profilaktyka chorób zębów. Przede wszystkim, liczy się prawidłowa higiena jamy ustnej. Jeśli będziesz regularnie czyścić zęby psu, a także kontrolować ich stan u lekarza weterynarii przynajmniej raz na pół roku, możesz zapobiec stanom zapalnym dziąseł. Pamiętaj o tym, że czyszczenie powinno odbywać się codziennie, specjalnie przeznaczoną do tego szczoteczką, a także pastą do zębów. Dzięki temu pozbędziesz się głównej przyczyny chorób przyzębia, czyli płytki bakteryjnej. Absolutnie nie stosuj pasty do zębów dedykowanej ludziom. Zawarty w niej fluor jest szkodliwy dla Twojego zwierzęcia.

 

Ogromne znaczenie ma również to, jakie posiłki podajesz swojemu psu. Pełnoporcjowa karma dostarczy Twojemu pupilowi zarówno produktów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego, a także witaminy i minerały dla psa niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Co więcej, warto podawać przekąski stomatologiczne takie jak Pedigree® DentaStix, które stanowią uzupełnienie codziennej diety. Wpływają one pozytywnie na całe uzębienie psa. Przede wszystkim, czyszczą powierzchnię zębów z bakterii i zmniejszają ryzyko pojawienia się kamienia nazębnego. Niektóre z nich wpływają także na odświeżenie oddechu u Twojego pupila.