PEDIGREE PL
Szukaj
Nowy Pies

Pies do mieszkania – jakiego wybrać? Czy każdy pies może mieszkać w mieszkaniu?

Węszący biało-czarny pies stoi na kanapie przy oknie
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii

Wybór odpowiedniego psa do mieszkania stanowi istotne wyzwanie dla wielu przyszłych opiekunów. Życie w mieście, a zwłaszcza w bloku, gdzie przestrzeń jest ograniczona, wymaga uświadomienia sobie, że nie każdy czworonóg będzie czuł się komfortowo. Zastanawiając się nad idealnym towarzyszem na lata, warto uwzględnić nie tylko wielkość psa, ale także jego temperament i potrzeby. W tym artykule dowiesz się, które psy najlepiej nadają się do życia w mieszkaniu oraz jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, decydując się na przyjęcie nowego członka rodziny do domu w miejskich warunkach.

Jaki pies nadaje się do mieszkania?

Chociaż właściwie każdy pies może żyć w mieszkaniu (ponieważ jest to miejsce, w którym głównie odpoczywa), sama wielkość nie jest i nie powinna być jedynym kryterium wyboru – równie istotną rolę odgrywają też inne czynniki, m.in. jego temperament. Wiele dużych ras potrafi dobrze dostosować się do niewielkiej przestrzeni, ale pod warunkiem codziennego wysiłku fizycznego. Z kolei niektóre małe psy mogą wykazywać wysoki poziom energii, który wymaga aktywności i zabawy.

Przy wyborze psa do mieszkania w bloku warto mieć na uwadze sąsiadów. Niektóre psy mają naturalną skłonność do częstego szczekania, co może być problematyczne dla ludzi żyjących za ścianą. Poza tym trzeba pamiętać o możliwości wystąpienia lęku separacyjnego, gdy pies zostanie sam w domu. W takich sytuacjach szczekanie czy wycie to częsta reakcja pupila, a tego rodzaju trudności pomoże – zarówno opiekunowi, jak i samemu zwierzęciu – przezwyciężyć behawiorysta.

Poza wspomnianymi aspektami ważne jest, aby pamiętać również o odpowiedniej opiece i poświęceniu czasu na spacery, zabawę i trening. Wzięcie pod uwagę wszystkich potrzeb psa oraz naszych możliwości, w tym lokalowych i czasowych, przekłada się na to, że staniemy się dla siebie wspaniałymi towarzyszami.

1. Mieszaniec

Mieszańce, dzięki swojej unikalnej kombinacji cech różnych ras, często okazują się być niesamowicie zrównoważonymi. Cechują się nie tylko wyjątkowym wyglądem, ale też temperamentem. Mogą bez trudu dostosować się do życia w mieszkaniu, zwłaszcza jeśli od małego są przyzwyczajane do takiego środowiska. Ich różnorodność sprawia, że wzajemne dopasowanie kundelka i opiekuna nie powinno być dużym problemem.

2. Yorkshire Terrier

To jedna z małych ras psów, które doskonale odnajdują się w czterech ścianach bloku. Yorki wyróżniają się jedwabistymi włosami, które co prawda wymagają regularnej pielęgnacji, ale w przeciwieństwie do zwykłej psiej sierści nie wypadają tak często i w takich ilościach, dlatego osoby ceniące sobie czystość mogą uznać to za plus. Co więcej, mimo niewielkich rozmiarów yorki są pełne energii, a do tego szybko przywiązują się do opiekunów. Świetnie sprawdzą się w roli towarzysza dla osób starszych oraz dla rodzin z dziećmi.

3. Beagle

To średniej wielkości pies o wesołym i przyjaznym charakterze. Jego ciekawość i energiczność sprawiają, że wymaga codziennych zabaw, ale też aktywności na świeżym powietrzu. Beagle mają wrodzony instynkt myśliwski, co może skłaniać je do śledzenia różnych zapachów, dlatego warto zwracać na to szczególną uwagę podczas spacerów. Chociaż są energiczne, mogą być dobrymi psami do mieszkania w bloku i nie mają problemu z przebywaniem w towarzystwie dzieci. Właściwa socjalizacja i trening są kluczem do ich odpowiedniego wychowania.

4. Dog niemiecki

To jedna z największych ras psów, zwłaszcza jeśli chodzi o wysokość. Pomimo swoich gabarytów dogi niemieckie są niezwykle łagodne i spokojne, a życie w mieszkaniu nie stanowi dla nich przeszkody, o ile zapewni się im odpowiednią ilość ruchu w trakcie spacerów. Ponadto ważne jest, aby od wczesnych lat szkolić je i dbać o kwestię socjalizacji. Nie sprawiają trudności pielęgnacyjnych, natomiast ze względu na rozmiar potrzebują relatywnie dużej ilości karmy.

5. Shih Tzu

Shih Tzu to psy stworzone do towarzystwa, jako że początkowo były hodowane z myślą o życiu w chińskich pałacach. Są spokojne, lojalne i uwielbiają spędzać czas z ludźmi. Ich jedwabiste włosy oraz okolice oczu wymagają regularnej pielęgnacji, ale poza tym doskonale przystosowują się do mieszkania zarówno w większych, jak i mniejszych przestrzeniach. 

Czy można przyzwyczaić psa do życia w mieszkaniu?

Przyzwyczajenie psa do życia w mieszkaniu, np. po adopcji ze schroniska albo przeprowadzce z dużego domu, wymaga cierpliwości, konsekwencji i odpowiednich metod wychowawczych. Psy, podobnie jak ludzie, są zdolne do adaptacji i uczenia się, a co za tym idzie – na dostosowanie się do różnych warunków życia, w tym do przestrzeni mieszkalnych. Podczas całego tego procesu wyrozumiałość ze strony opiekuna może ułatwić pupilowi pierwsze dni w nowym miejscu.

Podstawową techniką szkoleniową jest nagradzanie czworonoga za dobre zachowanie i niekaranie za złe. Dzięki smakołykom, głaskaniu czy słownym pochwałom szybciej przyswoi nowe komendy lub zaadaptuje się do nowych warunków życia. Trening domowy oraz regularne spacery z dostateczną ilością ruchu są niezbędne nie tylko dla utrzymania dobrego samopoczucia obu stron, ale także do pozytywnej stymulacji psa żyjącego w mieszkaniu. Zaspokojenie jego potrzeb fizycznych i psychicznych pomoże uniknąć problemów związanych z nadmiarem energii, np. niszczeniem rzeczy czy częstym szczekaniem.

Proces adaptacji może być trudniejszy w przypadku starszych psów, które przyzwyczaiły się do życia np. w domu z ogrodem lub w schroniskowym kojcu. Niemniej jednak z dobrym nastawieniem, cierpliwością, a czasem pomocą behawiorysty wszystko jest możliwe do osiągnięcia.

Czy psy potrzebują dużo przestrzeni?

Wielu ludzi zakłada, że psy potrzebują dużej przestrzeni do życia, a w rzeczywistości ich naturalne wymagania koncentrują się na regularnej aktywności fizycznej, angażujących interakcjach z opiekunem i zaspokajaniu pozostałych potrzeb behawioralnych. Miejsce zamieszkania, choć ważne, jest kwestią drugorzędną.

Nawet jeśli pies mieszka w dużym domu z ogrodem, nie oznacza to, że otrzymuje wystarczającą ilość ruchu. Ogród może zapewnić pewną przestrzeń do zabawy i biegania, ale nic nie zastąpi spacerów, podczas których pies ma okazję poznawać nowe tereny, spotykać inne psy czy stymulować swoje zmysły i umysł. To również doskonały czas na treningi posłuszeństwa czy naukę komend.

Jeśli rozważasz przyjęcie nowego, czworonożnego członka rodziny pod swój dach, zapoznaj się z naszymi artykułami na temat adopcji psów, aby dowiedzieć się więcej o całym procesie, rasach i pierwszych krokach.