PEDIGREE PL
Szukaj
Nowy Pies

Wyprawka dla psa dorosłego i szczeniaka - co kupić?

pies biegnący po trawie z zieloną piłką w pyszczku

Przyjęcie do domu psiego członka rodziny to zawsze ogromne emocje, szczególnie jeśli chodzi o szczenię. Każdy opiekun chce pokazać czworonogowi otaczający go świat z jak najlepszej strony i ograniczyć stres zwierzęcia związany z opuszczeniem matki i rodzeństwa. Jak w odpowiedni sposób przygotować się na powitanie psa? Co powinno składać się na kompletną wyprawkę? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Co to jest wyprawka dla psa?

Wyprawka dla psa to zestaw wszystkich niezbędnych rzeczy i akcesoriów, w które należy się zaopatrzyć przed powitaniem psa w swoim domu. Na zakupy warto wybrać się z odpowiednim wyprzedzeniem, by wszystko było gotowe przed przybyciem czworonoga. Pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnych i nieprzemyślanych zakupów i skupić się na najważniejszych przedmiotach. ch. 

Jeśli przygotowujesz się na powitanie szczenięcia, pamiętaj, że po kilku miesiącach pewne rzeczy i akcesoria się zużyją, więc nie zawsze ma sens kupowanie najdroższych produktów. 

Wyprawka dla psa – co kupić?

Idealna wyprawka dla psa powinna zawierać kompletną i zbilansowaną karmę, która jest przystosowana do wieku Twojego psa oraz niezbędne akcesoria, takie jak smycz, miski, legowisko oraz zabawki. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, w które warto zaopatrzyć się przed powitaniem czworonoga w swoim domu.

  • Kompletna i zbilansowana karma

Aby upewnić się, że nowy członek rodziny będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki odżywcze, zaopatrz się w kompletną i zbilansowaną karmę, odpowiednią dla wieku pupila. Możesz wybierać spośród różnych wariantów smakowych jedzenia mokrego i suchego. Na początek jednak przygotuj dla ulubieńca jedzenie, które otrzymywał w miejscu, z którego go weźmiesz. Nagłe zmiany diety są niekorzystne dla układu pokarmowego psów. Jeśli z jakiegoś powodu konieczna będzie modyfikacja jadłospisu, pamiętaj aby stopniowo wprowadzać nowe pożywienie.

  • Miski

Nie zapomnij o zakupie dwóch misek – jednej na pokarm, a drugiej na wodę. Dla małego psa wystarczą miski o pojemności od 0,3 do 0,7 litra, natomiast w przypadku czworonogów o większych gabarytach konieczne może być zakupienie misek o pojemności do nawet 3 litrów. Przy wyborze odpowiedniej miski warto zwrócić uwagę również na materiał, z jakiego jest zrobiona. W sklepach znajdziemy głównie miski metalowe, plastikowe i ceramiczne. Plastikowe są lekkie, wygodne i dobrze sprawdzają się np. podczas podróży, jednak po jakimś czasie może odkładać się w nich kamień. Dodatkowo łatwo ulegają zniszczeniu (np. pogryzieniu). Miski metalowe natomiast są bardziej wytrzymałe i dużo łatwiej utrzymać je w czystości. Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujesz, zwróć uwagę czy miska ma gumową podstawkę, ułatwiającą spożywanie posiłku Twojemu pupilowi.

  • Przysmaki

Każda wyprawka dla psa dorosłego lub szczenięcia powinna zawierać przysmaki, dzięki którym nie tylko podarujesz wielką radość swojemu pupilowi, ale także sprawisz, że wspólne treningi i nauka upłyną w miłej atmosferze. Twój pies będzie najlepiej przyswajał lekcje, kiedy jako nagrodę za dobrze wykonane polecenie otrzyma ulubiony smakołyk.

  • Legowisko

Posłanie to nieodzowny element każdej wyprawki dla psa. Legowisko powinno być: odpowiedniej wielkości, wygodne i wykonane z wytrzymałego i łatwego do czyszczenia materiału. Dobrym pomysłem jest wybór posłania z wysokimi rantami, które uchronią psa od przeciągów, a także sprawią, że pupil będzie miał się o co oprzeć.

  • Klatka kennelowa

Klatkę kennelową można określić jako prywatną i bezpieczną przestrzeń Twojego psa. Sprawdza się w przypadku szczeniąt, które dopiero uczą się pożądanych zachowań, ale także w przypadku dorosłych psów. Przyda się Wam na przykład podczas podróży, ale również w sytuacjach, gdy Twój pupil zostaje sam w domu. Najważniejsze, żeby klatka była dla psa przyjaznym schronieniem i budziła jedynie pozytywne skojarzenia.

  • Worki na psie odchody

Jeśli zamierzasz powitać w domu szczenię lub dorosłego psa, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że regularne spacery będą nieodłącznym elementem Waszego dnia. Dlatego, aby utrzymać czystość w sąsiedztwie, warto od razu zaopatrzyć się w woreczki na psie odchody. Przy wyborze odpowiednich zwróć uwagę na materiał, z jakiego są wykonane i w miarę możliwości wybierz worki biodegradowalne.

  • Obroża lub szelki

Zaopatrz się w lekką obrożę, wykonaną z miękkiego materiału, który nie podrażni skóry zwierzęcia. Można dołączyć do niej adresówkę, na której wygrawerujesz swój numer telefonu, co przyda się na wypadek zaginięcia pupila. Ważne, aby wybrać obrożę w odpowiednim rozmiarze. Twój pupil będzie intensywnie rósł, więc z czasem konieczna będzie wymiana tego akcesorium na większe. W przypadku niektórych ras psów, np. krótkoczaszkowych, takich jak pekińczyki czy mopsy, obroża może zsuwać się z szyi, dlatego dużo lepszym rozwiązaniem mogą okazać się szelki, do których przypina się smycz.

  • Smycz

Kolejną rzeczą, której nie może zabraknąć w wyprawce dla psa, jest właśnie smycz. W przypadku szczenięcia wystarczy taka o długości do 2 metrów. Gdy Twój pupil nauczy się chodzenia przy nodze, możesz zakupić dłuższą, automatyczną smycz, która da mu więcej swobody w poruszaniu się. Przy okazji nauki czworonoga spacerowania przydatny może okazać się nasz inny artykuł, w którym wyjaśniamy, [jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy].

  • Cążki lub obcinaczki

Dostępne w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych cążki i obcinaczki służą do regulacji długości pazurów Twojego psa. Przydają się szczególnie wtedy, gdy Twój pupil nie ściera ich wystarczająco. Mają różne rozmiary, dzięki czemu możesz dostosować urządzenie do wielkości pazurów zwierzęcia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak powinno wyglądać obcinanie pazurów u psa, sprawdź nasz artykuł na ten temat.

Jak powinna wyglądać wyprawka dla szczeniaka?

Wyprawka dla szczeniaka, podobnie jak ta dla dorosłego psa, powinna zawierać podstawowe akcesoria, takie jak odpowiednia karma, miski, smycz czy legowisko. W przypadku szczenięcia należy zwrócić większą uwagę na dostosowanie niektórych z akcesoriów do wielkości pupila. Rzeczy potrzebne dla psa to również takie, które ułatwią adaptację czworonoga do nowego otoczenia. Zobacz, co jeszcze powinno wchodzić w skład wyprawki dla szczenięcia:

  • Zabawki, tzw. szarpaki

Do wyprawki dla szczenięcia lub dorosłego psa możesz dokupić ciekawe zabawki. Miękkie to tzw. szarpaki i jest ich mnóstwo. Nadają się jednak tylko do wspólnej zabawy, dlatego nie należy zostawiać ich psu bez nadzoru. Niskobudżetowa wersja takiego szarpaka dla szczenięcia to np. stara koszulka lub kocyk polarowy, pocięte w paski i zaplecione w warkocz. 

  • Zabawki zajmujące psa: mata węchowa, mata do lizania, zabawki do wypełnienia jedzeniem

Innym rodzajem zabawek, jakie warto dołączyć do wyprawki szczenięcia i dorosłego psa, są takie, którymi pies będzie bawił się sam i które zajmą go w sposób pozwalający na spożytkowanie jego energii. Do tej grupy należą te wykonane z grubej gumy, które można wypełnić jedzeniem. Pies, aby je wydobyć, będzie musiał trochę pogłówkować. W sklepach dostępne są też maty do lizania, służące wyciszeniu i uspokojeniu czworonoga. Uzupełnia się je mokrym jedzeniem, a ich wylizanie zajmuje czworonogowi sporo czasu. Można też kupić lub samodzielne wykonać matę węchową. Pomiędzy warstwy wkłada się granule suchego jedzenia lub przysmaki dla psów, a zadaniem czworonoga jest je wywęszyć i wydobyć. Tego rodzaju atrakcje bardzo motywują zwierzę do zdobywanie pożywienia, co pomaga w treningach, stymuluje psi umysł, a także pozwala czworonogowi się wyciszyć.

  • Bezpieczne gryzaki.    

Bezpieczne, przeznaczone dla psów gryzaki to niezbędny element dobrej wyprawki. Mają ten sam cel, co zabawki uczące zdobywać jedzenie. Potrzeba gryzienia u psów jest całkowicie naturalna i bardzo silna, szczególnie u szczeniąt podczas wymiany zębów na stałe. Gryzaki można zaproponować czworonogowi również w sytuacji, kiedy niszczy przedmioty w mieszkaniu lub gryzie opiekunów po rękach. Należy jednak odpowiednio dobrać je do rozmiaru psa, wieku i potrzeb.

  • Specjalny szampon

Szampon przyda się podczas pierwszej kąpieli pupila. Jak wybrać odpowiedni? Zaopatrz się w łagodny szampon dopasowany do wieku, rodzaju i barwy sierści psa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, kiedy kąpać szczeniaka, sprawdź nasz artykuł na ten temat.

Ile kosztuje wyprawka dla psa?

Koszt wyprawki dla psa trudno jest oszacować. Wszystko zależy od tego, na jakie akcesoria się zdecydujesz. W przypadku szczenięcia warto pamiętać, że z rzeczy takich jak legowisko czy obroża Twój pupil wyrośnie stosunkowo szybko, dlatego nie warto jest inwestować w bardzo drogie przedmioty . 

Rzeczy potrzebne dla psa nie ograniczają się tylko do karmy i akcesoriów. Do kosztu wyprawki należy także doliczyć zabiegi profilaktyczne u lekarza weterynarii, ewentualnie wszczepienie czipa (jeśli nie otrzymał go wcześniej) czy wystawienie paszportu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat [czipa dla psa], sprawdź nasz artykuł na ten temat. 

Czworonożny członek rodziny to masa wspaniałych emocji! Warto przygotować się na przyjęcie pupila z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby móc jak najwięcej czasu spędzić razem.

Pedigree imagery
Kup online