PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Bieganie z psem – jak zacząć? Czy każda rasa może biegać?

PED_SmallDog_6-detail.png

Aktywność fizyczna to ważny element zdrowego trybu życia. Nie każdy sport jest jednak odpowiedni dla konkretnych osób. Możliwości jest bardzo wiele, od jogi, przez sporty drużynowe, aż po bieganie z psem. Jeżeli chcemy wdrożyć nową dyscyplinę do swoich codziennych zajęć, powinniśmy najpierw rozważyć wszystkie wiążące się z nią wymagania (predyspozycje fizyczne, możliwości zdrowotne czy niezbędny osprzęt). Jak zacząć biegać z psem? Sprawdź nasze porady!



Spis treści:

  1. Bieganie z psem – czy każda rasa może biegać?
  2. Jak zacząć biegać z psem?
  3. Bieganie z psem – jaki sprzęt warto kupić?
  4. Bieganie z psem – dlaczego warto?

Bieganie z psem – czy każda rasa może biegać?

Miłośnicy joggingu, którzy rozważają adopcję psa, aby dzielić z nim nie tylko swoje życie domowe, ale również pasję, muszą dobrze przemyśleć swoją decyzję. Nie każda rasa jest stworzona do tego, by biegać. Brak fizycznego dostosowania do tego rodzaju wysiłku dotyczy przede wszystkim odmian brachycefalicznych, charakteryzujących się krótkim, spłaszczonym pyszczkiem i związaną z tym specyficzną budową górnych dróg oddechowych (są to np. mopsy, buldogi, pekińczyki czy shih tzu). Bieganie na długie dystanse nie jest również wskazane dla przedstawicieli takich ras, jak basset czy jamnik, które charakteryzują się krótkimi kończynami i długim tułowiem. Ograniczeniem w zakresie rodzaju aktywności fizycznej, jaką może podejmować pies, może być również jego stan fizyczny (np. otyłość lub przewlekła choroba) oraz wiek. Zarówno szczenięta do 1. roku życia, jak i pupile w starszym wieku, nie powinny nadmiernie obciążać swoich organizmów. Oczywiście każdy czworonóg musi mieć możliwość codziennego 'wybiegania się' i wykorzystania nadmiarowej energii. Zaleca się, aby w ciągu dnia organizować co najmniej trzy 15-minutowe wyjścia 'za potrzebą' oraz jeden dłuższy (minimum półgodzinny) spacer, w którego trakcie znajdziemy czas na zabawy z psem i/lub jego trening.

Istnieją rasy naturalnie predysponowane do biegów długodystansowych. Należą do nich m.in.:

  • chart,
  • border collie,
  • husky,
  • malamut,
  • dalmatyńczyk,
  • wyżeł,
  • owczarek niemiecki.

W przypadku czworonogów rasy mieszanej (np. tych przygarniętych ze schroniska) decyzja o dopuszczeniu do konkretnych aktywności fizycznych należy do lekarza weterynarii.

Jak zacząć biegać z psem?

Zanim zaczniemy bieganie z psem, powinniśmy skonsultować ten pomysł z lekarzem. Chodzi tu zarówno o wizytę w przychodni dla ludzi, jak i w klinice weterynaryjnej. Specjaliści fachowo ocenią możliwości fizyczne nasze i naszego pupila, a w razie potrzeby wskażą na występowanie ewentualnych przeciwwskazań do uprawiania określonego sportu. Dopiero pozytywna opinia medyczna powinna dać nam podstawę do rozpoczęcia przygotowań do biegania z psem. Podczas konsultacji dowiemy się również, jakie są zalecenia dotyczące intensywności uprawiania danego sportu na różnych etapach zaawansowania – m.in. jakie są dopuszczalne dystanse.

Decyzja o rozpoczęciu biegania z psem musi być dobrze przemyślana, a sam proces – przeprowadzony stopniowo. Długość biegu oraz jego intensywność (np. w odniesieniu do bardziej lub mniej wymagającego terenu) powinny wzrastać wraz z doświadczeniem obojga biegaczy. Niewskazane jest forsowanie siebie i pupila poprzez wykonywanie wielokilometrowych tras już w pierwszych dniach po podjęciu nowej aktywności. Podobnie na początku każdego biegu należy najpierw rozgrzać organizm spacerem, potem przejść do truchtu, a dopiero w trzeciej kolejności zwiększyć tempo ruchu do docelowego. Ponadto ważne jest, by zadbać o odpowiednie warunki, w jakich uprawiamy sport:

  • bieganie z psem po odpowiednim podłożu - psy nie noszą obuwia, dlatego bardzo ważne jest wybieranie takich tras, na których nie napotkamy ostrego żwiru czy gorącego asfaltu;
  • unikanie słońca – ciepłe promienie podczas wysiłku fizycznego dodatkowo męczą i odwadniają organizm, dlatego też lepiej wybrać na trasę biegową zacienione miejsce, by nie dopuścić do przegrzania;
  • nawadnianie organizmu – jeśli biegamy z psem, musimy mieć przy sobie wystarczająco dużo wody, aby zaspokoić nie tylko własne pragnienie, ale również potrzeby naszego towarzysza. Obecnie w sprzedaży dostępne są specjalne bidony dla psów z podajnikami wody, które z powodzeniem zastępują miseczkę;
  • bieganie z psem przed posiłkiem – nie należy skłaniać psa do wysiłku fizycznego, kiedy wiemy, że jego żołądek jest pełen. W ten sposób możemy doprowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, od wymiotów, przez niestrawność, aż po rozszerzenie i skręt żołądka. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest ustalenie godziny biegu lub spaceru na czas mniej więcej pomiędzy posiłkami – nasz towarzysz nie będzie jeszcze bardzo głodny, a jednocześnie będzie mógł bezpiecznie podjąć zaplanowaną aktywność;
  • zabezpieczenie przed owadami – jeżeli planujemy długie wędrówki lub bieganie z psem po zalesionych terenach, powinniśmy uprzednio zwrócić szczególną uwagę na ochronę przeciwkleszczową. Rozwiązań jest wiele: od specjalistycznych obroży, przez preparaty spot-on, aż po doustne tabletki.

Przygotowując się do biegania z psem, należy również określić, jaka konkretnie dyscyplina nas interesuje. Może to być zwykły jogging, ale także wyścigi psich zaprzęgów. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się dogtrekking oraz canicross.

Dogtrekking wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, jednak szybko upowszechnił się również w Europie, gdzie zyskał swoich oddanych miłośników. To dyscyplina łączy w sobie miłość do czworonogów oraz pasję do chodzenia po górach. Obecnie organizuje się zawody w dogtrekkingu, w których trakcie zespoły złożone z człowieka i psa lub człowieka i psów rywalizują ze sobą, starając się pokonać daną trasę w jak najkrótszym czasie. W Polsce szlaki dogtrekkingowe mają zwykle długość 40-50 kilometrów, natomiast każdy kraj posiada własne standardy w tym zakresie.

Canicross (lub CaniX) to dyscyplina sportowa, która wyewoluowała z wyścigów psich zaprzęgów. Polega ona na tym, że pies (lub psy) ciągnie za sobą człowieka, pokonując dystans średnio od 2 do 5 kilometrów (maksymalna długość trasy wynosi 12 kilometrów). Uczestnicy wyścigu biegną, a elementem decydującym o zwycięstwie jest kolejność dotarcia na metę.

Zarówno dogtrekking, jak i canicross wymagają zorganizowanej współpracy pomiędzy opiekunem a czworonogiem. Zanim rozpoczniemy naszą przygodę ze sportem tego typu, powinniśmy nauczyć naszego psa podstawowych komend, które będą niezbędne podczas prawdziwego wyścigu. Należą do nich np. 'naprzód', 'stój', 'prawo', lewo', 'szybko', 'wolno'. Oczywiście bieganie z psem nie musi być prowadzone w ramach rywalizacji sportowej, a może być jedynie sposobem na relaks i rekreację dla nas i naszego pupila.

Po skończonym bieganiu z psem powinniśmy stopniowo wyciszać jego organizm. W drodze do domu powinniśmy zwolnić tempo i ponownie przejść od truchtu, przez marsz do spaceru. Nie spieszcie się. Warto upewnić się, że w czasie wyprawy (np. pod jej koniec) nasz czworonóg zdążył załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Po powrocie do domu następuje czas na odpoczynek, sprawdzenie skóry pupila (czy nie ma na niej kleszczy) oraz solidne nawodnienie jego organizmu. Posiłek może zostać podany po całkowitym wyciszeniu się przez psa- po minimum 5-minutowym odpoczynku.

Warto pamiętać, że czworonożni sportowcy wymagają nieco innej diety dla psa niż pupile kanapowe. Nie jest konieczne kupowanie specjalistycznej karmy dla psów aktywnych – zwykła karma pełnoporcjowa dla czworonogów w danym wieku i o danej masie ciała wystarczy. Należy natomiast zwiększyć liczbę lub gramaturę posiłków, tak aby zaspokoić podniesione zapotrzebowanie czworonoga na kalorie. Wszelkie wątpliwości dotyczące jadłospisu pupila należy konsultować z dietetykiem lub lekarzem weterynarii.

Bieganie z psem – jaki sprzęt warto kupić?

Odpowiednio dobrany sprzęt sportowy służy nie tylko wygodzie, ale również bezpieczeństwu. Dotyczy to zarówno naszego psa, jak i nas samych. Oczywiście wiele w tym względzie zależy od konkretnej dyscypliny, na jaką się zdecydujemy. Podstawowymi elementami 'ubioru' naszego pupila podczas wspólnego wysiłku fizycznego są:

  • pas do biegania z psem,
  • smycz do biegania z psem,
  • szelki do biegania dla psa.

Specjalne szelki dla psa do biegania są skonstruowane w taki sposób, aby umożliwić pupilowi pełen zakres ruchu. Do szelek przymocowuje się smycz z amortyzatorem. Jej drugi koniec jest montowany do specjalnego pasa, który opiekun nosi na swoich biodrach (dzięki czemu przez cały czas ma wolne ręce). W ten sposób obie strony mogą w wygodny i bezpieczny sposób zajmować się ulubionym sportem, a jednocześnie kontrola człowieka nad czworonogiem jest w pełni zachowana.

Nie wszystkie psy łatwo przystosowują się do noszenia szelek – niektóre potrzebują nieco czasu, by się do nich przyzwyczaić. Jeżeli Twój towarzysz należy do tej drugiej grupy, możesz mu pomóc, używając osprzętu biegowego w domu lub ogrodzie. Najpierw zakładaj go czworonogowi na krótki czas, a następnie stopniowo wydłużaj czas noszenia szelek, aż zauważysz, że pupil przestał już zwracać na nie uwagę. 

Psy nie pocą się tak, jak ludzie – zamiast tego otwierają pyszczki, wysuwają języki i dyszą. Jest to dla nich absolutnie naturalne i konieczne w sytuacji podejmowania wysiłku lub przebywania w gorącym otoczeniu. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie zakładać pupilowi kagańca diagnostycznego na czas biegu! Ten rodzaj zabezpieczenia uniemożliwia psu otwarcie jamy ustnej, a w związku z tym – również prawidłowe dyszenie. 

Bieganie z psem – dlaczego warto?

Bieganie z psem przynosi wiele korzyści zarówno nam, jak i naszym podopiecznym. Codzienne przebywanie na świeżym powietrzu jest czymś, co i tak musimy zapewnić swojemu pupilowi, aby mógł on zdrowo się rozwijać. Dodanie do tego własnej aktywności fizycznej zadziała tylko pozytywnie na nasze zdrowie. Oczywiście po takiej wyprawie będziemy bardziej zmęczeni, niż po zwykłej przechadzce w parku. Nie istnieją jednak żadne zalecenia czy reguły, które dotyczyłyby prawidłowej częstotliwości uprawiania dogtrekkingu lub canicrossu, czy też zwykłego joggingu z czworonogiem. Jeżeli zdecydujemy się na taki trening raz w tygodniu, to będzie to świetny wynik!

Z czasem może okazać się, że chcemy uprawiać określony rodzaj sportu z pupilem coraz częściej i pokonywać przy tym coraz dłuższe dystanse. Psy doskonale motywują swoich opiekunów, a ich obecność sprawia, że satysfakcja z rezultatów podjętego wysiłku wydaje się podwójna. Warto też zauważyć, że bieganie z psem to doskonały sposób na pogłębienie relacji z czworonogiem. Nasz podopieczny będzie nam bardzo wdzięczny za wspólnie spędzony czas.

Bieganie z psem jest również wymarzoną aktywnością dla osób, które na co dzień uprawiają jogging, a dodatkowo wychowują w swoim domu czworonoga. Zamiast poświęcać czas na rekreację dwa razy w ciągu dnia (spacer z psem oraz własny trening), możemy połączyć przyjemne z pożytecznym!

Pedigree imagery
Kup online