PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Psem

Pies i kot – jak przyzwyczaić do siebie psa i kota?

anusha-barwa-ppKcYi1CXcI-unsplash.png

Jeżeli dwóm osobom trudno jest się ze sobą porozumieć, mówimy, że żyją jak pies z kotem. Jaka jest geneza tego powiedzenia? Czy opieka nad dwoma pupilami, które reprezentują różne gatunki, rzeczywiście jest aż tak trudna? Jak przyzwyczaić do siebie psa i kota? Poznaj sprawdzone porady od Pedigree®!

Spis treści:

  1. Pies i kot – dlaczego trudno im się porozumieć?
  2. Jak przyzwyczaić do siebie psa i kota?

Pies i kot – dlaczego trudno im się porozumieć?

Zwierzęta porozumiewają się głównie za pomocą instynktownie wykonywanych gestów. Naturalna mowa ciała psa i kota bardzo się różni, dlatego też często zdarza się, że pomiędzy przedstawicielami tych dwóch gatunków dochodzi do nieporozumień komunikacyjnych. Przykładowo machanie ogonem, które u psa świadczy o radości lub ekscytacji, w wykonaniu kota oznacza zaniepokojenie lub irytację. Co więcej, ta sama reakcja (wyrażająca skrajnie różne emocje) może dotyczyć tej samej sytuacji. Przykładowo, kiedy do naszego domu przyjdą goście, pies z dużym prawdopodobieństwem powita ich radosnym machaniem ogonem, podczas gdy kot w ten sam sposób okaże poczucie zagrożenia, związane z wkroczeniem obcych na 'jego' teren.

Na tej samej zasadzie budowane są relacje pomiędzy dwoma pupilami mieszkającymi w tym samym domu. Typową dla psa zachętą do zabawy jest wyciągnięcie przednich łap do przodu i uniesienie do góry zadu. Dla kota jest to natomiast postawa obronna, przyjmowana wówczas, gdy zwierzę chce odstraszyć przeciwnika i zasugerować, że jest gotowe do ataku. Podobnie leżenie na grzbiecie (odsłanianie brzucha) świadczy o zupełnie odmiennych nastrojach czworonogów. Kot przybiera taką pozycję wyłącznie wówczas, gdy czuje się bezpieczny i zrelaksowany. W przypadku psa leżenie na plecach oznacza uległość, poddanie się. Takiej postawie towarzyszą często kładzenie uszu po sobie, mrużenie oczu i podkulanie ogona.

Koty są z natury samotnikami, podczas gdy psy żyją stadnie. Oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły, jednak jest bardzo prawdopodobne, że nasz mruczek będzie dążył do posiadania przestrzeni dla siebie, podczas gdy psiak wykaże potrzebę stałego towarzystwa.

Dodatkowo oba gatunki domowych czworonogów są drapieżnikami, co oznacza, że posiadają instynkt łowiecki. Pies, który zwykle jest większy od kota, może próbować realizować tę skłonność poprzez gonienie drugiego pupila po domu. Kot natomiast instynktownie będzie uciekał przed masywniejszym przeciwnikiem, a zapędzony w ślepą uliczkę, nie mając innego wyboru, zareaguje agresją. Takie sytuacje z pewnością nie sprzyjają nawiązaniu przyjaźni pomiędzy psem i kotem, dlatego należy ich unikać.

Jak przyzwyczaić do siebie psa i kota?

Psy i koty nie są naturalnymi wrogami, jednak istotne różnice w ich trybie życia i sposobie komunikacji sprawiają, że często trudno jest im się ze sobą porozumieć. Duże znaczenie w kwestii wzajemnej akceptacji mają takie aspekty, jak:

  • wiek obu pupili,
  • kolejność zamieszkania (łatwiej wprowadzić kota do domu, w którym mieszka już pies, niż odwrotnie),
  • masa ciała czworonogów (koty łatwiej akceptują psy o gabarytach zbliżonych do swoich),
  • indywidualne charaktery psa i kota,
  • okoliczności pierwszego kontaktu.

Najłatwiej jest przyzwyczaić do siebie szczenię oraz małego kota. Jeżeli zwierzęta od początku wychowują się obok siebie, obecność towarzysza odmiennego gatunku jest dla nich czymś naturalnym. Jeżeli natomiast przygarniamy pupili w określonej kolejności, ważne, aby zapoznawać je ze sobą stopniowo. Zarówno ludzie, jak i zwierzęta, muszą czuć się bezpiecznie pod swoim dachem. Wprowadzanie do domu nowego czworonoga warto rozpocząć łagodnie. Przenieśmy najpierw kocyk przesiąknięty zapachem kota lub psa i pozwólmy naszemu pupilowi się z nim zapoznać. Pierwszy bezpośredni kontakt powinno się przeprowadzić na neutralnym terenie, tak aby zminimalizować liczbę odczuwanych przez zwierzęta emocji (np. wykluczyć potrzebę obrony własnego terytorium). Istnieje też metoda zapoznawania ze sobą zwierząt przez specjalnie zamontowaną siatkę, która odseparowuje je od siebie (zapobiegnie walce i zrobieniu sobie wzajemnej krzywdy), a jednocześnie pozwoli im się zobaczyć i obwąchać. Przy pierwszych spotkaniach niezwykle istotną rolę odgrywa opiekun. Jego zadaniem jest obserwowanie czworonogów i odpowiednie reagowanie na ich zachowania, przy czym należy pamiętać, że cała sytuacja musi odbywać się w spokojnej, przyjaznej atmosferze. Niewskazane jest podnoszenie głosu czy karanie psa i kota. Warto natomiast mieć przygotowane przysmaki (np. Pedigree® Tasty Bites Chewy Slices czy Pedigree® Ranchos), które będziemy mogli wręczyć pupilom w nagrodę za prawidłowe zachowanie.

Zanim drugie zwierzę przekroczył już próg naszego domu, należy stworzyć ku temu odpowiednie warunki. Dobre praktyki w wychowywaniu dwóch czworonogów pod jednym dachem pomagają w prawidłowym wzajemnym ukształtowaniu relacji:

  1. Zadbaj o indywidualne potrzeby każdego pupila. Jeżeli widzisz, że kot potrzebuje więcej przestrzeni dla siebie, możesz umożliwić mu to poprzez zamontowanie w domu specjalnych furtek odgradzających od siebie pomieszczenia. Nie wolno też doprowadzić do sytuacji, w której jedno zwierzę jest zazdrosne o uwagę, którą poświęcasz drugiemu. Dziel swoją miłość po równo i codziennie znajdź czas na pieszczoty z każdym czworonogiem oddzielnie.
  2. Jedzenie staje się często kością niezgody. Pamiętaj, aby pory posiłków czworonogów były zawsze takie same – w przeciwnym wypadku któryś z pupili może czuć się niesłusznie pominięty. Zadbaj też o odpowiednie usytuowanie misek należących do psa i kota. Jeżeli żadne zwierzę nie będzie miało dostępu do posiłku drugiego, unikniesz niepotrzebnego stresu czy agresji.
  3. Bezpieczeństwo przede wszystkim. W pierwszych tygodniach po zaproszeniu do domu nowego czworonoga staraj się monitorować zachowania obu pupili tak często, jak tylko to możliwe. Jeżeli musisz wyjść z domu, zamknij zwierzęta w oddzielnych przestrzeniach, tak aby nie miały ze sobą kontaktu wzrokowego (idealnie, aby również się wzajemnie nie słyszały).
  4. Nagradzaj każde pozytywne zachowanie. Warto zacząć taki trening jeszcze przed wprowadzeniem nowego mieszkańca do domu. Prowokuj sytuacje, w których Twój pupil poznaje przedstawicieli innego gatunku – np. idź z nim na wizytę do znajomych, którzy mają zwierzęta. Dobrym rozwiązaniem jest również przyzwyczajanie psa do kocich odgłosów i odwrotnie. Możesz np. odtwarzać takie dźwięki z telefonu. Jeżeli to kot ma się wprowadzić jako drugi, zadbaj, aby pies poznał wcześniej podstawowe komendy odwołujące, takie jak 'stój', 'zostaw' czy 'puść'.
  5. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wprowadzić nowego czworonoga do domu, zasięgnij porady behawiorysty. Specjalistyczne szkolenie może również okazać się niezbędne, gdy zauważysz, że zwierzęta są wobec siebie agresywne lub przez dłuższy czas uciekają od siebie, a w ich zachowaniu nie widać postępów.

Pamiętaj, że proces oswajania zwierząt ze sobą może być długi i żmudny, a przede wszystkim nie spodziewaj się natychmiastowego sukcesu. Dojście do porozumienia zajmuje zwierzętom trochę czasu i nawet jeśli wydaje się, że pupile szybko zaakceptowały siebie nawzajem, może się okazać, że to tylko pozory. Zwierzęta lubią żyć zgodnie z utartymi schematami i jeśli tak się nie dzieje, często na moment tracą poczucie stabilizacji. Ważne, aby zapewnić im (a także pozostałym członkom rodziny) obiektywne bezpieczeństwo, czyli nie doprowadzać do sytuacji, kiedy zdrowie któregokolwiek domownika jest w jakiś sposób zagrożone. W przypadku wątpliwości, czy uda nam się łagodnie wprowadzić do domu drugiego czworonoga, warto zasięgnąć porady behawiorysty lub lekarza weterynarii.

Pedigree imagery
Kup online