PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Buraki dla psa — dobry czy zły pomysł?

How-Much-Should-You-Feed-Your-Dog_1_5.jpg

Psy chętnie i bardzo czujnie obserwują swoich opiekunów w trakcie przygotowywania oraz spożywania posiłków. Jesteś fanem buraczanych przysmaków i czasem zastanawiasz się, czy możesz się nimi podzielić z ulubieńcem? Czy jest to bezpieczne dla zwierzęcia? Sprawdź, czy możesz częstować swojego psa warzywami i czy buraki dla psa są zdrową przekąską, czy mogą mu tylko zaszkodzić.

Spis treści:

  1. Czy pies w ogóle może jeść warzywa?
  2. Czy pies może jeść buraki?
  3. Buraki dla psa - czy to dobry pomysł?

 

Czy pies w ogóle może jeść warzywa?

Psy są względnymi mięsożercami. W drodze ewolucji przystosowały się do trawienia pokarmów roślinnych, które jednak nie powinny być głównym składnikiem w ich menu. Samo mięso także nie jest w stanie zapewnić zwierzęciu zbilansowanej diety (poznaj nasze stanowisko na temat diety BARF dla psa), dlatego mało który pokarm dla zwierząt składa się wyłącznie z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Dla każdego psa niezależnie od tego czy to pies duży, czy mały, po kastracji czy nie, rasowy czy kundelek - niezbędna jest pełnoporcjowa, czyli kompletna i zbilansowana dieta. Jej samodzielne ułożenie jest bardzo trudne, wymaga specjalistycznej wiedzy i pewnych umiejętności. 

 

Prawidłowa dieta dla psa to nie tylko pilnowanie, żeby dostarczyć mu określoną ilości białka, tłuszczów i błonnika w odpowiednich proporcjach. Dla zdrowych kości, sprawnych stawów, błyszczącej sierści i prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów w organizmie psa, niezbędne są także witaminy i minerały, jak żelazo czy wapń. Dieta powinna być dostosowana do wieku zwierzęcia, jego rasy i wielkości oraz stopnia aktywności. Dlatego przeglądając oferty gotowych produktów producentów psiej żywności, można zauważyć podział na karmy dla psów dorosłych i szczeniąt oraz dla psów ras małych i dużych.

 

Wiele z tych niezbędnych i korzystnych w prawidłowym rozwoju zwierzęcia składników odżywczych faktycznie można znaleźć w surowcach roślinnych, dlatego część pokarmów dla zwierząt jest wzbogacona o owoce i warzywa. Często karmy zawierają także pochodne buraków np. koncentraty lub pulpę buraczaną, wspierającą zdrowe funkcjonowanie jelit. Pulpa buraczana jest naturalnym prebiotykiem, regulującym pracę jelit i wspierającym układ immunologiczny. 

 

Czy pies może jeść buraki?

Gdyby Twój czworonożny przyjaciel mógł, zjadłby wszystko, co tylko wpadnie mu w oko i wygląda apetycznie. Dlatego nic dziwnego, że kiedy nadchodzi sezon na buraki, wodzi tęsknym wzrokiem za talerzem swojego opiekuna. Jeśli czasem, gotując lub piekąc buraczki, zastanawiasz się, czy możesz poczęstować nimi swoje zwierzę i czy pies może jeść buraki czerwone, odpowiedź nie jest taka prosta. Zjedzenie buraka przez psa nie zaszkodzi mu na pewno w takim stopniu, jak zjedzenie kawałka czekolady lub cebuli, ale może doprowadzić do rozstroju psiego żołądka, jeśli zje go zbyt dużo. Podając pupilowi gotową karmę, serwujesz bogactwo wartości odżywczych, dopasowanych do jego wieku, rozmiaru, a nawet rasy. Zatem taki pokarm nie wymaga uzupełnienia. Jeśli jednak chcesz, od czasu do czasu, poczęstować czworonoga burakiem, pamiętaj, by był to mały kawałek, dostosowany do wielkości psa. Wówczas nie zaburzysz proporcji składników odżywczych w jego diecie i nie zakłócisz pracy układu trawiennego. Czy pies może jeść buraki czerwone? Jeszcze raz powtórzmy - tak, ale w niewielkich ilościach i nie codziennie. Jeśli decydujesz się na dokarmianie buraczanymi przekąskami, pamiętaj również, że warzywo to jest w stanie zafarbować zarówno psie futro, jak i odchody. Nie przestrasz się podczas spaceru. 

 

Buraki dla psa - czy to dobry pomysł?

Jeśli bardzo zależy Ci na nagradzaniu swojego psa, to wykorzystaj do tego gotowe przysmaki, opracowane specjalnie z myślą o potrzebach czworonogów. Koniecznie chcesz poczęstować psa kawałkiem buraka? W takim razie bardzo ważne jest to, w jaki sposób to warzywo przygotujesz. Serwując pupilowi warzywa, warto wiedzieć, że większość z nich należy podawać w formie ugotowanej, a nie surowej. Ugotowane dają większą pewność, że produkt zostanie dobrze strawiony przez czworonoga.

 

Nie podawaj psu buraków, które znajdują się na Twoim talerzu i nie zostały specjalnie dla niego przyrządzone. Jeśli burak jest doprawiony, może podrażnić żołądek zwierzęcia i zaszkodzić mu, doprowadzając do problemów trawiennych. Zbyt duża ilość soli i octu obecna w przetworach z buraków także może psu zaszkodzić. Istnieje również ryzyko, że Twój ulubieniec jest na buraka uczulony. Jeśli tak, buraki dla psa mogą okazać się niebezpieczne. Jeżeli po zjedzeniu buraka przez psa zauważysz nadmierny ślinotok, katar lub intensywne drapanie lub lizanie boków czy łap, to znak, że coś jest nie tak. Jeśli objawy nie miną, skonsultuj się niezwłocznie z lekarzem weterynarii. 

 

Czy pies może jeść buraki? Decyzja, czy można mu je podać, należy wyłącznie do opiekuna. Najlepsza psia dieta to kompletne i zbilansowane pokarmy, które dostarczają mu wszystko to, czego potrzebuje do utrzymania zdrowia. Żywiąc psa, wszelkie dodatki należy wprowadzać z rozwagą, jedynie okazjonalnie. Buraki dla psa mogą być smacznym przysmakiem dla zwierzęcia i urozmaiceniem jego menu, ale muszą być podawane w ograniczonej ilości. Organizm psa źle reaguje na zbyt gwałtowne zmiany pokarmu, dlatego optymalne psie menu powinno być stałe pod względem składników.

Pedigree imagery
Kup online