PEDIGREE PL
Szukaj
Zdrowie Psa

Dlaczego nieświeży oddech u psów może być oznaką choroby dziąseł. Na jakie inne oznaki należy zwrócić uwagę

Dlaczego nieświeży oddech u psów może być oznaką choroby dziąseł

Wszyscy chcemy jak najlepiej dla naszych psich przyjaciół, lecz niestety często zdarza się, że zapominamy zatroszczyć się o stan jamy ustnej psa. Zaniedbanie higieny jamy ustnej zwierzaka nie tylko prowadzi do powstawania nieświeżego oddechu, ale może również powodować chorobę dziąseł (znaną również jako choroba przyzębia), która jestbolesna i może mieć poważne konsekwencje dla innych aspektów zdrowia.

Aby utrzymać jamę ustną psa w należytym stanie, ważne jest wypracowanie odpowiedniej rutyny czyszczenia oraz zwracanie uwagi na sygnały, że pies może cierpieć na chorobę zębów i dziąseł. 

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o objawach, zapobieganiu i leczeniu chorób dziąseł u psów oraz o tym, które rasy są na nie najbardziej podatne.

Choroba dziąseł u psów jest bardziej powszechna niż myślisz

Choroba przyzębia jest postępującą chorobą zębów i dziąseł, wywołaną przez bakterie w jamie ustnej, których nagromadzenie prowadzi do powstawania płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Czynniki, które mogą na to wpływać, to niewystarczająca higiena jamy ustnej, stłoczenie zębów i podatność danej rasy na wystąpienie problemu.

Niestety choroba dziąseł jest wśród naszych pupili bardzo powszechna. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń obserwowanych przez lekarzy weterynarii, dotykające około 80% psów w wieku powyżej trzech lat (Kortegaard i wsp., 2008). Dbając o zęby i dziąsła psa od najmłodszych lat, możesz zapobiec powstawaniu problemów. Wczesne objawy nie zawsze są oczywiste, dlatego zapobieganie jest zdecydowanie lepsze niż leczenie.

Dlaczego tak ważne jest wczesne wykrywanie problemów

Choroba dziąseł u psów to problem, którego nie można lekceważyć. Nieleczona może sprawić, że pies będzie czuł się naprawdę źle – wpływa ona bowiem nie tylko na zęby i dziąsła, ale i na cały organizm. Niektóre z potencjalnych powikłań choroby dziąseł mogą obejmować przewlekły ból, wypadanie zębów, ropnie zębów i obciążenie narządów wewnętrznych, takich jak nerki, serce i wątroba. Na szczęście chorobie dziąseł można w dużej mierze zapobiec, a jeśli zostanie wcześnie wykryta, można ją skutecznie leczyć.

Oznacza to, że bardzo ważne jest regularne czyszczenie zębów psa, aby uniknąć gromadzenia się bakterii i powstania płytki nazębnej. Płytka może ulec mineralizacji i tworzyć kamień nazębny (którego usunięcie jest trudniejsze i który może dodatkowo uszkadzać dziąsła) w ciągu zaledwie 72 godzin, więc najlepiej jest nie zwlekać. Aby uzyskać wskazówki dotyczące czyszczenia zębów psa, zapoznaj się z naszym artykułem o tym, jak szczotkować zęby psa. Gryzaki dentystyczne dla psów o działaniu potwierdzonym naukowo, takie jak PEDIGREE® DENTASTIX™, stanowią doskonałe uzupełnienie szczotkowania zębów, ponieważ są przeznaczone do redukcji płytki i zmniejszenia przyrostu kamienia nazębnego, a ponadto często zawierają składniki, które odświeżają oddech.

Oprócz domowej pielęgnacji ważne jest również, aby co najmniej raz w roku zabrać psa do lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia profesjonalnej kontroli stanu zdrowia jamy ustnej i niezbędnych zabiegów lub leczenia. Pomiędzy wizytami regularnie sprawdzaj jamę ustną psa pod kątem oznak podrażnienia, a jeśli odniesiesz wrażenie, że jedzenie sprawia zwierzęciu ból, jak najszybciej wybierz się do specjalisty. Jedną z charakterystycznych oznak problemu jest to, że bezpośrednio po jedzeniu pies pociera pyszczkiem np. o meble. Często świadczy to o bólu jamy ustnej. Im bardziej przyzwyczaisz psa do regularnej kontroli zębów, tym łatwiej będzie to znosił, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Na jakie oznaki należy zwrócić uwagę

Aby móc w razie potrzeby przystąpić do działania, ważne jest, aby znać oznaki choroby dziąseł. Wiele typowych objawów jest często uznawanych przez opiekunów za zupełnie normalne zjawisko u psa, jednak mogą być one sygnałem, że coś jest nie tak. Zawsze kontaktuj się z lekarzem weterynarii, jeśli podejrzewasz, że pies ma problemy z zębami lub dziąsłami. 

Nieświeży oddech

Panuje błędne przekonanie, że wszystkim psom brzydko pachnie z jamy ustnej. Prawda jest jednak taka, że nieświeży oddech nie jest czymś normalnym i należy potraktować go poważnie. Nieświeży oddech u psów może wskazywać na chorobę dziąseł, a także inne problemy zdrowotne, o których można przeczytać w naszym artykule o tym, dlaczego psy mają nieprzyjemny oddech.

Zaczerwienione, objęte stanem zapalnym lub krwawiące dziąsła

Nagromadzenie płytki i kamienia nazębnego wzdłuż linii dziąseł może powodować podrażnienie, proces zapalny i krwawienie. Jest to stan zwany zapaleniem dziąseł, który wskazuje na wczesny etap choroby dziąseł. Na początkowym etapie zapalenie dziąseł nie zawsze jest bardzo bolesne i może być trudne do wykrycia, ale w razie niepodjęcia leczenia może stać się poważniejszym problemem.

Ból lub trudności w przeżuwaniu

Odrobina dyskomfortu zazwyczaj nie jest w stanie przeszkodzić psom w zjedzeniu obiadu. Jeśli jednak Twój pupil wydaje się mieć trudności z żuciem, upuszcza jedzenie lub nagle zamiast twardszej suchej karmy woli mokrą, może doznawać bólu spowodowanego chorobą dziąseł lub ich uszkodzeniem.

Nadmierne ślinienie się

Podobnie jak nieświeży oddech, ślinienie jest często uważane przez opiekunów za coś zupełnie normalnego u psów. Są wprawdzie pewne rasy, które bardziej od innych są podatne na ślinienie się (takie jak posokowce, nowofundlandy, mastify i bernardyny), lecz nadmierne ślinienie może wskazywać, że psu coś dolega, np. choroba dziąseł.

Chwiejące się, brakujące lub złamane zęby

Brakujący lub złamany ząb jest oczywistym powodem do niepokoju, ale w przypadku dorosłych psów naszą uwagę powinny zwrócić także chwiejące się zęby. Choroba może spowodować cofanie się dziąseł i uszkodzić struktury, które wspierają zęby, a w efekcie prowadzić do wspomnianych wyżej problemów. Jeśli Twój pies ma chwiejący się lub złamany ząb, będzie potrzebował ogólnego znieczulenia, aby można było ząb usunąć.

Dotykanie pyszczka łapą

Gdy pies dotyka łapą pyszczka lub pociera nim o ziemię lub meble, łatwo pomylić to ze swędzeniem, ale często oznacza to, że zwierzę odczuwa ból. Jeśli pies Ci na to pozwoli, sprawdź jego jamę ustną pod kątem jakichkolwiek nieprawidłowości i umów się na wizytę u lekarza weterynarii.

Opuchnięta okolica jamy ustnej

Obrzęk okolic pyszczka (zazwyczaj poniżej oka) może wskazywać na ropień zęba, który może być spowodowany problemami stomatologicznymi. Jest to dla zwierzęcia bardzo bolesne i będzie wymagało szybkiego podjęcia leczenia, dlatego pamiętaj, aby jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza weterynarii.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Choroby dziąseł można na szczęście w wielu przypadkach całkowicie uniknąć, dlatego w najlepszym interesie Twojego pupila jest systematyczna pielęgnacja jego jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie zębów pomoże usunąć płytkę bakteryjną, zanim doprowadzi ona do uszkodzeń lub stwardnieje w kamień nazębny.

Gryzaki dentystyczne dla psów, takie jak PEDIGREE® DENTASTIX™ , mogą również pomóc w czyszczeniu zębów i zapobiegać gromadzeniu się płytki bakteryjnej. Chociaż nie powinny one zastępować szczotkowania zębów, ich unikalna tekstura ścierna może pomóc w usuwaniu płytki. Jeśli nie zostanie ona w porę usunięta i zamieni się w kamień nazębny, jedynym sposobem pozbycia się go jest profesjonalne usunięcie kamienia i wypolerowanie zębów u lekarza weterynarii.

Przeczytaj nasz artykuł o tym, co należy robić, a czego unikać w pielęgnacji zębów psa, aby dowiedzieć się, jak dbać o zęby i dziąsła psa i skutecznie zapobiegać ich chorobom.

Które rasy psów są podatne na choroby dziąseł?

Niektóre rasy są bardziej podatne na choroby dziąseł, głównie ze względu na kształt twarzoczaszki i ustawienie zębów. Należą do nich yorki, charty, whippety, cavaliery, mopsy, buldogi, shih tzu i inne rasy o płaskich pyszczkach. Ogółem na wystąpienie choroby dziąseł najbardziej narażone są małe i średnie rasy. Dotyczy to również starszych psów wszystkich rozmiarów, ponieważ choroba dziąseł nasila się wraz z wiekiem, zwłaszcza jeśli nie jest leczona.

Jak mogę wyeliminować chorobę dziąseł u mojego psa?

Na szczęście, dopóki objawy chorobowe nie są zbyt zaawansowane, można je skutecznie wyleczyć bez długotrwałych konsekwencji dla zdrowia psa. Leczenie choroby dziąseł zwykle obejmuje dokładne profesjonalne czyszczenie w celu usunięcia płytki i kamienia nazębnego z zębów – w tym spod linii dziąseł. Lekarz weterynarii może również usunąć poluzowane, złamane lub chore zęby. Następnym ważnym krokiem jest staranne dbanie o higienę jamy ustnej psa w domu, gdy tylko zwierzak wyzdrowieje po leczeniu.

Dzięki systematycznej pielęgnacji jamy ustnej psa i zwracaniu uwagi na wszelkie oznaki choroby dziąseł, takie jak nieświeży oddech i zapalenie dziąseł, możesz utrzymać zdrowie jego jamy ustnej w najwyższej formie. PEDIGREE® DENTASTIX™ to świetne uzupełnienie codziennej pielęgnacji jamy ustnej psa, które z pewnością przypadnie Twojemu pupilowi do gustu. Sprawdź pełną ofertę PEDIGREE® DENTASTIX™.