PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Psem

Korzyści z posiadania psa - dlaczego obecność psa w życiu jest dobra dla Twojego zdrowia

PED_Puppy_7-detail.png

Wszyscy wiemy, że adopcja psa jest dobra dla pupila, ale czy wiesz, że może przynieść również wiele korzyści zdrowotnych człowiekowi? W tym tekście przyjrzymy się, jakie „cuda” może zdziałać psi towarzysz dla Twojego dobrego samopoczucia. 

Psy mogą korzystnie wpływać na zdrowie układu krążenia swoich opiekunów

Psy nie tylko sprawiają, że nasze serca się radują, ale także poprawiają kondycję narządów i całego układu krążenia. Badania pokazują, że korzyści z posiadania psa są niesamowite: kontakt z czworonożnym przyjacielem wiąże się z niższym ciśnieniem krwi oraz obniżonym poziomem cholesterolu i trójglicerydów, co przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Badania wykazały nawet, że obecność zwierząt domowych może pomóc w powrocie do zdrowia osobom po przebytym zawale serca.

Mając psa masz większe szanse, żeby poćwiczyć

Zapewne nie zaskoczy Cię wiadomość, że psy świetnie dbają o to, aby każdy opiekun wychodził na spacer (tylko spróbuj oprzeć się temu błagalnemu spojrzeniu!). W rzeczywistości z brytyjskich badań przeprowadzonych w 2019 roku wynika, że prawdopodobieństwo realizacji wskazań WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) w zakresie codziennej aktywności fizycznej jest czterokrotnie wyższe w przypadku opiekunów psów niż pozostałych osób. Wachlarz korzyści zdrowotnych wynikających z regularnej aktywności fizycznej jest przeogromny i obejmuje np.: obniżenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, chorób serca i niektórych nowotworów oraz wzmocnienie kości, mięśni i stawów. Aktywność fizyczna pomaga również w kontrolowaniu masy ciała i poprawia nastrój. Wniosek jest prosty – kolejną korzyścią z posiadania psa, jest większa mobilizacja do aktywności fizycznej, która przekłada się także na Twoje zdrowie.

Psy mogą uatrakcyjnić Twoje życie towarzyskie

Każdy opiekun psa powie Ci, że podczas spacerów ze swoim czworonożnym przyjacielem, często wdaje się w pogawędki z innymi psimi rodzicami. Łatwiej jest nawiązać rozmowę z nieznajomym, gdy ma się wspólny temat do rozmowy. A kontakt towarzyski jest niezwykle ważny – uważa się, że jest to jeden z kluczowych czynników wpływających na utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet na dobre funkcjonowanie całych społeczności.

Psy mogą uczynić nas szczęśliwszymi i mniej zestresowanymi

Spędzanie czasu z psem jest nie tylko świetną zabawą, ale może również obniżyć poziom kortyzolu (hormonu stresu) oraz ciśnienie krwi, a także zwiększyć poziom serotoniny i dopaminy (tzw. „neuroprzekaźników szczęścia”).

Istnieją nawet badania sugerujące, że obecność psa sprawia, że ludzie są mniej podatni na depresję.

Psy zmniejszają nasze poczucie osamotnienia

Określenie „najlepszy przyjaciel człowieka” nie wzięło się znikąd i trudno się dziwić, że opiekunowie psów rzadziej zmagają się z samotnością, ponieważ mają stałe źródło towarzystwa, wsparcia emocjonalnego i bezwarunkowej miłości.

Korzyścią z posiadania psa jest również to, że dzięki opiece nad psem masz cel. Jest to też nagroda. Może dawać poczucie, że coś osiągnąłeś, zwłaszcza jeśli dałeś drugą szansę psu, który wcześniej przebywał w schronisku.