PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Psem

Bezdomne psy – w jaki sposób im pomóc?

Degenerative-Myelopathy_3_1.jpg

Problem bezdomności wśród zwierząt jest niestety dość powszechny. Systemowo wypracowane sposoby łagodzenia skutków ludzkich zaniedbań w tym zakresie ograniczają się do tworzenia schronisk, a także cyklicznie organizowanych akcji sterylizacji i kastracji czworonogów. Co zrobić z bezpańskim psem? Jak mu pomóc? Odpowiadają eksperci Pedigree®!

Spis treści:

  1. Bezdomne psy w schroniskach – jak adoptować czworonoga?
  2. Bezpański pies – gdzie zgłosić znalezienie zwierzęcia?
  3. Co jeszcze możemy zrobić dla bezdomnych psów?

Bezdomne psy w schroniskach – jak adoptować czworonoga?

Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi na myśl, gdy zastanawiamy się nad sposobami udzielania pomocy bezdomnym psom, jest wybranie się do schroniska i adoptowanie jednego z mieszkających tam czworonogów. Jeżeli tylko czujemy taką potrzebę i mamy do tego odpowiednie warunki, realizacja takiego zamierzenia jest z pewnością doskonałym i szlachetnym pomysłem. Nie należy jednak podejmować tak ważnych decyzji pod wpływem emocji ani bez uprzedniego przemyślenia wszystkich „za” i „przeciw”. Zanim zadzwonisz do schroniska z informacją, że chcesz przygarnąć bezdomnego psa lub kota, odpowiedz sobie na kilka najistotniejszych pytań.

  • Czy stać mnie na opiekę nad zwierzęciem?

Pamiętaj, że po dokonaniu adopcji Twoje koszty utrzymania wzrosną. Nowe wydatki będą dotyczyły żywienia psa, jego pielęgnacji, wizyt u lekarza weterynarii, cyklicznych szczepień, odrobaczeń, a niekiedy również kosztów leczenia.

  • Czy mam odpowiednie warunki w domu?

Postaraj się rozważyć to zagadnienie w sposób jak najbardziej obiektywny. Chcesz mieć zwierzę, ale czy jesteś w stanie zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje? Warto zastanowić się nad metrażem, jaki czworonóg miałby do dyspozycji, a także nad kwestią zapewnienia mu bezpieczeństwa. Z drugiej strony pies bezdomny, który zyska pod Twoim dachem schronienie, nie będzie potrzebował olbrzymiej przestrzeni życiowej, o ile zapewnisz mu codzienny ruch podczas spacerów. Nie warto popadać w skrajności, ale również podejmować decyzji pod wpływem emocji.

  • Czy mam odpowiednio dużo czasu?

Każdego dnia powinieneś zapewniać zwierzęciu co najmniej trzy 15-minutowe spacery, których celem jest załatwienie przez niego potrzeb fizjologicznych. Dodatkowo raz dziennie należy organizować dłuższe (co najmniej 30-minutowe) wyjście, żeby czworonóg miał możliwość zażycia odpowiedniej dla jego wieku i rasy dawki ruchu. To również doskonały moment na zabawy z psem!

  • Czy zadbam o właściwą dietę i pielęgnację?

Najlepszym wyborem w kontekście żywienia pupila są pełnoporcjowe karmy gotowe (takie jak PEDIGREE® Vital Protection z Wołowiną i Drobiem dla dorosłych psów). Zapewniają one czworonogowi 100% niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych i kalorii. Naszym zadaniem jest wybranie jednego, ulubionego przez zwierzę pokarmu i podawanie mu go w optymalnych porcjach 2–3 razy dziennie (taka częstotliwość dotyczy psów dorosłych). Czynności pielęgnacyjne wymagają już nieco więcej nakładu czasu i pracy, np. wyczesywanie sierści jest bardzo ważne, a u ras długowłosych zajmuje dużo czasu.

  • Co w przypadku wyjazdu?

Możliwości jest co najmniej kilka – od poproszenia o przysługę rodziny lub znajomych przez zabranie czworonoga w podróż aż po zapewnienie mu opieki w specjalnym hotelu dla psów. Ważne, aby przewidywać różne sytuacje z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Jeżeli wszystkie powyższe zagadnienia zostały przez Ciebie dogłębnie przemyślane i nie widzisz przeciwwskazań do przyjęcia do swojej rodziny bezdomnego psa, możesz śmiało rozpocząć proces adopcyjny. Pamiętaj, że będzie to wymagało podpisania niezbędnych dokumentów, a niekiedy również wykazania, że posiadasz odpowiednie warunki do wychowywania czworonoga. Niektóre schroniska dla zwierząt wymagają uiszczenia niewielkiej opłaty za wydanie psa lub kota.

Bezpański pies – gdzie zgłosić znalezienie zwierzęcia?

Wiesz już, co zrobić, jeżeli zapragniesz przygarnąć czworonoga. Gdzie natomiast zgłosić znalezienie bezpańskiego psa? Przede wszystkim pamiętaj, aby zadbać o własne bezpieczeństwo. Wystraszone, głodne, niekiedy zranione zwierzę może reagować w sposób trudny do przewidzenia, dlatego nie zbliżaj się do niego, jeśli zauważysz, że sobie tego nie życzy. Nie próbuj też iść za nim, gdy wyraźnie stara się przed Tobą uciec. Spłoszony bezdomny pies może np. wpaść pod samochód. W takiej sytuacji obserwuj go z dystansu, a jednocześnie postaraj się o to, aby sprawę przejęły uprawnione do tego służby. W dużych aglomeracjach tego typu zgłoszenia najczęściej kierowane są do straży miejskiej. Specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze wiedzą, co zrobić z bezdomnym psem – gdzie go przewieźć i jak mu pomóc.

Gdzie zgłosić bezpańskiego psa na wsi lub w mniejszym mieście? Opieka nad porzuconymi lub zagubionymi zwierzętami spoczywa na władzach danego obszaru administracyjnego, m.in. gminy czy powiatu. Jeżeli nie wiesz, gdzie konkretnie zadzwonić, rozwiązaniem jest wybranie uniwersalnego numeru alarmowego, czyli 112. Dyspozytor poprosi Cię o dokładne wskazanie miejsca, w którym spotkałeś bezdomnego psa, a następnie wyśle tam właściwych funkcjonariuszy lub udzieli Ci informacji, co powinieneś zrobić. W swoim miejscu zamieszkania, najlepiej dowiedz się, jaka procedura obowiązuje podczas postępowania z bezdomnymi zwierzętami, tak żeby w awaryjnej sytuacji wiedzieć, do kogo należy zwrócić się o pomoc. 

Co jeszcze możemy zrobić dla bezdomnych psów?

Zwierzęta, które znajdują się już w schroniskach, niewątpliwie potrzebują ludzkiej pomocy. Możesz przyczynić się do poprawienia ich warunków bytowych na wiele sposobów: organizując akcje zbiórkowe, ogłaszając zapotrzebowanie danego ośrodka w mediach społecznościowych czy pomagając prowadzić strony internetowe z wirtualnymi adopcjami. Możesz również stworzyć dom tymczasowy, gdzie zapewnisz schronienie czworonogom poszukującym stałego miejsca zamieszkania.

Niezwykle ważne są akcje społeczne mające na celu uświadomienie ludziom, jak poprawnie zachowywać się wobec zwierząt: gdzie zgłosić bezdomnego psa, a także co zrobić, aby podopieczny nigdy nie trafił do schroniska. Do identyfikacji zagubionych czworonogów służą adresówki, które warto umieścić w widocznym miejscu na szelkach lub obroży czworonoga. Tę samą funkcję spełniają także wszczepiane pod skórę (zwykle na karku lub między łopatkami) mikrochipy. Urządzenia te są bezpieczne dla zwierząt, a odczytanie zawartych na nich danych jest możliwe dzięki specjalnym dekoderom, którymi dysponują kliniki weterynaryjne, schroniska dla zwierząt, a także przedstawiciele służb mundurowych.

Jedną z metod przeciwdziałania bezdomności zwierząt jest również organizowanie kampanii informacyjnych na temat korzyści płynących z kastracji i sterylizacji. Im mniej rodzi się nieplanowanych szczeniąt i kociąt, tym mniej trafia potem do schroniska lub na ulicę. Ponadto warto nagłaśniać sprawy interwencji w pseudohodowlach i przekonywać społeczeństwo do pozyskiwania zwierząt w sposób odpowiedzialny, z bezpiecznych i sprawdzonych źródeł (schronisk, fundacji, legalnych hodowli).

Wolontariusze mają również możliwość bezpośredniej pomocy zwierzętom żyjącym w przytułkach. Mogą angażować się w różnorakie prace fizyczne (np. remontowanie bud), a także pracować bezpośrednio z psami, sprzątając ich boksy lub wychodząc z nimi na spacery. Osoby pracujące są uprawnione do przekazywania 1% podatku na cele charytatywne. Zachęcamy również do dokonywania jednorazowych lub cyklicznych dotacji na rzecz wybranego schroniska dla zwierząt.