PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Co zrobić, gdy pies zjadł za dużo?

Facts-Every-Toy-Poodle-Owner-Should-Know_7.jpg

Jako troskliwi opiekunowie często nie chcemy, aby nasz pies czuł się głodny, a przez to reagujemy na każdą jego prośbę o jedzenie i w konsekwencji niestety go przekarmiamy. Taka praktyka może prowadzić do tymczasowych dolegliwości, a także do długofalowych konsekwencji zdrowotnych u czworonoga. Jak pomóc przejedzonemu psu? Co robić, gdy zauważymy pierwsze objawy? A przede wszystkim jak nie dopuścić do tego, aby zwierzę jadło za dużo? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.

Spis treści:

  1. Przejedzony pies – konsekwencje nadmiaru jedzenia u czworonoga
  2. Przejedzony pies – co zrobić, gdy zwierzę zjadło za dużo?
  3. Jak ułożyć dietę, aby pies się nie przejadał?

Przejedzony pies – konsekwencje nadmiaru jedzenia u czworonoga

Źle pojmowana troska o psa często prowadzi do jego przekarmiania. Długotrwałe stosowanie takiej praktyki ma konsekwencje w postaci nadmiaru odkładającej się w organizmie zwierzęcia tkanki tłuszczowej. O nadwadze u psa mówimy wówczas, gdy jego masa ciała przekracza optymalną wartość o co najmniej 15%. Jeśli nadmiar tłuszczu przekracza normę o 30% lub więcej, przyjmujemy, że jest to już otyłość, czyli choroba. Inne schorzenia, jakie mogą wyniknąć z długotrwałego przekarmiania podopiecznego, to: rozszerzenie i skręt żołądka (szczególne niebezpieczeństwo dotyczy ras do tego predysponowanych, np. owczarków niemieckich, dobermanów, berneńskich psów pasterskich), nieżyt żołądka, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Oczywiście poważne problemy nie pojawiają się z dnia na dzień. Jednorazowy incydent przekarmienia czworonoga nie spowoduje długofalowych konsekwencji zdrowotnych, będzie natomiast czymś nieprzyjemnym, związanym z przykrymi dolegliwościami. Do najczęstszych objawów, jakie towarzyszą przejedzonemu psu, należą: wymioty, wzdęcia i biegunka. Zwierzę może również wydawać dźwięki (piszczenie, skomlenie), które świadczą o tym, że cierpi. Nierzadko zaobserwujemy także wzmożone prośby o wyjście na dwór bądź przeciwnie – apatię i pozostawanie na legowisku przez długi czas. Pies, który źle się czuje (np. jest przejedzony), może podczas spaceru instynktownie jeść trawę i inne rośliny w celu wywołania wymiotów.

W opisany wyżej sposób zachowuje się zwykle dorosły przejedzony pies, a szczeniaki najczęściej po prostu cierpią z powodu biegunki oraz wymiotów.

Przejedzony pies – co zrobić, gdy zwierzę zjadło za dużo?

Stara prawda głosi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli jednak zdarzy się, że czworonóg zjadł za dużo, nie powinniśmy od razu wpadać w panikę. Dobrą reakcją opiekuna na incydentalne przejedzenie psa jest zastosowanie jednodniowej głodówki. Jego organizm ma dzięki temu czas, aby strawić zalegające w żołądku jedzenie bez dodatkowego obciążenia kolejnymi porcjami. Jeżeli pies czuje potrzebę wywołania wymiotów poprzez spożycie niewielkiej ilości trawy, warto mu na to pozwolić. Podawanie zwierzęciu leków na własną rękę jest wysoce niewskazane. Jeżeli doraźne sposoby (głodówka, odpoczynek) nie pomagają, powinniśmy udać się z pupilem do lekarza weterynarii.

Należy pamiętać, żeby zapewnić zwierzęciu stały dostęp do świeżej i czystej wody. Ta zasada powinna być stosowana niezależnie od okoliczności, natomiast w przypadku czworonogów cierpiących z powodu przejedzenia konieczna jest szczególna dbałość o nawodnienie ich organizmów. Wymioty i biegunka mogą szybko doprowadzić do odwodnienia, a to może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu czworonoga.

Niekiedy trudno określić, czy pies jest chory, czy przejedzony. W takich sytuacjach najlepiej od razu skonsultować się z lekarzem weterynarii. Nadmierny apetyt u czworonoga może świadczyć o rozwijającej się w jego organizmie chorobie, np. cukrzycy. W przypadku utrzymujących się niepokojących objawów warto upewnić się, że zdrowiu zwierzęcia nie zagraża poważne niebezpieczeństwo.

Jak ułożyć dietę, aby pies się nie przejadał?

Zalecenia specjalistów z Instytutu Nauki o Zwierzętach są jednoznaczne. Prawidłowo ułożona dieta dla psa opiera się na pełnoporcjowych pokarmach gotowych, które są zbilansowane odpowiednio do wieku, stanu zdrowia, poziomu aktywności fizycznej oraz masy ciała zwierzęcia. W większości przypadków optymalne jest stosowanie diety mieszanej, złożonej z pokarmów suchych i mokrych w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów. W praktyce oznacza to podawanie przykładowo 50 gramów jedzenia mokrego i 50 gramów jedzenia suchego w ciągu dnia. Suche granulki są około czterokrotnie bardziej kaloryczne od mięsistych kawałków w galaretce lub sosie. Wspierają też higienę jamy ustnej psa. Warto oprzeć na nich dietę czworonoga pracującego lub bardzo aktywnego fizycznie (np. psiego sportowca). Z kolei pokarmy mokre pomagają utrzymywać prawidłową gospodarkę wodną organizmu. Są lekkostrawne i mniej kaloryczne niż jedzenie suche, dlatego zaleca się stosowanie diety z ich przewagą w sytuacjach, gdy zwierzę walczy z nadwagą, otyłością lub ma braki w  uzębieniu. Wszelkie modyfikacje w jadłospisie podopiecznego warto skonsultować z dietetykiem lub lekarzem weterynarii.

Co zrobić, aby pies jadł tyle, ile potrzebuje jego organizm? Oprócz dobrania optymalnego pożywienia ważne jest również prawidłowe porcjowanie. Psy najadają się na zapas, dlatego nie należy umożliwiać im stałego dostępu do jedzenia. Dorosłe czworonogi powinny otrzymywać posiłki 2–3 razy dziennie. W przypadku szczeniąt częstotliwość podawania jedzenia jest uzależniona od ich dokładnego wieku. Młode zaczynają być odsadzane od matki około 3-4. tygodnia życia. Do ukończenia 8. tygodnia należy podawać im 4–5 posiłków dziennie (w tym mleko matki). Następnie, do 6. miesiąca życia, prawidłowa liczba posiłków to 3–4 dziennie, a 7-miesięczne szczenięta powinny być karmione z taką samą częstotliwością, jak psy dorosłe. Posiłki powinny być podawane o stałych porach, a miskę z jedzeniem należy udostępniać zwierzęciu na 20-30 minut. Po tym czasie naczynie powinno zostać zabrane, opróżnione z resztek i przygotowane do ponownego użycia. Jeżeli decydujemy się na podanie czworonogowi przekąski, pamiętajmy, aby odliczyć jej wartość energetyczną od posiłków głównych. Przysmaki nie mogą pokrywać więcej niż 10% dziennego jego zapotrzebowania na kalorie.

W ustaleniu prawidłowego porcjowania jedzenia pomagają tabele żywienia, które znajdują się na opakowaniach pełnoporcjowych pokarmów dla zwierząt. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem weterynarii. Ilość jedzenia podawana w ramach pojedynczego posiłku zależy przede wszystkim od rodzaju pokarmu (suchy/ mokry), a także od masy ciała oraz wieku czworonoga. Ważne jest zachowanie prawidłowego bilansu kalorycznego. Szczenięta mają niewielkie żołądki, przez co muszą jeść często, ale w niewielkich ilościach. Aby rosnąć zdrowo, potrzebują też większej liczby kalorii w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż osobniki dorosłe.

Pedigree imagery
Kup online