PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Psem

Pielęgnacja psa - w jaki sposób dbać o psa?

boney-dHIRbh9En6I-unsplash-detail.png

Pies potrzebuje m.in. odpowiedniej dawki ruchu, prawidłowo zbilansowanej diety oraz właściwej pielęgnacji. Kąpiel, wyczesywanie, higiena uszu i zębów czy obcinanie pazurów umożliwią mu zdrowie i dobre samopoczucie. Pielęgnacja psa to także dokładne oglądanie sierści zwierzęcia po spacerze i regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii. Dbając o nasze zwierzę pokazujemy mu także naszą miłość 

Spis treści: 

 1. Regularne wyczesywanie psa
 2. Pielęgnacja sierści psa - kąpiel
 3. Pielęgnacja psa - jak dać o uszy
 4. Pielęgnacja psa - zdrowe zęby

Regularne wyczesywanie psa

Nie ważne czy nasz pies ma krótką sierść, czy długie włosy przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy poświęcić około 15 minut na jej dokładne wyczesywanie. Natomiast, jeśli jesteśmy opiekunami m.in. Shih- tzu, Yorkshire terriera, golden retrievera, owczarka podhalańskiego czy charta afgańskiego - na czesanie naszego czworonożnego przyjaciela powinniśmy znaleźć czas codziennie. 

Przed latem i przed zimą, gdy pies linieje warto zastosować furminator, który dokładnie zbierze obumarłe włosy i podszerstek. Dzięki temu nasz czworonożny przyjaciel nie tylko będzie się lepiej czuł i prezentował, ale także na naszym dywanie zostanie znacznie mniej sierści.

Niektóre rasy psów wymagają także podcinania włosów. Sierść wchodząca w oczy może powodować problemy ze wzrokiem. Długie włosy szybko ulegają kołtunieniu i filcowaniu się. W kołtunach zbierają się zanieczyszczenia, które podrażniając skórę, mogą doprowadzić do stanów zapalnych. 

Ważne jest, aby po każdym spacerze dokładnie obejrzeć sierść psa. Obecnie kleszcze żerują nie tylko w lasach, ale również  w parkach i na miejskich łąkach. W sklepach zoologicznych i lecznicach weterynaryjnych można nabyć różne środki przeciw kleszczom: preparaty w sprayach, kroplach na skórę, a także obroże, nasączone środkiem odstraszającym pasożyty czy tabletki doustne.

Pielęgnacja sierści psa - kapiel

Psy chętnie wskoczą do wody za rzuconą piłką - jednak domowa kąpiel w wannie czy w brodziku może być wyzwaniem dla opiekunów. 

Na początku trzeba oswoić psa z łazienką i miejscem, w którym będziemy go myć. Można zostawić tam jego ulubione zabawki, włożyć psa do suchej wanny. Trzeba pamiętać, aby dno wyścielić matą antypoślizgową, tak by nasz pupil się nie poślizgnął i czuł się bezpiecznie. Gdy się oswoi z pomieszczeniem - można odkręcić kran, puścić wodę ze słuchawki prysznica - zaznajomić zwierzę z lecącą wodą i mokrą matą. Za każdym razem warto wzmacniać pozytywne zachowania psa, nagradzając go ulubionym smakołykiem.  

Gdy nasz czworonożny przyjaciel nie boi się wanny i łazienki, możemy przystąpić do pierwszej kąpieli. Po pierwsze trzeba przygotować niezbędne akcesoria:

 • szampon - do mycia sierści używamy wyłącznie produktów przeznaczonych dla psów, ponieważ pH skóry zwierzęcia jest zupełnie inne niż naszej. Kosmetyk przeznaczony dla człowieka mógłby podrażnić skórę naszego pupila. Dostępne są specjalistyczne kosmetyki dla psów długowłosych, z krótką sierścią, z problemami dermatologicznych, a nawet przeznaczone dla konkretnej rasy;
 • odżywka - nada blasku każdej sierści i pozwoli na łatwiejsze rozczesanie po kąpieli; 
 • ręcznik - każdy opiekun powinien posiadać specjalny ręcznik przeznaczony tylko dla psa. Po kąpieli należy dokładnie, aczkolwiek delikatnie wytrzeć naszego pupila;
 • suszarka - jeśli pies się nie boi, po kąpieli można również wysuszyć jego sierść za pomocą suszarki. 

Woda, jaką będziemy używać do mycia psa, powinna mieć temperaturę ok. 37-39° C  - czyli zbliżoną do temperatury ciała zwierzęcia.

Jak często kąpać naszego czworonoga?  Wszystko zależy od otoczenia i aktywności psa. Przy deszczowej pogodzie, kiedy pies biega po trawie, wchodzi w błoto - może to być nawet codziennie- przynajmniej częściowo. Ważne jest, aby pielęgnacja psa odbywała się przy pomocy łagodnych preparatów.

Mycie psa można podzielić na etapy:

 1. Zaczynamy od namoczenia psich łap, zadu, karku, grzbietu, brzucha, ogona i pachwin. Trzeba uważać na uszy i oczy psa, by nie zalać ich nadmiernie wodą.
 2. Na sierść nakładamy szampon i wmasowujemy w skórę zwierzęcia.
 3. Płukanie - jak już pies jest dokładnie namydlony, można zacząć spłukiwać szampon wodą. Trzeba to robić delikatnie i powoli, by nie wystraszyć psa.
 4. Nakładamy odżywkę według informacji na opakowaniu i w zależności od zaleceń zostawiamy go na sierści lub spłukujemy wodą.
 5. Wymytego psa dokładnie wycieramy ręcznikiem. Starajmy się zacząć od łap, ponieważ większość psów będzie chciała od razu się wyswobodzić i pobiec do swojego legowiska. Przy mokrych łapach nie trudno o poślizgnięcie się.

Kąpiel najlepiej przeprowadzić wieczorem po ostatnim spacerze, tak by psia sierść mogła dokładnie wyschnąć i pies nie przeziębił się.

Pielęgnacja psa - jak dbać o uszy 

Niedostateczna lub błędna pielęgnacja psa w zakresie czyszczenia uszu może przyczynić się do rozwoju bakterii i grzybów, które powodują stan zapalny. Uszy naszego ulubieńca powinniśmy dokładnie sprawdzać  przy każdym czesaniu i przy kąpieli. 

Jak to zrobić? Najlepiej jest, gdy pies jest zadowolony i zrelaksowany. Wtedy chwytamy delikatnie jego ucho i wywijamy wewnętrzną stronę. Sprawdzamy kolor skóry, temperaturę, zapach, zabrudzenia i występowanie wydzieliny. Zdrowy narząd słuchu jest blady, bez żadnych zabrudzeń i wydzieliny, temperatura powinna być taka sama jak reszty psiego ciała.

Takie zmiany, jak: zaczerwienienia, obrzęki, bolesność, podwyższona temperatura, przykry zapach czy obecność wydzieliny należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Higiena psich uszu polega na ich płukaniu. Nie wolno czyścić uszu naszego psa za pomocą patyczków, mogą one zatykać przewód słuchowy. Najlepiej wykorzystać do tego specjalnie preparaty do czyszczenia psich uszu, które kupimy w sklepie zoologicznym, a także u lekarza weterynarii. Płukanie uszu powinno się wykonywać regularnie- w zależności od rasy i predyspozycji psa (np. u zwierząt z długimi uszami częściej, nawet raz na kilka dni). Aby ustalić, jak często wykonywać ten zabieg higieniczny, najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Pielęgnacja psa - zdrowe zęby

Właściwa pielęgnacja psa to również dbałość o jego uzębienie. Brzydki zapach z psiego pyska może być skutkiem zjadania różnych rzeczy podczas spaceru, takich jak wyrzucone jedzenie, ale także objawem chorób dziąseł i zębów. Dlatego trzeba czyścić zęby psu codziennie- najlepiej po ostatnim posiłku. W sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych  dostępne są specjalne szczoteczki oraz pasty dla czworonogów. 

Jako uzupełnienie higieny możemy podawać naszemu czworonogowi również przysmaki dentystyczne, takie jak produkty z serii Pedigree® DentaStix. Jeśli nasz pies będzie je jadł regularnie, pomogą one w redukcji płytki nazębnej oraz zmniejszą odkładanie się kamienia nazębnego. 

Natomiast w sytuacji, kiedy pomimo mycia zębów i stosowania gryzaków, nieprzyjemny zapach z psiego pyska się nasila - konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, ponieważ może to być symptom choroby jamy ustnej.

Niewłaściwa pielęgnacja psa może powodować problemy zdrowotne i dyskomfort zwierzęcia. Dlatego warto zaplanować regularne zabiegi higieniczne dla naszego pupila w domu. Pamiętajmy, że zadbany pies nie tylko pięknie wygląda i ładnie pachnie, ale też czuje się doskonale. W sklepach zoologicznych można kupić najróżniejsze akcesoria do pielęgnacji psa: szczotki o rozmaitych kształtach i kolorach, grzebienie o różnych rozstawach zębów, spraye do układania i pielęgnacji sierści, a nawet spinki i gumki dla psów długowłosych.

Natomiast, jeśli mamy problemy z kąpaniem psa czy obcinaniem mu pazurów możemy skorzystać z usług salonów piękności dla zwierząt. Wtedy profesjonalny groomer wykąpie naszego psa, wyczesze, przytnie mu sierść i obetnie pazury.