PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Banan dla psa - czy pies może jeść banany?

pexels-mart-production-8434614-detail.png

Owoce i warzywa to podstawowe produkty, które powinny znaleźć się w naszej diecie. No właśnie, w naszej - ludzi - a nie zwierząt. Często zapominamy, że w obszarze żywienia znacznie różnimy się od ukochanych czworonogów. Czy zatem coś, co dla nas jest smaczne i pożywne, takie samo będzie dla zwierząt - czy banan dla psa jest dobrą przekąską? Sprawdź!

 

Spis treści:

  1. Czy banan dla psa to dobry pomysł?
  2. Banan dla psa? W rekomendacjach go nie znajdziesz!
  3. Dlaczego banan dla psa nie jest wskazany jako podstawa diety?

 

Czy banan dla psa to dobry pomysł?

Banan dla psa? Jako stały element menu nie nie jest dobrym pomysłem, ale spokojnie - jeśli od czasu do czasu nasz czworonóg zje niewielki jego kawałek, nic złego się nie stanie. Idąc tym tropem, warto przyjrzeć się bananom nieco bliżej. Przede wszystkim są one bogate w szereg witamin - A, C, E, K, a także z grupy B. Dostarczają też wielu minerałów, takich jak, chociażby magnez czy fosfor. Najbardziej znane są jednak z bycia doskonałym źródłem potasu. Zawierają w sobie również biotynę oraz błonnik, tak ważny dla prawidłowej pracy układu trawiennego. Są przy tym smaczne i słodkie, za czym stoją przede wszystkim cukry, w które banany obfitują. Mają wysoki indeks glikemiczny oraz dość sporą - jak na owoce - kaloryczność (około 100 kcal na 100 g). Świetnie sprawdzają się u osób aktywnych, ponieważ dostarczają szybkiej dawki - wspomnianej już - energii. Podkreślamy jednak wyraźnie, że mówimy tu o ludziach, a ludzka dieta nie jest rekomendowana w przypadku zwierząt. 

 

Mamy odmienne potrzeby żywieniowe, a nasze organizmy (w tym układ trawienny) pracują inaczej. Owszem, jesteśmy blisko ze swoimi psami, które są pełnoprawnymi członkami naszych rodzin, lecz nie jest to równoznaczne z tym, że we wszystkich kwestiach powinniśmy funkcjonować tak samo. 

 

Banan dla psa? W rekomendacjach go nie znajdziesz!

Wskazuje się, że w diecie psów powinno być ponad 40 różnych substancji odżywczych - dopiero ich obecność pozwoli w pełni zadbać o zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół. Co przy tym ważne, nie liczy się tylko sama „obecność” owych składników, lecz także ich jakość oraz ilość (również w kontekście proporcji pomiędzy nimi). A mowa m.in. o białkach, aminokwasach, witaminach, mikro- i makroelementach oraz tłuszczach. Ich zawartość w psich daniach musi być zbilansowana - to właśnie dzięki temu możemy powiedzieć o danym posiłku, że jest kompletny, a „na oko” niestety nie jesteśmy w stanie tego ocenić. Stąd też tak ważne jest opieranie się na wiedzy profesjonalistów, którzy zarówno w mokrych, jak i suchych karmach, są w stanie zawrzeć to, co najważniejsze. O jakich składnikach m.in. mowa?

 

Białka i aminokwasy - proteiny są niezwykle ważne m.in. w utrzymaniu prawidłowej masy mięśniowej zwierzęcia, dzięki czemu ma siłę, jest zwinne i gotowe na aktywne zabawy z nami! W diecie psów bardzo istotne jest przy tym odpowiednie dostarczanie niezbędnych aminokwasów- składowych białek. Jeśli chodzi o banany - one nie są dobrym ich źródłem, ponieważ głównie składają się z węglowodanów. 

 

Kwasy tłuszczowe Omega-3 - są istotne dla funkcjonowania organizmu naszego czworonoga, wpływają bowiem m.in. na takie układy, jak: odpornościowy, sercowo-naczyniowy czy hormonalny. Co ciekawe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe korzystnie oddziałują też na układ nerwowy, a w tym - na zachowanie zwierząt. Jeśli ich poziom w organizmie psa jest odpowiedni, wspomoże to nie tylko jego spostrzegawczość, lecz także pozwoli zachować chęć na zabawę z nami - a przecież te chwile bliskości i wspólnej frajdy są bezcenne! Co więcej, zdrowe tłuszcze są też niezwykle ważne dla sierści oraz skóry psów - m.in. hamują różnego rodzaju procesy zapalne. Co istotne w kontekście tego artykułu - banan dla psa owych tłuszczów nie dostarczy!

 

Składniki mineralne - w diecie psa musi znaleźć się m.in. odpowiednia ilość wapnia i fosforu. „Odpowiednia ilość” oznacza również zachowanie prawidłowych proporcji pomiędzy nimi. Ma to istotny wpływ na układ kostny zwierzęcia. Co więcej, na tkankę kostną oddziałuje również magnez, który jest ważny także dla układu nerwowego. Jeśli zaś chodzi o układ krwionośny - nasi czworonożni przyjaciele, do jego prawidłowego funkcjonowania, potrzebują m.in. żelaza. Ważne są też: cynk, miedź, selen, mangan, sód, jod, potas i inne - każdy z wymienionych tu elementów, jeśli jest podany w odpowiednich ilościach, wesprze formę i kondycję psa. Dzięki temu nie tylko będzie on czuł się świetnie fizycznie, lecz także zobaczymy błysk w jego oku i chowającą się za nim radość!

 

Dlaczego banan dla psa nie jest wskazany jako podstawa diety?

Bardzo ważna jest odpowiednia obróbka składników, które dodajemy do psich posiłków. Coś, co nam wydaje się lekkostrawne, zwierzętom może przynieść niemały kłopot - mowa właśnie m.in. o  surowych warzywach i owocach. Banan dla psa na co dzień nie jest więc dobrym pomysłem. Owszem, od czasu do czasu nie zaszkodzi naszemu zwierzęciu, zwłaszcza jeśli podawany kawałek będzie dopasowany do wielkości oraz masy ciała naszego czworonoga. Co więcej, jeśli nasze zwierzę zjada pełnoporcjowe karmy i to one są podstawą jego diety, możemy być spokojni - sporadyczna bananowa przekąska nie będzie szkodliwa. Co prawda nie dostarczy mu tego, co niezbędne, ale taki przysmak może sprawić pupilowi przyjemność.

 

Wspomnieliśmy też o sporej kaloryczności bananów. Ilość energii, jaką dostarczamy naszym ulubieńcom, ma bardzo duże znaczenie - masa ciała w normie to w końcu nie tylko kwestia wyglądu zewnętrznego, lecz - przede wszystkim - zdrowia. Psie posiłki, a także przysmaki dla czworonogów, które przygotowują specjaliści, są pod tym względem dostosowane do ich potrzeb. Jeśli więc argumentem za podaniem banana dla psa jest chęć sprawienia mu frajdy, zdecydowanie lepiej wybrać smaczki profesjonalnie dostosowane do zwierzęcych potrzeb. Będą nie tylko pyszne i zdrowe, lecz także pomogą nam okazać ogrom uczuć, jakimi darzymy nasze czworonogi. Postawmy więc na nie... a banany zachowajmy dla siebie!

Pedigree imagery
Kup online