Białko jest jednym z podstawowych składników pokarmowych w diecie psa. Pełni wiele ważnych funkcji, m.in. budulcową i transportową. Zarówno dostarczanie odpowiedniej ilości aminokwasów, jak i pozostałych składników odżywczych, jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. Jakie jest zapotrzebowanie psa na białko? Czym może skutkować jego niedobór?
Spis treści:
Białka zbudowane są z aminokwasów. Pies, aby cieszył się zdrowiem i dobrą kondycją, musi wraz z pokarmem dostarczać organizmowi aminokwasy egzogenne. Jego organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć. Mowa tu o 10 aminokwasach, a konkretniej: lizynie, walinie, leucynie, izoleucynie, fenyloalaninie, histydynie, argininie, treoninie, metioninie oraz tryptofanie. Funkcje, jakie pełnią białka w organizmie psa:
Zapotrzebowanie na białko nie jest takie samo u każdego psa. Zależy ono przede wszystkim od:
Ile białka w karmie dla psa? W suchej masie powinno się znaleźć:
Przyjmuje się, że zdrowy i dorosły pies potrzebuje 2-2,5 g białka na każdy kilogram masy ciała. Znaczenie ma jednak nie tylko ilość białka, ale także jego jakość. Wyróżniamy białka zwierzęce oraz roślinne. Różnią się one od siebie strawnością oraz składem aminokwasowym. Białko dla psa może pochodzić zarówno ze źródeł zwierzęcych, jak i roślinnych.
Co jednak w przypadku uczulenia na konkretne białko? Zwierzęta, które cierpią na alergię pokarmową i w związku z tym wymagają diety leczniczej, mogą spożywać hydrolizowane białka, obecne w karmach dla psów o specjalnych potrzebach żywieniowych. Białko, podczas procesu hydrolizy, ulega rozbiciu na bardzo drobne cząsteczki. Dzięki temu nie są one rozpoznawane przez układ immunologiczny jako alergeny i nie wywołują niepożądanych reakcji organizmu. Zakup karmy dla psa bez białka nie jest rozwiązaniem w takich sytuacjach – hydrolizowane białko jest bezpieczne i zapewnia zwierzęciu niezbędne składniki odżywcze. Zakup pokarmu w przypadku alergii, nietolerancji czy jakichkolwiek chorób należy jednak zawsze konsultować z lekarzem weterynarii. To on może potwierdzić na podstawie analizy badań chorobę czy nietolerancję występującą u naszego psa.
Czy surowe białko jest bezpieczne? Wśród części opiekunów popularna jest dieta dla psa oparta na surowym mięsie, np. BARF. Polega ona na przygotowywaniu posiłków złożonych w 70% z surowego mięsa z kośćmi i podrobami.
Zarówno surowe mięso dla psa, jak i żółtko czy białko z jajka może być niebezpieczne. Wiąże się to z zagrożeniem mikrobiologicznym, czyli ryzykiem zarażenia pasożytami i zakażenia bakteriami, które mogą być przenoszone ze zwierząt na ludzi. Surowe mięso może zawierać bakterie E. coli, Salmonella, Campylobacter czy Yersinia, a także wirus choroby Aujeszky’ego. Możemy się ich pozbyć z mięsa jedynie poprzez obróbkę termiczną. Bakterie Salmonella występują nie tylko w mięsie, ale także surowych jajach. Przeprowadzone w 2002 roku badania Jogge i Schlesinger wykazały, że u 80% psów karmionych dietą BARF wyizolowano w odchodach bakterie Salmonella. Podawanie psom diet opartych na surowym mięsie spotkało się z krytyczną opinią Światowej Organizacji Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt- WSAVA, wielu lekarzy weterynarii oraz organizacji dogoteraupeutycznych. Białko dla psa powinno pochodzić z pełnoporcjowej karmy, a nie z surowego mięsa.
Białko dla psa jest bardzo istotne, a jego niedobór może nieść za sobą niebezpieczne konsekwencje. Należą do nich:
Jedynie dzięki kompletnej i zbilansowanej diecie jesteśmy w stanie uniknąć niedoboru białka i zapewnić pupilowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.