PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Czy można karmić psa tylko suchą karmą?

PED_SmallDog_5-detail.png

Wielu opiekunów zastanawia się, jaką karmę dla psa powinni wybrać, aby zapewnić swojemu czworonogowi optymalne warunki żywieniowe. Rozbudowana oferta sklepów z artykułami dla zwierząt domowych nie ułatwia podjęcia decyzji, tym bardziej że raz wybrany rodzaj pożywienia nie powinien być zmieniany, najlepiej przez cały etap życia pupila. Na szczęście istnieje kilka uniwersalnych zasad, których przestrzeganie pomaga uchronić się przed popełnieniem błędu. Czym charakteryzuje się skład zbilansowanej karmy pełnoporcjowej? Na co zwracać uwagę, czytając etykiety produktów? Jak karmić psa – suchą karmą czy mokrą? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci Pedigree!

Spis treści:

  1. Czy sucha karma dla psa jest zdrowa? Co powinna zawierać?
  2. Karmienie psa tylko suchą karmą – dobra czy zła praktyka?

Czy sucha karma dla psa jest zdrowa? Co powinna zawierać?

Psy są względnymi mięsożercami, którzy czerpią potrzebne składniki odżywcze zarówno z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Te ostatnie to na przykład zboża, ale także rośliny strączkowe czy również stanowiące źródło skrobi ziemniaki. Produkty tego typu stanowią znaczną część składu pełnoporcjowych karm suchych (które dzielą się na zbożowe i bezzbożowe). Odpowiadając na pytanie, czy sucha karma jest zdrowa dla psa, można zatem stwierdzić, że tak, o ile jest to pożywienie zbilansowane, czyli zawierające optymalną dla danego czworonoga liczbę kalorii oraz ilość składników odżywczych. Proporcje są tu zależne od kilku czynników:

  • wieku psa,
  • rasy lub masy ciała,
  • poziomu codziennej aktywności fizycznej,
  • indywidualnych potrzeb.

Tym, co powinno zwrócić naszą uwagę podczas wybierania konkretnej karmy pełnoporcjowej dla naszego pupila, jest dopasowanie zawartości makro- i mikroskładników do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Zbilansowana karma zawiera następujące substancje odżywcze:

  • białka;
  • tłuszcze;
  • witaminy; 
  • składniki mineralne;
  • węglowodany.

Białka stanowią podstawowy budulec ciała. Z tego powodu są szczególnie ważne dla psów znajdujących się w okresie wzrostu. Należy zwrócić szczególną uwagę na obecność w diecie tzw. aminokwasów egzogennych, czyli takich, których organizm zwierzęcia nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. U psów takimi aminokwasami są: arginina, tryptofan, lizyna, leucyna, metionina, treonina, histydyna, walina, fenyloalanina i izoleucyna.

Tłuszcze są źródłem energii. Odpowiadają też za atrakcyjny smak i zapach potraw, co bezpośrednio przekłada się na apetyt naszego pupila. W diecie psów szczególnie ważne są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.
Lipidy wspomagają również przyswajanie niektórych witamin dla psa. Chodzi tu o witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E oraz K. W jadłospisie czworonogów nie może również zabraknąć witamin z grupy B, które odpowiadają za wiele podstawowych funkcji organizmu (m.in. odporność czy krwiotwórczość).

Na etykietach pełnoporcjowych karm gotowych składniki mineralne są często ujęte jako tzw. materia nieorganiczna. Makro- i mikroelementy, które należy dostarczyć psu wraz z pożywieniem, to przede wszystkim fosfor, wapń, potas, sód, chlor, magnez, miedź, jod, żelazo, mangan, selen oraz cynk.

Węglowodany nie są niezbędnym elementem psiej diety. Stanowią jednak źródło łatwo przyswajalnej energii, a to oznacza, że warto podawać je pupilowi w odpowiednich ilościach. Bardzo cennym składnikiem pokarmowym jest tzw. błonnik, który na etykiecie karmy dla psa często występuje pod nazwą „włókno pokarmowe”. Ten element żywienia wspomaga pracę układu trawiennego i wspiera prawidłową mikroflorę jelit.

Normy żywieniowe opracowane przez Europejską Federację Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF) wskazują, ile danego składnika odżywczego powinno się znaleźć w pokarmie, aby potrzeby psa zostały zaspokojone. Informacje na temat dawkowania jedzenia możemy wyczytać z tabel żywienia, które znajdują się na opakowaniach gotowych karm od Pedigree.

Karmienie psa tylko suchą karmą – dobra czy zła praktyka?

Karmienie psa suchą karmą lub sporadyczne podawanie mu karmy mokrej to praktyka spotykana w wielu domach. Nie jest to szkodliwe, jednak warto zauważyć, że wg specjalistów z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham, optymalnym sposobem żywienia psa- zwłaszcza ras małych i miniaturowych- jest stosowanie diety mieszanej w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów. 

Żywienie szczeniąt różni się od żywienia psów dorosłych. Proces odsadzania od matki rozpoczyna się około 3.- 4. tygodnia życia pupila i trwa przez około miesiąc. W tym czasie szczenię przyzwyczaja się do spożywania pokarmów stałych. Aby cała procedura przebiegła w sposób spokojny i bezstresowy, warto zadbać o  stopniowanie nowych wyzwań, jakie stawiamy przed swoim podopiecznym. Ponieważ psy od urodzenia potrafią jedynie ssać, dobrą praktyką jest przyzwyczajenie pupila do lizania pożywienia, a dopiero w następnej kolejności – do jego gryzienia. Dlatego też w początkowej fazie samodzielnego jedzenia szczenięcia jego dieta powinna składać się głównie z rozdrobnionej widelcem karmy mokrej (alternatywnie z karmy suchej, która została spulchniona wodą).

Zastosowanie karmy mokrej jako podstawy diety czworonoga sprawdzi się także w sytuacji walki z jego nadwagą lub otyłością. Odpowiedzialny opiekun powinien trzymać pieczę nad prawidłową masą ciała swojego pupila i reagować natychmiast, gdy pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości. Pełnoporcjowa karma mokra jest około 4-krotnie mniej kaloryczna od karmy suchej, dlatego też łatwiej jest za jej pomocą kontrolować stan sylwetki podopiecznego.

Kiedy natomiast zaleca się karmienie psa tylko suchą karmą? W sytuacji gdy nasz ulubieniec preferuje suche granulki lub ma duże zapotrzebowanie na energię (np. psy pracujące, psy dużych ras) dieta oparta wyłącznie na suchym jedzeniu może być optymalnym rozwiązaniem. Stosując wyłącznie pełnoporcjowe karmy suche, należy jednak szczególnie dbać o regularne nawadnianie organizmu czworonoga. Pokarmy mokre składają się wody z nawet w około 80%, podczas gdy suche mają jej w swoim składzie zaledwie 8-10%. Trzeba pamiętać, że niezależnie od rodzaju stosowanej diety, nasz pies powinien mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody. Warto również obserwować swojego podopiecznego – jeśli zauważymy, że pije rzadko (zwłaszcza gdy jednocześnie jest bardzo aktywny fizycznie), możemy zwiększyć ilość mokrej karmy pełnoporcjowej w jego jadłospisie. Warto również skonsultować się z lekarzem weterynarii, by ustalić przyczynę zmniejszonego pragnienia pupila.

Pedigree imagery
Kup online