PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Psem

Hotel dla psów – jak wygląda w nim opieka nad naszym pupilem?

Caring-for-Dogs-With-Chronic-Kidney-Problems_9.jpg

Zdarzają się sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni przekazać naszego pupila pod opiekę osób trzecich. Przyczyny są różne: wyjazd na wakacje, ważna delegacja czy też jakakolwiek nieprzewidziana okoliczność. Co zrobić, jeśli nikt z naszych znajomych nie jest w stanie zająć się czworonogiem pod naszą nieobecność? Ile kosztuje hotel dla psa i jak znaleźć najlepszy? Eksperci Pedigree® przygotowali zestaw podstawowych informacji o hotelach dla psów.

Spis treści:

  1. Co to jest hotel dla psów? W jaki sposób funkcjonuje?
  2. Hotel dla psa – cena i warunki pobytu. Na co zwracać uwagę?

Co to jest hotel dla psów? W jaki sposób funkcjonuje?

Hotel dla psów to miejsce, które oferuje tymczasowe przejęcie opieki nad czworonogiem podczas nieobecności jego rodziny. Każdy ośrodek jest zorganizowany na swój własny sposób i to do nas należy decyzja, jaka forma sprawowania pieczy nad pupilem najbardziej nam odpowiada. Warto dostosować rodzaj hotelu do indywidualnych potrzeb i preferencji swojego czworonoga. Aby czuł się komfortowo w nowym miejscu, najlepiej stworzyć mu tam warunki jak najbardziej zbliżone do tych, które zna z życia codziennego.

Domowe hotele dla psów charakteryzują się tym, że wszystkie przebywające w nich zwierzęta przebywają razem w tych samych pomieszczeniach. Są także stale otoczone przez ludzi, którzy stanowią personel hotelowy. Taka forma pobytu jest optymalna dla czworonogów, które są przyzwyczajone do mieszkania w domu i ciągłego towarzystwa człowieka.

Rozróżniamy również dwa rodzaje hoteli dla zwierząt: hotele pokojowe i hotele kojcowe. Hotele pokojowe oferują własne, niewielkie pomieszczenie dla każdego podopiecznego. W zależności od tego, w jakich warunkach nasz pupil przebywa na co dzień, jego “pokój” w hotelu może znajdować się wewnątrz lub na zewnątrz budynku. W pierwszym przypadku otrzymuje do dyspozycji kojec oraz komplet zabawek (niekiedy nawet radio lub telewizor!), w drugim natomiast solidną, ocieplaną budę. Hotele kojcowe są doskonałym wyborem dla psów, które na co dzień sporo przebywają w obejściu swojego domu. 

Częstą praktyką jest stosowanie hybrydy dwóch lub trzech rodzajów zakwaterowania. Jeżeli obiekt jest duży, zazwyczaj może umieścić w swojej ofercie różne opcje do wyboru. Jednocześnie dobre hotele dla psów zapewniają czworonogom wolny dostęp do zabaw na świeżym powietrzu – zwierzęta zwykle same decydują, czy chcą się znajdować na zewnątrz, czy pod dachem. Jeżeli pokoje lub kojce nie mają bezpośredniego i wolnego połączenia z wybiegiem, warto upewnić się, że podopieczni są zabierani na spacer więcej niż raz dziennie. Opieka nad psem w hotelu powinna jak najbardziej odzwierciedlać jego codzienny rytm życia w domu: liczbę spacerów, pory wychodzenia na dwór i jedzenia, komfort snu itd. Wybierając placówkę, w której zostawimy swojego pupila na czas wyjazdu, powinniśmy kierować się przede wszystkim warunkami, jakie pracownicy mogą mu tam zapewnić.

Warto dowiedzieć się, czy dany hotel dla psów dopuszcza skorzystanie z tzw. próbnego pobytu. Taka praktyka pomaga w ustaleniu, jak nasz towarzysz odnajduje się w obcym miejscu i czy nasza dłuższa nieobecność będzie dla niego bardzo obciążająca psychicznie. Dobre ośrodki posiadają monitoring, dzięki któremu możemy samodzielnie obejrzeć i ocenić, jak nasz pupil poradził sobie w nowej sytuacji.

Alternatywą dla hotelu dla psów jest skorzystanie z oferty tzw. petsittera. Jest to osoba, która na czas nieobecności opiekunów przyjmuje czworonoga pod swój dach i zajmuje się nim we własnym mieszkaniu. Domowe otoczenie i niewielka liczba innych zwierząt dookoła (petsitterzy przyjmują zwykle od jednego do kilku podopiecznych w tym samym czasie) to często okoliczności znacznie łatwiejsze do zaakceptowania dla czworonogów. Dotyczy to zwłaszcza tych psów, które są szczególnie wrażliwe lub zostały odłączone od rodziny po raz pierwszy w życiu.

Hotel dla psa – cena i warunki pobytu. Na co zwracać uwagę?

Gdy przyjeżdżamy po raz pierwszy do hotelu dla psów, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na warunki, w jakich potencjalnie będzie przebywał nasz pupil w czasie naszej nieobecności. Higiena i bezpieczeństwo to podstawa, dlatego też warto zapytać obsługę, w jaki sposób aspekty te są w danym ośrodku zabezpieczane. Jeżeli usłyszymy, że każdy opiekun otrzymuje jednorazowo nie więcej niż 5-6 psów, a pokoje, w których przebywają czworonogi są regularnie czyszczone i ozonowane, możemy spać spokojnie.

Ponadto warto zwrócić uwagę na stopień zaangażowania osób prowadzących hotel dla psów. Podejście do każdego nowego gościa powinno być indywidualne, a pracownicy ośrodka powinni chcieć dowiedzieć się jak najwięcej o naszym pupilu, zanim zostawimy go z nimi sam na sam. Dobrze zorganizowany personel powinien zadać nam m.in. następujące pytania:

  • czy będzie to pierwszy samodzielny pobyt pupila poza domem,
  • czy nasz pies na coś choruje,
  • czy ma alergie pokarmowe,
  • w jakich godzinach podajemy psu posiłki,
  • ile posiłków dziennie otrzymuje nasz pies,
  • o jakich porach zwykle wychodzimy z pupilem na spacer,
  • czy nasz pies ma jakieś szczególne potrzeby lub przyzwyczajenia,
  • jak reaguje na inne zwierzęta w swoim otoczeniu,
  • jaki jest jego charakter,
  • gdzie śpi,
  • jak spędza czas,
  • jakie lubi zabawy i aktywności,
  • jak reaguje na inne zwierzęta.

Ponadto powinniśmy zostać poproszeni o dostarczenie książeczki zdrowia pupila, która poświadcza aktualność jego szczepień. Profesjonalne hotele dla psów przyjmują zwierzęta pod opiekę wyłącznie po podpisaniu stosownej umowy. Na podstawie tego dokumentu możemy w razie potrzeby dochodzić swoich praw, jeżeli podczas pobytu pupila w ośrodku dozna on np. uszczerbku na zdrowiu.

Jeżeli na stronie internetowej hotelu dla psów takie informacje nie zostały podane, warto przez telefon lub na miejscu zapoznać się z uprawnieniami zatrudnionej tam załogi oraz zapytać, z jakimi firmami i instytucjami hotel współpracuje na co dzień. Im więcej wykształconej i doświadczonej w kontaktach z czworonogami kadry, tym większa szansa, że nasz pupil będzie miał odpowiednią opiekę w obcym dla niego miejscu. Zatrudnionymi lub współpracującymi z ośrodkiem profesjonalistami powinni być przede wszystkim:

  • lekarz weterynarii,
  • zoopsycholog/ trener behawioralny.

Niekiedy w hotelach dla psów możemy spotkać również osoby zatrudnione na następujących stanowiskach:

  • rehabilitant psów,
  • psi fryzjer (groomer).

Liczba zatrudnionych osób oraz ich uprawnienia (wykształcenie, umiejętności) najczęściej są uzależnione od kilku podstawowych czynników. Przede wszystkim ważny jest zakres działalności danego ośrodka. Osoby, które decydują się na założenie takiej działalności, nierzadko współpracują ze schroniskami dla zwierząt, pomagając znaleźć nowe rodziny dla bezdomnych czworonogów. Psy po przejściach często wymagają szczególnej opieki – w takich sytuacjach bardzo przydatna jest pomoc zoopsychologa. Podobnie podopieczni, którzy zostali przekazani do hotelu dla psów na czas nieobecności swoich opiekunów, mogą czuć się zdezorientowani, a nawet porzuceni. Zadaniem zoopsychologa jest wówczas zadbanie o nastrój czworonoga w taki sposób, aby zapomniał o tęsknocie i cieszył się pobytem wśród innych przedstawicieli swojego gatunku.

Ludzie zatrudnieni w hotelach dla psów często zajmują się również prowadzeniem szkoleń psów, które mają na celu wypracowanie prawidłowych nawyków lub rozwiązanie istniejących problemów w zachowaniu czworonoga. Tego typu zajęcia oferują zazwyczaj trenerzy behawioralni, którzy na co dzień mogą być również spotykani na różnego rodzaju prelekcjach. Im większa wiedza i doświadczenie danego behawiorysty, tym szybciej i skuteczniej przeprowadzone zostanie szkolenie. Niekiedy zdarzają się sytuacje, gdy opiekunowie, podczas odbioru, wprost nie poznają własnego psa!

Dobrym znakiem jest obecność w ośrodku lekarza weterynarii i psiego fizjoterapeuty. Jeżeli taka osoba nie jest zatrudniona na stałe, warto dopytać, czy hotel dla psów współpracuje ze specjalistami w tej dziedzinie. Jest to konieczne w nagłych przypadkach, np. gdy zwierzę ulegnie kontuzji podczas zabawy.

W przypadku hotelu dla psów cennik jest zwykle uzależniony od jego lokalizacji oraz zakresu oferowanych usług. Pobyt pupila może kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za dobę, w zależności od tego, na jak długo zdecydujemy się go przekazać pod opiekę profesjonalistów oraz czy dostarczymy własną karmę dla psa. Możemy też chcieć skorzystać z opcjonalnych zajęć, np. serii szkoleń czy też wizyty u psiego fryzjera. Dodatkowo płatne może być odebranie i dostarczenie pupila pod wskazany adres, jeżeli nie chcemy lub nie możemy przywieźć go do hotelu samodzielnie. Z kolei często możemy liczyć na obniżenie kosztów, jeżeli pobyt pupila w hotelu przekracza określoną liczbę dób lub gdy przekazujemy pod opiekę więcej niż jednego czworonoga.

Pedigree imagery
Kup online