PEDIGREE PL
Szukaj
Nowy Pies

15 ras psów średnich, które skradną Twoje serce

pies o jasnym futrze w fioletowych szelkach leżący na zaspie na tle gór

W tym artykule poznasz 15 wyjątkowych ras psów o średnich gabarytach, które będą dla Ciebie odpowiednie pod wieloma względami, a przynajmniej jedna z nich z pewnością skradnie Twoje serce.

Rasy psów średnich – charakterystyka

Rasy średnich psów to czworonogi, których masa ciała zwykle oscyluje w przedziale od 10 do 25 kg. Wielkość reprezentantów tej rasy zależy od rasy i płci. Psy o średnich gabarytach mają podobną masę ciała, ale różnią się pod względem osobowości, temperamentu i poziomu aktywności. 

Ile przestrzeni potrzebują rasy psów średnich?

Psy średniej wielkości potrafią odnaleźć się na każdej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w bloku czy w domu z ogrodem, dla większości czworonogów o średniej masie ciała obie te przestrzenie będą wystarczające.

Ile aktywności potrzebują średnie rasy psów?

Jak każdy czworonóg, rasy psów średnich potrzebują codziennej aktywności fizycznej. Większość reprezentantów tej grupy dużo chętniej wyjdzie pobiegać niż ich mniejsi koledzy, a jednocześnie nie będą tak bardzo wymagający jak duże psy. Spacery trwające od 1 do 2 godzin dziennie powinny być dla nich wystarczającą dawką aktywności fizycznej. Jeśli interesują Cię bardziej filigranowe czworonogi, sprawdź najpopularniejsze rasy psów małych.

15 ras psów średnich - czy znasz je wszystkie? 

Pudel

pudel stojący w kuchni

Pudel średni to pies o zrównoważonym temperamencie, ale jednocześnie lubiący zabawę i częsty kontakt z opiekunem. Psy tej rasy pierwotnie wykorzystywane były w polowaniach na kaczki. Ich wyjątkowy poziom inteligencji sprawia, że bardzo szybko uczą się nowych rzeczy. Są ciekawe otaczającego ich świata i chętnie bawią się z innymi kolegami i koleżankami na czterech łapach. Błędnie przyjęło się uważać, że pudle żywią się specjalnym, wymyślnym pokarmem, tymczasem wystarczy karmić je dobrej jakości suchą lub mokrą karmą. Każdy, kto decyduje się na pudla, musi być przygotowany na zapewnienie im częstej i odpowiedniej pielęgnacji. Poza regularnym, starannym czesaniem pudla należy również odpowiednio często kąpać i strzyc. 

Basenji

czarno-białe zdjęcie psa rasy basenji stojącego na łące

Rasy psów średnich są pełne energicznych i sprytnych czworonogów o silnie rozwiniętym instynkcie łowieckim. Jedną z nich jest basenji, niewielki pies z charakterystycznie zakręconym ogonem. Basenji to czworonogi, które wymagają stymulacji umysłowej i regularnej aktywności fizycznej. Dlatego jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, będzie to idealna rasa dla Ciebie. Basenji mają lekką sylwetkę, pomarszczoną głowę, silne szczęki, spiczaste uszy, ciemne oczy i poruszą się z dużą gracją. Ich sierść jest stosunkowo krótka i gubią jej niewiele, dlatego pielęgnacja nie jest dla opiekuna wymagającym procesem. Basenji powinny być szczotkowane przynajmniej raz w tygodniu w celu pozbycia się martwego włosia. Należy pamiętać także o regularnym sprawdzaniu stanu uzębienia, uszu i pazurów. 

Beagle

pies ray beagle w parku

Czworonogi rasy beagle zalicza się do psów gończych. Wyróżniają się krępą budową ciała i nieco wydłużoną szyją, która ułatwia im tropienie. Beagle są wrażliwe, bardzo cenią sobie towarzystwo ludzi i łatwo przywiązują się do opiekuna. Nie lubią samotności, dlatego pozostawione same na dłuższy czas w domu mogą wyrażać tęsknotę szczekając. To psy, które głośno i wyraźnie dają znać o tym, jak się czują. Nadmierne szczekanie ma szansę być ograniczone przez trening, jednak tylko częściowo. Ze względu na ich żywiołowy temperament beagle potrzebują ciągłej stymulacji psychicznej i fizycznej. Pielęgnacja psów tej rasy nie jest skomplikowana z racji ich krótkiej sierści. Wystarczy czesać je raz w tygodniu, a kąpać tylko wtedy, gdy się pobrudzą.

Bokser

pies rasy boxer stojący w wodzie z uniesioną łapą

Średnie rasy psów mają w swych szeregach również czworonogi wysportowane, umięśnione i energiczne, potrzebujące ciągłego ruchu każdego dnia. Jedną z nich jest bokser, przyjacielski i zawsze gotowy do obrony swojego opiekuna. Szczęśliwy bokser to aktywny bokser, co oznacza, że decydując się na przygarnięcie go pod swój dach, należy zapewnić mu różnego rodzaju zajęcia fizyczne i umysłowe. Mimo groźnej nazwy i specyficznego wyglądu bokser jest psem łagodnym, życzliwym, spokojnym, rodzinnym o zrównoważonym charakterze. Pielęgnacja psa tej rasy nie jest wymagająca. Ze względu na jego krótką sierść zaleca się czesanie raz w tygodniu. Warto pamiętać także o sprawdzaniu stanu jego uszu, okolic oczu oraz higienie jamy ustnej i regularnie skracać mu pazury, jeśli sam tego nie robi.

Border Collie

biało-brązowy pies rasy border collie stojący na tle zieleni z wywieszonym językiem

Border collie to pies, w towarzystwie którego nigdy nie wieje nudą. Jest żywiołowy, zawsze pełny energii, a opieka nad nim to wielkie wyzwanie. Border collie potrzebuje ciągłej stymulacji fizycznej, która nie ogranicza się tylko do spacerów. Decydując się na psa tej rasy musimy pamiętać, by zapewnić mu szeroki wachlarz różnych aktywności, również umysłowych, a także odpowiednie szkolenie. Bez nich border collie mogą stać się nerwowe, a nawet agresywne. To z pewnością rasa, która wymaga doświadczonego opiekuna. Border collie nie potrzebują wyszukanej pielęgnacji. Regularne czesanie, przycinanie pazurów i dbanie o higienę jamy ustnej i uszu z pewnością wystarczą. 

Samojed

pies rasy samojed stojący na tle ludzi

Samojed to jedna z najstarszych ras hodowlanych. Jej reprezentanci to czworonogi o charakterystycznym puchatym wyglądzie. Samojed to przyjacielski pies, który bardzo pozytywnie nastawiony jest do człowieka i innych zwierząt. Mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i dobrze odnajduje się nawet w towarzystwie większej grupy ludzi. Ze względu na długą sierść pielęgnacja psów tej rasy może stanowić nieco większe wyzwanie w niektórych aspektach. Czesanie ich gęstej sierści powinno się odbywać co kilka dni. W miesiącach, w których temperatura nie jest ujemna, ważne jest regularne sprawdzanie skóry w poszukiwaniu kleszczy, co utrudnia ich długa i gęsta sierść.

Whippet

pies rasy whippet stojący na tle domku w górach

Whippet, występujący także pod nazwą chart angielski, to pies o charakterystycznej smukłej sylwetce i chodzie pełnym gracji. Bardzo przyjazny w stosunku do opiekuna i całej rodziny, szybko przywiązuje się do ludzi, jednocześnie będąc bardzo nieufnym w stosunku do obcych. Whippet dobrze znosi izolację, pod warunkiem, że wcześniej wyjdzie na dłuższy spacer. Aby pies tej rasy był szczęśliwy, należy zapewnić mu przynajmniej godzinę spaceru dziennie, podczas którego będzie mógł się wybiegać. Pielęgnacja whippeta ogranicza się do regularnego szczotkowania, a ze względu na ich wrażliwą skórę trzeba pamiętać o używaniu odpowiednich kosmetyków podczas kąpieli.

Australian Cattle Dog

pies rasy australian cattle dog na brzegu basenu

Australian cattle dog, inaczej australijski pies zaganiający lub australijski pies pasterski, to średniej rasy pies z umięśnioną sylwetką, pierwotnie wykorzystywany w zaganianiu i wypasie bydła. To pracowity pies, który potrzebuje dużej dawki stymulacji zarówno umysłowej jak i fizycznej. Ze względu na swoją naturę kocha bieganie i zabawę, dlatego decydując się na opiekę nad nim, powinniśmy zapewnić mu odpowiednie warunki. Częste i długie spacery, trening i zabawa to nieodzowne elementy, które sprawią, że pies będzie szczęśliwy. Codzienna pielęgnacja czworonogów tej rasy nie jest skomplikowana i ogranicza się do wyczesywania sierści przynajmniej raz w tygodniu w celu pozbycia się martwych włosów. Do kąpieli natomiast wskazane jest używanie szamponów dla psów krótkowłosych.

Gończy polski

pies rasy gończy polski biegnący po trawie

Spokojny, zrównoważony i kontaktowy. Gończy polski to średni pies z łowieckim instynktem, który mimo tego, że wymaga potężnej dawki ruchu, potrzebuje także wiele czułości od swojego opiekuna. Decydując się na czworonoga tej rasy, należy zapewnić mu kontakt z innymi psami oraz obcymi ludźmi. Długie, codzienne spacery oraz zabawa to podstawa w wychowaniu gończego polskiego, a trening powinien rozpocząć się już w wieku szczenięcym. Gończy polski szybko i chętnie się uczy, ale nie znosi przymusu, dlatego odpowiednia zachęta do nauki jest w jego przypadku kluczowa. Pielęgnacja psa tej rasy sprowadza się do rozczesywania sierści raz w tygodniu oraz do kąpieli, ale tylko w przypadku zabrudzenia. Warto także zwracać uwagę na długość jego pazurów i przycinać je, jeśli sam ich nie ściera. Pamiętaj także o dbaniu o higienę jamy ustnej pupila.

Ogar polski

pies rasy ogar polski biegnący w wodzie

Ogar polski to średni pies pod względem masy ciała, ale ponadprzeciętny jeśli chodzi o usposobienie i towarzyskość. To wprost idealny kompan dla ludzi lubiących aktywny tryb życia, który potrzebuje ciągłego kontaktu z opiekunem. Jest także oddanym i posłusznym psem, uwielbiającym pieszczoty. Ogar polski wysoko ceni sobie kontakt z całą rodziną, w tym również z jej najmłodszymi członkami. W domu spokojny i zrównoważony, jakby tylko po to, by na zewnątrz pokazać swą prawdziwą, łowiecką naturę i zatracić się w radości z biegania i obwąchiwania terenu. Pielęgnacja ogara polskiego nie jest wymagająca, jednak należy pamiętać, że pies tej rasy linieje przez cały rok, co oznacza, że regularne wyczesywanie będzie nieodzownym jej elementem. W tym celu idealnie sprawdzi się szczotka z twardym włosiem oraz gęsty grzebień. 

Airedale terrier

pies rasy airedale terrier stojący na drodze

Mimo że airedale terrier to największy pod względem gabarytów terrier, to wciąż zalicza się jako średniej rasy pies. Ciemne, bystre oczy, charakterystyczne opadające uszy oraz lekko falista sierść to jego znaki rozpoznawcze. Airedale terrier to rodzinny, przyjacielski pies, który uwielbia kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami, co nie oznacza, że nie stanie do obrony swojego opiekuna. Decydując się na psa tej rasy należy pamiętać, że nie znosi on samotności, dlatego pozostawianie go samego w domu na długie godziny na pewno nie wpłynie dobrze na jego samopoczucie. Ze względu na swój łowiecki charakter i zrównoważone usposobienie, psów tej rasy często używa się w ratownictwie oraz polowaniu. Pielęgnacja airedale terriera sprowadza się do szczotkowania przynajmniej raz w tygodniu oraz regulowania długości sierści podczas wizyty w profesjonalnym salonie groomerskim.

Posokowiec bawarski

pies rasy posokowiec bawarski leżący

Posokowiec bawarski to pies o silnym instynkcie myśliwskim i wyostrzonym węchu z charakterystycznymi szeroko osadzonymi, długimi uszami. Ma spokojny i zrównoważony charakter, bardzo szybko przywiązuje się do opiekuna i doskonale odnajdzie się w towarzystwie rodziny. Posokowiec jest najbardziej szczęśliwy, gdy się rusza, co oznacza, że należy zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej każdego dnia. To pies, który źle znosi samotność, dlatego oswajanie z zostawaniem samemu w domu warto rozpocząć już w wieku szczenięcym. Opieka nad posokowcem wymaga od opiekuna dużej ilości wolnego czasu oraz zapewniania szerokiego wachlarza aktywności, od spacerów i biegania po tropienie, kopanie i obwąchiwanie. Szkolenie psa, ze względu na upartość i jego niezależny charakter, jest skomplikowane, dlatego decydować się na posokowca powinni tylko doświadczeni opiekunowie. 

Owczarek staroangielski

pies rasy owczarek staroangielski na tle zieleni

Owczarek staroangielski (inaczej: bobtail) to pies o charakterystycznej, długiej sierści, która czasem przykrywa lekko jego oczy. Czworonogi tej rasy dawniej były psami pasterskimi, mając swoje korzenie w Wielkiej Brytanii. Bobtaile to wyjątkowo spokojne zwierzęta, zrównoważone i inteligentne. Należy pamiętać, że owczarki staroangielskie to także uparte psy, dlatego polecane są doświadczonym opiekunom, którzy będą umieli wdrożyć odpowiednie szkolenie. W USA bobtaila określa się mianem “nanny-dog”, a to dlatego, że wykazuje się niezwykłą opiekuńczością w stosunku do dzieci. Ze względu na pokaźne gabaryty owczarek staroangielski potrzebuje dużej dawki ruchu każdego dnia i odpowiednio zbilansowanej diety, ponieważ wykazuje tendencje do tycia. To także rasa szczególnie wymagająca pod względem pielęgnacji, z racji na swoje bujne owłosienie. Częste i regularne rozczesywanie sierści jest w jego wypadku podstawą nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. 

Owczarek australijski

pies rasy owczarek australijski leżący na plaży

Owczarek australijski to średniej wielkości pies pasterski o różnorodnym ubarwieniu. Ze względu na dużą potrzebę solidnej dawki ruchu i aktywności fizycznej ta rasa polecana jest tylko doświadczonym opiekunom. Owczarek australijski chętnie uczy się nowych rzeczy, a szkolenie go to prawdziwa przyjemność. Dobrze odnajduje się w środowisku rodzinnym, szybko przywiązuje się do opiekunów i lubi być blisko nich. W opiekowaniu się owczarkami australijskimi ważne jest zapewnienie im różnorodnych aktywności, również takich, które będą stymulować jementalnie. Pielęgnacja psów tej rasy nie jest skomplikowana i ogranicza się do rozczesywania sierści raz w tygodniu, kontroli stanu uszu, oczu, zębów oraz przycinania pazurów.

Collie

Collie

Collie, znany również jako owczarek szkocki długowłosy, to piękny średni pies o charakterystycznej długiej sierści i podłużnym pyszczku. Łagodne usposobienie i potrzeba spędzania czasu z ludźmi sprawiają, że pokocha go cała rodzina. Collie bardzo szybko przywiązuje się do opiekunów, również tych najmłodszych. To pies inteligentny, o złotym sercu, uwielbiający aktywność fizyczną, dlatego decydując się na collie należy pamiętać o zapewnieniu mu dużej dawki ruchu, a także stymulacji mentalnej. Owczarek szkocki długowłosy nie znosi samotności i potrzebuje ciągłego zainteresowania ze strony opiekuna. Odpowiednia pielęgnacja collie powinna obejmować regularne rozczesywanie sierści, szczególnie przy łapkach i uszach. Kąpiele za to powinny odbywać się nie za często, tylko w przypadku ubrudzenia.

Rasy psów średnich – żywienie

Rasy średnich psów są dość zróżnicowane, zarówno pod względem masy ciała jak i poziomu aktywności fizycznej. Układając plan żywienia dla swojego czworonoga powinniśmy brać pod uwagę wszystkie te czynniki, wiek czworonoga, a także podatność danej rasy na choroby. Niezależnie od tego, jaką karmę będzie dostawał Twój pies, ważne jest odpowiednie jej odmierzanie, by nie doprowadzić do przekarmienia lub niedożywienia. Sprawdź karmę dla średnich ras psów od Pedigree, która została przygotowana z myślą o zapewnieniu Twojemu pupilowi kompletnej i zbilansowanej diety, a także smacznego posiłku, któremu nie będzie mógł się oprzeć.

Pedigree imagery
Kup online