PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Agility dla psa i tor przeszkód – trening zręcznościowy

Beagle-as-a-Hunting-Hound_0_6.jpg

Agility (zręczność) to konkurencja sportowa, w której pies musi się wykazać szybkością, pokonując serię obręczy, pochylni, płotków i innych przeszkód w jak najkrótszym czasie. To wspaniała zabawa dla Ciebie i Twojego psa, która jednocześnie zapewnia dobrą formę Wam obojgu!

 

Jakie czynniki decydują o zręczności psa?
Jeżeli pies ma dużo energii, jest szybki, silnie skoncentrowany na Tobie i łatwo się nie rozprasza, nauka zręczności będzie dla niego przyjemnością. Ćwiczeń zręcznościowych możesz nauczyć tak naprawdę każdego psa – zarówno szczenię, dorosłego lub dojrzałego czworonoga.
Pamiętaj jednak o tym, że trening zawsze powinien być oparty na wzmocnieniu pozytywnym! W żadnym wypadku nie możesz karcić psa, bowiem metody awersyjne przynoszą więcej szkody niż pożytku. Karcenie psa powoduje, że traci on zaufanie do swojego przewodnika, zaczyna się go bać, a nawet może stać się agresywny, bo jak wiesz – agresja rodzi agresję.
Musisz mieć także świadomość tego, że intensywność treningu jest uzależniona od wielu zmiennych. Należy ją zatem odpowiednio dostosować m.in. do wieku psa, kondycji, stanu zdrowia, predyspozycji, samopoczucia i warunków pogodowych danego dnia.

 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie przedyskutuj tę kwestię z lekarzem weterynarii – podobnie zresztą jak to, jak karmić pupila w czasie intensywnych treningów, bo wówczas jego zapotrzebowanie energetyczne będzie większe niż w przypadku umiarkowanej, codziennej aktywności.

 

Agility – co to jest?

 

Jak już zostało nadmienione, agility można dosłownie przetłumaczyć jako „zwinność”, „zręczność”. Jest to jedna z dyscyplin kynologicznych, która polega na biegu przewodnika z psem po specjalnie zaaranżowanym torze przeszkód. Cały tor należy pokonać jak najszybciej, ale na zawodach nie tylko szybkość się liczy, bowiem równie ważne jest poprawne wykonywanie poszczególnych etapów – precyzyjnie i w odpowiedniej kolejności.

 

Przeszkody dla psów

 

Tor agility składa się z różnych przeszkód. Pies musi pokonać m.in. równoważnię, slalom, oponę, tunel, skok w dal, stacjonatę. Istnieją trzy kategorie wzrostowe, tj. tor przeszkód dla psów małych, średnich i dużych. Ponadto występują różne klasy trudności – od A0 do A3 i dodatkowo klasa open.

 

Jak zrobić tor agility samodzielnie?

 

Nawet jeśli nie dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią, aby stworzyć pełnowymiarowy tor do agility, możesz samodzielnie przygotować jego elementy, jak np. slalom (w roli tyczek może znaleźć się cokolwiek pionowego i wysokiego, mogą być też pachołki drogowe, które z powodzeniem kupisz np. w sieci już od około 10 zł za sztukę). Bez problemu nabędziesz też tunel do ćwiczeń (około 70-80 zł za najprostsze modele). Nieco bardziej problematyczne będzie stworzenie huśtawki – jeśli się na to zdecydujesz, koniecznie musisz pamiętać o bezpieczeństwie psa. Konstrukcja powinna być stabilna i wytrzymała, aby pies nie zrobił sobie krzywdy, przebiegając przez nią.

 

Które rasy szczególnie nadają się do treningu?

 

Wymieniając rasy wprost idealne do agility, nie można nie wspomnieć o border collie. Ze względu na to, że są to psy pasterskie, zaganiające, zazwyczaj osiągają celujące wyniki w tej dziedzinie, ale jeżeli Twój pies ma odpowiednie cechy, rasa nie będzie miała znaczenia. Przy odpowiednich akcesoriach w mgnieniu oka prześcignie konkurencję!
Jeśli natomiast nie masz jeszcze psa, planujesz jego nabycie i wiesz, że agility to coś, co na pewno Ci się spodoba, zwróć uwagę na takie rasy jak m.in. pudel (to wspaniały pies myśliwski i cyrkowy, któremu niestraszne są nawet najbardziej wymagające sztuczki i wyzwania!), pinczer średni, sznaucer, bulterier, terier walijski, hovawart czy wyżeł wejmarski.