PEDIGREE PL
Szukaj
Nowy Pies

Ile kosztuje czipowanie psa? Wszystko o czipach

biało-szaro-brązowy pies biegnie przed siebie
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii

Bezpieczeństwo psa to ważna kwestia dla każdego opiekuna, który chce spędzić ze swoim pupilem jak najwięcej czasu w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Dlatego też szczególnie istotne jest zadbanie o to, aby w razie ewentualnego zagubienia odnalezienie czworonoga nie sprawiło problemu. Z pomocą przychodzą metody identyfikacji, takie jak czipowanie czy stosowanie różnego rodzaju zawieszek albo umieszczanie danych kontaktowych na obroży. Dla zwiększenia szans w poszukiwaniach można zastosować obie metody, ponieważ dzięki zawieszce z numerem telefonu osoba, która znajdzie psa, może natychmiast skontaktować się z opiekunem, a czip zapewnia taką możliwość nawet w sytuacji, gdy obroża i zawieszka przepadną. Z naszego artykułu dowiesz się więcej o samym procesie mikroczipowania, a także ile kosztuje czipowanie psa.

Czym jest czip dla psa?

Mikroczip to miniaturowe urządzenie elektroniczne, wielkości ziarenka ryżu, które korzysta z technologii identyfikacji radiowej (RFID). Każdy czip zawiera unikalny numer identyfikacyjny, który może zostać odczytany za pomocą skanera. Mikroczip jest osłonięty biokompatybilnym szkłem lub polimerem, co zapewnia brak reakcji alergicznej u Twojego pupila.

Mikroczipy odgrywają kluczową rolę w poszukiwaniu zagubionych zwierząt. Po implantacji unikalny numer identyfikacyjny na mikroczipie musi zostać zarejestrowany w specjalnej bazie danych. Warto pamiętać, że tego rodzaju urządzenia nie są lokalizatorem GPS i nie dostarczają informacji o bieżącym położeniu Twojego pupila. Jeśli pies się zgubi, a mikroczip zostanie zeskanowany, wyświetlane dane pozwolą na bezpośrednie skontaktowanie się z Tobą. Aby zarejestrować mikroczip swojego psa, należy wejść np. na stronę Safe-Animal (safe-animal.eu) lub poprosić lekarza weterynarii o pomoc w rejestracji mikroczipa.

Ile kosztuje zaczipowanie psa w 2023 roku?

Koszt chipa dla psa najczęściej mieści się w zakresie od 70 zł do 150 zł, a na samą cenę składa się nie tylko urządzenie, ale też wykonanie usługi implementacji czipa. Jednocześnie należy pamiętać, że kwota może się różnić nie tylko w zależności od regionu, ale też indywidualnie pomiędzy gabinetami weterynaryjnymi.

Czy można zarejestrować chip psa za darmo?

Niektórzy opiekunowie zastanawiają się, ile kosztuje rejestracja chipa psa – w Polsce można zrobić to bezpłatnie. Wystarczy wejść na jedną ze stron z bazą danych, np. Safe-Animal, założyć konto, a po aktywacji dodać numer mikroczipa i działać zgodnie z dalszymi instrukcjami. 

Dlaczego zaczipowanie psa jest ważne?

W Polsce mikroczipowanie psa nie jest ustawowym obowiązkiem, jednak jest to kluczowy element dbania o bezpieczeństwo i dobro pupila.

Jeśli pies się zgubi, numer zapisany na mikroczipie pozwoli pracownikom schroniska, lekarzom weterynarii lub niektórym służbom miejskim zidentyfikować opiekuna, co znacznie zwiększa szanse na szybki i bezpieczny powrót czworonoga do domu. Ponadto jest to zdecydowanie bardziej efektywne niż tradycyjne metody, takie jak obroże czy zawieszki, które mogą m.in. ulec uszkodzeniu.

Kto odpowiada za zaczipowanie psa?

Jako że mikroczipowanie nie jest w Polsce wymogiem prawnym, decyzja o zaczipowaniu psa należy do opiekuna. Istnieją jednak pewne wyjątki. Szczenięta pochodzące z zatwierdzonych hodowli otrzymują czip, zanim trafią do nowych domów, a to ze względu na obowiązek, jaki nakłada na hodowcę Związek Kynologiczny w Polsce. Podobnie działają schroniska – przed adopcją zwierzęta są odpowiednio oznakowane.

Jak i gdzie zaczipować psa?

Mikroczipowanie psa to procedura, która powinna być przeprowadzana przez uprawnionego do tego specjalistę – lekarza weterynarii – w bezpiecznym środowisku. Wszczepianie mikroczipa wymaga precyzyjnej umiejętności i odpowiedniego sprzętu, a także znajomości anatomii zwierzęcia. Dlatego też pod żadnym pozorem nie należy próbować wykonywać tego samodzielnie. 

Cały proces polega na umieszczeniu mikroczipu pod skórą zwierzęcia, zazwyczaj pomiędzy łopatkami lub po lewej stronie szyi, za pomocą specjalnej strzykawki. Jest to szybki i prawie bezbolesny proces, który przypomina standardowy zastrzyk, np. podczas szczepienia.

Chociaż nie ma ścisłych przepisów dotyczących wieku, w którym powinno się mikroczipować psa, zaleca się to zrobić, gdy pies jest jeszcze szczenięciem. Jednak nawet jeśli Twój pies jest już dorosły i nie ma jeszcze mikroczipa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zgłosić się w tej kwestii do lekarza weterynarii. Wiek czworonoga nie odgrywa kluczowej roli.

Jeśli zastanawiasz się nad przyjęciem psa ze schroniska pod swój dach, koniecznie zajrzyj na naszą stronę poświęconą adopcji. Znajdziesz tam komplet informacji na temat samej procedury, porady związane z opiekowaniem się nowym członkiem rodziny, a także wskazówki dotyczące adopcji konkretnych czworonogów, np. seniorów czy szczeniąt.

Pedigree imagery
Kup online