PEDIGREE PL
Szukaj
Zdrowie Psa

Pielęgnacja zębów psa: co należy robić, a czego unikać

Pielęgnacja zębów psa

Zęby psa są dla niego tym, czym ręce są dla nas – używa ich do trzymania, rzucania, łapania i rozrywania różnych przedmiotów. Twój pupil jest niezwykle sprytny, ale niestety nie potrafi samodzielnie umyć sobie zębów – w kwestii pielęgnacji zdrowia jamy ustnej polega więc na Tobie. 

Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej dbać o zęby i dziąsła psa, czego unikać i jak rozpoznawać oznaki wskazujące, że pies cierpi na chorobę dziąseł.

Dlaczego ważne jest, aby dbać o zęby psa

Pielęgnacja jamy ustnej psa to więcej niż dbałość o zęby i dziąsła, ponieważ zdrowie jamy ustnej może mieć kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu Twojego zwierzaka. Zła higiena jamy ustnej może nie tylko powodować nieprzyjemny oddech, ale także prowadzić do gromadzenia płytki bakteryjnej i tworzenia kamienia nazębnego oraz uszkodzenia lub zakażenia struktur otaczających zęby. Nieleczone objawy mogą prowadzić do utraty zębów, co może być bardzo bolesne i znacząco wpływać na żywienie, sen i nastrój zwierzęcia. W poważnych przypadkach bakterie znajdujące się w płytce nazębnej mogą dostać się do krwioobiegu, zaburzając funkcjonowanie narządów wewnętrznych, takich jak nerki i serce. Dbałość o zdrowie jamy ustnej oznacza więc, że troszczysz się o swojego psa!

Co należy robić

Jest kilka sposobów, które pomogą Ci w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł psa oraz zapobieganiu chorobom dziąseł i powiązanym z nimi problemom. Oto garść wskazówek, jak dbać o zęby psa:

Codziennie czyść zęby psa

Podobnie jak my, nasze psy również potrzebują regularnego szczotkowania zębów. Najlepiej jest czyścić zęby psa codziennie, ale jeśli nie jest to możliwe, szczotkowanie cztery razy w tygodniu pomoże uniknąć powstania kamienia nazębnego. Nie zawsze jest to łatwe zadanie, ale im częściej będziesz to robić, tym szybciej pies się do tego przyzwyczai. Wybierz moment, kiedy pies jest zrelaksowany – i nie spiesz się. Pamiętaj, by nagrodzić później pupila smakołykiem: dzięki temu całe doświadczenie będzie dla psa pozytywne i pozwoli wzmocnić jego dobre nawyki. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak czyścić zęby psa ze wskazówkami krok po kroku.

Regularnie zabieraj psa na kontrolę stanu zębów u lekarza weterynarii

Nawet jeśli regularnie szczotkujesz psu zęby, może on od czasu do czasu potrzebować profesjonalnego czyszczenia zębów przez specjalistę, podobnie jak my sami. Szczotkowanie zębów psa w domu może pomóc w usunięciu płytki bakteryjnej, lecz profesjonalne weterynaryjne czyszczenie zębów jest najlepszym sposobem na usunięcie kamienia nazębnego z zębów,  także spod linii dziąseł. Przed rozpoczęciem czyszczenia zębów psa lekarz weterynarii podaje mu znieczulenie, aby móc wykonać wszystkie czynności za pomocą specjalnych narzędzi do usuwania płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego spod dziąseł, gdzie konwencjonalna szczotka może nie docierać oraz do polerowania zębów. W przeciwieństwie do ludzi, psy nie są zwykle skłonne, by leżeć nieruchomo, gdy się je o to poprosi. Dlatego konieczne jest podanie psu znieczulenia ogólnego, aby można było bezpiecznie wykonać zabieg sanacji jamy ustnej. Nigdy nie zezwalaj groomerom na czyszczenie zębów psa: jest to wysoce wyspecjalizowana czynność, którą należy wykonać w ramach bezpiecznej praktyki weterynaryjnej.

Daj psu gryzak dentystyczny

Psy uwielbiają smakołyki, więc podawanie im gryzaków takich jak PEDIGREE® DENTASTIX® to świetny sposób na dbanie o zęby i dziąsła, a jednocześnie sprawienie psu przyjemności. Tego typu smakołyki zostały opracowane jako uzupełnienie szczotkowania zębów (a nie jego zastępstwo). Są stworzone specjalnie, by pomóc usunąć nagromadzoną płytkę bakteryjną (nie kamień nazębny) i często zawierają składniki, które odświeżają oddech. Niektóre gryzaki dentystyczne (takie jak PEDIGREE® DENTASTIX®, DAILY i DENTASTIX® FRESH) są przeznaczone do codziennego podawania psu w celu głębszego i skuteczniejszego czyszczenia zębów. Nie tylko dobrze smakują, ale też świetnie działają!

Zwracaj uwagę na wszelkie oznaki choroby dziąseł

Choroba dziąseł jest bardzo powszechna wśród psów: dotyka 80% psów w wieku powyżej trzech lat (Kortegaard i wsp., 2008). Nieleczona może być bolesna i wpływać na inne aspekty zdrowia psa, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę. Psy nie zawsze przestają jeść, gdy odczuwają ból, dlatego należy regularnie sprawdzać ich jamę ustną pod kątem wszelkich nieprawidłowości. Nieświeży oddech jest jednym z głównych sygnałów, że coś jest nie tak, dodatkowo do objawów zapalenia przyzębia należą: gromadzenie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego, zaczerwienione, objęte stanem zapalnym i krwawiące dziąsła, chwiejące się zęby lub wypadanie zębów oraz nadmierne ślinienie się. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak rozpoznać chorobę dziąseł u psa, aby dowiedzieć się więcej.

Czego należy unikać

Z drugiej strony jest też kilka rzeczy, których nie należy robić, jeśli chcemy zadbać o zdrowie jamy ustnej psa. Oto, czego należy unikać:

Nie lekceważ możliwych oznak problemów

Jak wspomniano wyżej, ślinienie i nieświeży oddech mogą być oznakami problemów z zębami i innych zaburzeń zdrowotnych, jednak objawy te są często uznawane przez opiekuna za normalne zjawisko u psa. Ważne jest, aby zwracać uwagę na tego rodzaju sygnały ostrzegawcze, ponieważ mogą one wskazywać na poważne problemy. Więcej o powodach, dla których należy zwrócić uwagę na nieświeży oddech psa, przeczytasz w naszym artykule o tym, dlaczego psy mają nieświeży oddech.

Nie zniechęcaj się, jeśli Twój pies początkowo protestuje podczas czyszczenia zębów

Większość psów nie przepada za czyszczeniem zębów, szczególnie podczas kilku pierwszych prób. Dla zdrowia jamy ustnej Twojego pupila ważne jest jednak, aby nie zniechęcać się i odpowiednio wykonywać czyszczenie. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po szczotkowaniu zębów psa, aby poznać najlepsze techniki. Im częściej będziesz to robić, tym szybciej pies się do tego przyzwyczai. Pamiętaj tylko, by zachować spokój, postępować delikatnie i nagradzać zwierzaka. Pies wkrótce nauczy się, że po czyszczeniu zębów dostanie coś dobrego!

Nie pozwalaj psu żuć przedmiotów, które mogłyby złamać mu zęby

Psy uwielbiają odkrywać świat za pomocą jamy ustnej – niestety może to czasami oznaczać gryzienie zupełnie nieodpowiednich przedmiotów! Problem polega na tym, że (oprócz zniszczenia Twoich rzeczy!) gdy pies mocniej nagryzie coś twardego, może to spowodować złamanie i uszkodzenie zębów. Należy jednak uważać nie tylko na przedmioty codziennego użytku. Dostępne są różne rodzaje artykułów dla psów, których najlepiej jest unikać, w tym kości, poroża i twarde plastikowe gryzaki. Choć trudno w to uwierzyć, nawet piłki tenisowe mogą uszkodzić zęby! Dzieje się tak dlatego, że na ich włochatej powierzchni znajdują się piasek i żwir, które z biegiem czasu mogą doprowadzić do zeszlifowania zębów. Wybieraj miękkie gumowe piłki i zabawki, zabawki sznurkowe bez twardych plastikowych elementów oraz miękkie zabawki.

Troska o zęby szczeniąt

Aby jak najlepiej zadbać o zdrowie zębów Twojego szczeniaka, najlepiej jest już na wczesnym etapie wypracować dobre nawyki. Zęby stałe wyrastają zwykle u psów w wieku około sześciu- siedmiu miesięcy. Należy jednak już wcześniej zacząć przyzwyczajać zwierzaka do oględzin jamy ustnej, podnosząc mu wargę, regularnie sprawdzając stan zębów. U malucha stosuj miękką szczoteczkę np. zakładaną na palec, a następnie specjalnie zaprojektowaną szczoteczkę do zębów dla psa. Im wcześniej zaczniesz myć zęby psa, tym łatwiej będzie mu przyswoić sobie ten nawyk.

Czy psy naprawdę potrzebują czyszczenia zębów?

Tak, ważne jest, aby często myć zęby psa, ponieważ zła higiena jamy ustnej może powodować choroby dziąseł i wypadanie zębów, co może być bolesne i prowadzić do dalszych komplikacji zdrowotnych. Regularne szczotkowanie zębów może zapobiec gromadzeniu się płytki i kamienia nazębnego, a także pomóc pozbyć się bakterii, które powodują nieświeży oddech.

Czy jest już za późno, aby zacząć czyścić zęby mojego psa?

Idealnie jest wprowadzić odpowiednią rutynę, gdy pies jest młody, ale dopóki jego zęby są zdrowe, nigdy nie jest za późno, aby zacząć. Najlepiej poprosić najpierw lekarza weterynarii o obejrzenie jamy ustnej psa i sprawdzenie, czy jego zęby są zdrowe, ponieważ w razie jakiejkolwiek infekcji lub choroby szczotkowanie może być bolesne. W przypadku problemów zaplanuj odpowiednie leczenie. Wkrótce potem możesz rozpocząć wprowadzanie rutyny.

Co zrobić, jeśli od lat nie szczotkowałem/am zębów mojego psa?

Jeśli nie szczotkowałeś/aś zębów psa od dłuższego czasu, warto poprosić lekarza weterynarii o skontrolowanie ich stanu i udzielenie odpowiedniej porady na temat pielęgnacji. Prawdopodobnie pies będzie potrzebować profesjonalnego weterynaryjnego czyszczenia zębów i ewentualnie dalszego leczenia, jeśli cierpi na chorobę dziąseł.

Mamy nadzieję, że wiesz teraz nieco więcej o znaczeniu pielęgnacji jamy ustnej psa i o tym, jak możesz pomóc utrzymać zęby i dziąsła psa w jak najlepszym stanie. Oprócz regularnego szczotkowania zębów, gryzaki PEDIGREE® DENTASTIX™ mogą odgrywać ważną rolę w codziennej pielęgnacji jamy ustnej Twojego psa. Sprawdź pełną ofertę PEDIGREE® DENTASTIX™.

Pedigree imagery
Kup online