PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Psem

Obcinanie pazurów u psa - krok po kroku

łapy psa oparte o skórzaną powierzchnię

Pazury psów w większości przypadków nie ścierają się dostatecznie podczas spacerów, dlatego konieczne jest ich regularne przycinanie. Możesz to zrobić przy okazji wizyty u lekarza weterynarii lub w salonie groomerskim, ale możesz też samodzielnie obciąć pazury swojemu pupilowi w domu. Chcesz wiedzieć, czym i jak obciąć psu pazury w bezpieczny sposób? Przeczytaj ten artykuł.

Spis treści

Czy powinno się obcinać psu pazury?

Przerośnięte pazury u psa mogą być powodem nieprawidłowej postawy podczas stania i poruszania się, dlatego ich regularne obcinanie jest bardzo ważne. Pupil ze zbyt długimi pazurami chodzi w sposób niefizjologiczny, co może obciążać jego stawy i mięśnie. Psy w przeciwieństwie do kotów mają niewysuwalne pazury, które rosną na długość. W naturalnych warunkach psy ścierają sobie pazury, chodząc po twardych powierzchniach. Współczesne psy więcej czasu spędzają na miękkich dywanach, a na spacerach chodzą po trawie, dlatego ich pazury nie mają możliwości zetrzeć się do odpowiedniej długości. Obcinanie pazurów u psa ma duże znaczenie również dlatego, że gdy są za długie, mają tendencję do zawijania się. Mogą wbijać się w skórę psa, co jest zawsze powodem bólu. Pazur przyrasta, wbija się w skórę coraz głębiej i w końcu tworzy się rana, która może być drogą wejścia dla bakterii. W takiej sytuacji pies może odciążać łapę i kuleć. Dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja psa.

Jak często obcinać pazury u psa?

Pazury należy obcinać zazwyczaj co 2 tygodnie, ale nie jest to regułą. Niektórym pupilom rosną one szybciej, innym wolniej, dlatego obcinanie pazurów u psa to kwestia indywidualna. Na szczęście możesz w łatwy sposób rozpoznać, kiedy należy podciąć pazury – wystarczy posłuchać, jaki odgłos wydają w kontakcie z podłożem. Słuchaj, jak pies chodzi po chodniku lub parkiecie. Jeśli nic nie słyszysz, kiedy pies stąpa po twardej nawierzchni, oznacza to, że jego pazury mają odpowiednią długość i nie ma potrzeby ich skracania. Jeśli słyszysz charakterystyczne stukanie, kiedy piesek stawia kroki, może to oznaczać, że jego pazury są za długie i należy je przyciąć.

Czym obcinać pazury psa?

Jeśli zastanawiasz się, jak obcinać psu pazury i jakie narzędzia będą do tego odpowiednie, poniżej znajdziesz nasze propozycje. Na początku z pewnością warto zaopatrzyć się w narzędzia przeznaczone specjalnie dla psów, takie jak:

  • Cążki lub obcinaczki

    Chodzi oczywiście o te dla psów. Cążki przeznaczone dla ludzi nie nadają się do obcinania psich pazurów. Te dostępne w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych mają różne rozmiary, dzięki czemu możesz dostosować narzędzie do wielkości pazurów swojego pupila.
     
  • Gilotynki do pazurów

    Psi pazur należy włożyć do gilotynki. Wystarczy ścisnąć urządzenie, by go obciąć. Lepiej jest przycinać pazur stopniowo, po kilka milimetrów, aby zapobiec krwawieniu. Pamiętaj, by używać tylko ostrych narzędzi. Te tępe mogą zmiażdżyć płytkę.
     
  • Nożyczki

    Doskonale sprawdzą się u psów małych ras, jak np. yorkshire terier czy chihuahua, ale także u kotów. Mają wygodną rączkę, która najczęściej jest powlekana antypoślizgowym tworzywem. Dzięki temu umożliwia mocny i pewny chwyt narzędzia w dłoni.
     
  • Szlifierki i pilniki do pazurów

    To narzędzia automatyczne lub ręczne. Nadają kształt pazurom i wygładzają ostre końce po ich obcięciu. Dzięki szlifowaniu pazurów za pomocą szlifierki ich końce są przyjemne w dotyku, nie powodują zadrapań i nie przyczepiają się do poduszek czy dywanów. Szlifierki obrotowe mają dodatkowe zabezpieczenia, które chronią włosy lub sierść psa przed wciągnięciem do maszyny, dzięki czemu ich stosowanie jest bezpieczne.
     
  • Proszek do tamowania krwawienia

    Przyda się, jeśli zbyt krótko obetniesz pazury i dojdzie do krwawienia. Wystarczy jego niewielką ilość przyłożyć do krwawiącego pazura za pomocą aplikatora lub zwykłego patyczka do ucha. Proszek natychmiastowo tamuje krwawienie.

Jak oswoić psa z obcinaniem pazurów?

Przyzwyczajaj psa do cążek czy gilotynki wieczorami, kiedy jest już trochę zmęczony (ale w dobrym nastroju) lub zaraz po spacerze. Nie rób niczego na siłę, bo możesz niechcący wystraszyć psa. Przyzwyczajanie do dotyku rozpocznij od przedramion lub nadgarstka. Wybierz taki moment, kiedy pies jest zrelaksowany i czuje się bezpiecznie. Nagradzaj psa za jego spokój. Z czasem pozwól sobie na dłuższy kontakt z łapami – możesz po prostu trzymać dłonie na opuszkach przed dłuższy czas nieruchomo.

Obcinanie pazurów rozpocznij już w wieku szczenięcym. Pazury najprawdopodobniej nie będą bezwzględnie wymagały korekty, ale chodzi o to, by przyzwyczaić młodego psa do tej czynności. Zapoznawaj pupila z zapachem narzędzia do obcinania pazurów i dźwiękiem, jaki wydaje po jego naciśnięciu. Możesz też dotykać narzędziem łapkę i pazury psa. Nie obcinaj ich od razu. Chodzi o to, żeby pupil przyzwyczaił się do tego, że coś dotyka jego łapek i przekonał się, że nie ma w tym nic złego. Dopiero po tych czynnościach możesz bezpiecznie przejść do obcinania pazurów.

Jak obciąć pazury psu? Krok po kroku

Obcinanie pazurów u psa to bardzo prosta czynność, dlatego możesz wykonywać ją samodzielnie w domu w sposób bezpieczny. W pierwszej kolejności znajdź odpowiednie miejsce, w którym pies czuje się pewnie i bezpiecznie oraz idealną pozycję psa, która będzie wygodna dla niego, ale też dla Ciebie. Pies może leżeć lub siedzieć – nie ma to znaczenia. Ustaw cążki lub inne narzędzie w taki sposób, aby obcinać pazury od dołu do góry. Ścinaj je stopniowo, po 2-3 milimetry. Staraj się wykonywać szybkie i pewne cięcia, nie przedłużaj niepotrzebnie momentu obcinania, i staraj się nie stresować. Pies szybko wyczuje, że coś jest nie tak i poczuje niepokój. Może się wówczas wyrywać i z dalszego obcinania pazurów nic nie wyjdzie.

Uwaga! Nie obcinaj wszystkich pazurów na siłę. Odpuść, jeśli pies się wyrywa i jest zestresowany. Możesz spróbować dokończyć tę czynność następnego dnia lub codziennie obcinać po 2-3 pazury. Nie poddawaj się. Obcinanie pazurów jest całkowicie bezbolesne, dlatego nie zrobisz psu krzywdy. Pazur przycinaj tak długo, aż na środku przekroju pojawi się owalna struktura. Pojawienie się tej okrągłej struktury na przekroju to znak, że pazur jest dostatecznie przycięty, a dalsze używanie cążków mogłoby doprowadzić do przecięcia macierzy pazura z naczyniami krwionośnymi.

Nie zapominaj o obcinaniu wilczego pazura, czyli piątego pazura na tylnych łapach. Taki pazur prawie w ogóle nie jest ścierany. Występuje tylko u części psów. To pozostałość po przodkach, którzy chodzili na pięciu palcach na tylnej kończynie.

Jeśli Twój pies ma bardzo twarde pazury, możesz obcinać je po ich wcześniejszym namoczeniu. Nie musisz wkładać łapek do miski z wodą. Wystarczy, że zaczniesz to robić po kąpieli lub po spacerze w deszczowy dzień. Woda naturalnie zmiękczy płytkę, dzięki czemu pazury nie będą takie twarde.

Wiesz już, jak obcinać pazury psu, ale jeśli wciąż masz obawy lub nie jesteś w stanie zapanować nad żywiołowym usposobieniem pupila, możesz poprosić o usługę obcięcia pazurów w gabinecie weterynaryjnym lub w salonie piękności psów.

Dlaczego pazury czasem krwawią po obcięciu?

Część żywa pazura charakteryzuje się tym, że jest ukrwiona. Po jej naruszeniu może dochodzić do krwawienia, które trwa nawet do kilku minut. Dzieje się tak dlatego, że psi pazur zbudowany jest z części żywej i części martwej, a jego obcinanie polega na skracaniu jedynie części martwej. U niektórych psów nie da się z całą pewnością ocenić, gdzie kończy się jedna, a zaczyna druga. Widać to dobrze u psów, które mają jasne pazury, ale u psów z czarnymi lub brązowymi pazurami jest to niemożliwe. Pamiętaj, że krwawienie można zatamować za pomocą specjalnych proszków dostępnych w sklepach zoologicznych lub gabinetach weterynaryjnych.

Czy u lekarza weterynarii można obcinać pazury psu?

Jeśli samodzielne obcinanie pazurów u psa wywołuje w Tobie uczucie niepewności, powierz to zadanie lekarzowi weterynarii. Większość gabinetów weterynaryjnych, gdzie Twoim pupilem zajmą się specjaliści, oferuje taką usługę. Na obcięcie pazurów u Twojego psa możesz także umówić się do profesjonalnego salonu groomerskiego.

Ile kosztuje obcinanie pazurów u psa?

Obcinanie pazurów u psa nie będzie Cię wiele kosztować. Cena takiego zabiegu wynosi od 10 do 50 zł. Jeśli zastanawiasz się jeszcze, w jaki sposób dbać o psa, sprawdź nasz artykuł na ten temat. A jeśli dopiero zamierzasz przyjąć pod swój dach czworonoga, tutaj znajdziesz informacje na temat tego, jak powinna wyglądać idealna wyprawka dla psa.

Pedigree imagery
Kup online