PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Socjalizacja psa: zdobywanie świata sprawdzonymi metodami

jametlene-reskp-hGKXqee3Zxw-detail.png

Faktem jest, że najlepiej socjalizować psy, kiedy są szczeniętami. Jeśli zatem masz dorosłego psa z adopcji, którego nigdy nie nauczono tych umiejętności, to naturalne, że odczuwasz lekkie poddenerwowanie. Jednak dobrą wiadomością jest to, że nigdy nie jest za późno na szlifowanie manier u nowego domownika.

Trzy cechy dobrze zsocjalizowanego psa

Celem socjalizacji psa jest jego komfortowe samopoczucie w relacjach z ludźmi, innymi zwierzętami oraz w różnych środowiskach. Pies, który nigdy nie mieszkał w domu, może potrzebować nauczyć się, że na przykład nie musi się bać pralki podczas wirowania, a z kolei pies, który nie jest przyzwyczajony do miasta, może potrzebować pomocy w dostosowaniu się do dźwięku motocykli lub hałaśliwych prac budowlanych.

Niezależnie od tego, czy Twój czworonóg ma problem z innymi psami, nowymi ludźmi czy z odnalezieniem się w nieznanych miejscach, podejście do socjalizacji jest takie samo.

Jak rozmawiać z psem, aby ułatwić socjalizację?

Ponieważ nasze psy nie mogą z nami rozmawiać, warto nauczyć się odczytywać ich mowę ciała. Pies, który podkula ogon, garbi się lub kładzie po sobie uszy, nie czuje się komfortowo w sytuacji, w której się znajduje. Inne oznaki niepokoju psa to np. oblizywanie się lub ziewanie. 

Jeśli zaobserwujesz którekolwiek z tych zachowań, nie zbliżaj się do głowy swojego psa, nie nawiązuj bezpośredniego kontaktu wzrokowego ani nie pochylaj się nad jego ciałem – wszystko to sprawi, że poczuje się jeszcze bardziej zagrożony. Pozwól psu zbliżyć się do Ciebie (tylko wtedy, gdy tego zechce) i pogłaszcz go po klatce piersiowej, ale nie po głowie.

W zależności od tego, co denerwuje Twojego pupila, dobrym pomysłem może być całkowite odseparowanie go od danej sytuacji. Pomyślna socjalizacja psa przygarniętego psa zależy od tego, czy pozwolisz mu nadać tempo szkolenia, będziesz go wspierać i interweniować, jeśli poczuje się nieswojo w jakiejś sytuacji. Może to na przykład oznaczać poproszenie innych osób, aby dały przestrzeń Twojemu psu. Twój psi kumpel doceni, że się nim opiekujesz i zapewniasz mu bezpieczeństwo, a przez to upewni się, że może Ci ufać.

Długie, ciekawe spacery sposobem na socjalizację psa

Codzienne spacery to świetny sposób, aby przyzwyczaić psa do nowych widoków, dźwięków, zapachów, ludzi i innych psów. Poza tym, oczywiście, robisz coś, to co Twój czworonożny przyjaciel uwielbia, a to zawsze jest dobrym początkiem.

Jeśli podczas przechadzek spotykacie inne czworonogi, staraj się, by te interakcje były krótkie i pozytywne, i nie zapomnij o pochwałach. Warto też pomyśleć o smakołykach – tylko upewnij się, że są zdrowe i bezpieczne dla psa. Wśród przysmaków PEDIGREE na pewno znajdziesz propozycję, którą Twój pies pokocha.

Uwzględnij „próg stresu” Twojego psa

Podobnie jak ludzie, psy uczą się najlepiej, gdy są zrelaksowane. Gdy poziom stresu wzrasta, wszystko staje się znacznie trudniejsze. Jeśli więc Twoim celem jest, aby pies był w stanie komfortowo spacerować ruchliwą ulicą, zacznij najpierw od cichej bocznej ulicy. Jeśli chcesz, aby czuł się dobrze w towarzystwie nowych ludzi, zapoznaj go z jedną lub dwiema spokojnymi osobami naraz (póki co, niech to nie będą podekscytowane dzieci!). Ułatwi to proces jego socjalizacji. 

Na temat ludzi…

Oprócz uczenia psów, jak współegzystować z ludźmi, równolegle powinniśmy uczyć ludzi socjalizować się z psami. Uprzedź swoją rodzinę i przyjaciół, aby nie tłoczyli się i nie przytłaczali Twojego psa oraz aby zachowywali się przy nim zgodnie z psim savoir-vivre np. nie głaskali go po głowie, nie ściskali, nie patrzyli prosto w oczy . Umożliw zwierzęciu podejście do gości wtedy, gdy będzie na to gotowy. Kilka smakołyków może sprawić, że będzie to bardziej kusząca perspektywa.

Agresywne zachowanie u psa a jego socjalizacja

Jeśli pies miał w przeszłości negatywne doświadczenia, może zachowywać się agresywnie w obliczu tego, co postrzega jako zagrożenie. Może to oznaczać szczekanie, rzucanie się, warczenie lub szczerzenie zębów. Ważne jest, aby nie dopuścić do sytuacji, w której Twój pies poczuje się przytłoczony. Wypatruj subtelnych oznak stresu i strachu, takich jak wymienione powyżej, i pracuj nad kojarzeniem tych przerażających dla czworonoga sytuacji z czymś przyjemnym, takim jak pyszne smakołyki! 

Agresywne zachowanie może wydawać się dla nowego opiekuna większym wyzwaniem, niż radzenie sobie z psem, który jest niepewny i zdenerwowany. Jeśli obawiasz się, jak zachowa się Twój pies, przydatny może okazać się kaganiec; zawsze też warto zasięgnąć porady u pracowników schroniska, z którego go adoptowałeś i doświadczonego behawiorysty. Są nie tylko ekspertami w wielu psich tematach, ale równie dobrze znają czworonożnego przyjaciela i na pewno mają sprawdzone sposoby, by pomóc w socjalizacji Ttwojego psa.

Szersze spojrzenie na socjalizację psa

Podczas socjalizacji starszego psa, a zwłaszcza takiego, który mógł mieć trudną przeszłość, kluczem do sukcesu jest powtarzanie i konsekwentne budowanie pozytywnych doświadczeń. Nie zniechęcaj się, jeśli Twój mały uczeń nie wydaje się od razu wszystkiego pojmować. Należy również pamiętać, że im bardziej Twój pies czuje się kochany i bezpieczny, tym łatwiej przyjdzie mu nauka. Przepis jest zatem prosty: oferując nieustannie pełne radości kontakty, cierpliwość, powtarzalność i konsekwencję,  wkrótce będziesz mieć przy boku szczęśliwego, pewnego siebie i zrównoważonego psa.

Close popup