PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Czy makaron dla psa jest zdrowy?

Poodle-Hair-Care_9.jpg

Czy makaron dla psa jest zdrowy?

Psy są dla nas pełnoprawnymi członkami rodziny. Nic więc dziwnego, że chcemy dla nich jak najlepiej. Dla dobra czworonogów nie powinniśmy jednak spełniać wszystkich ich zachcianek. Do miski psa nie powinno trafiać jedzenie, przeznaczone dla ludzi, nawet jeśli pupil bardzo nas o to prosi. Psy powinny być karmione kompletnym i zbilansowanym, gotowym jedzeniem. Niektórzy opiekunowie decydują się też na przygotowywanie domowych posiłków dla swoich czworonogów, używając do tego m.in. specjalnego makaronu dla psa. Musimy jednak wiedzieć, że gotowanie dla psa wymaga ogromnej wiedzy, a także sporych nakładów czasu. 

 

Spis treści:

  1. Czy pies może jeść makaron?
  2. Rola makaronu w diecie psa
  3. Makaron dla psa - najczęściej popełniane błędy
  4. Jaki makaron dla psa?

Czy pies może jeść makaron?

Makaron dla psa często stanowi dodatek, wykorzystywany w domowych posiłkach dla czworonogów. Ten rodzaj jedzenia dla psów powinien być dostosowany do ich szczególnych potrzeb żywieniowych, co jest trudne do osiągnięcia bez znajomości zasad prawidłowego żywienia zwierząt. Jeśli więc zastanawiasz się, czy pies może jeść makaron, to powinieneś przede wszystkim kierować się jego zdrowiem i bezpieczeństwem. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie podawanie psu zbilansowanej karmy pełnoporcjowej, w której znajdzie się komplet składników odżywczych.

Rola makaronu w diecie psa

Kluczową kwestią w żywieniu psów domowymi posiłkami są proporcje substancji odżywczych. Dieta psa musi zawierać wszystkie składniki, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju zwierzęcia: tłuszcze, białka, mikro- i makroelementy oraz witaminy. Powinna być także smaczna i bezpieczna, a także odpowiednio strawna. Makaron dla psa, podobnie jak zboża w suchym jedzeniu, jest źródłem skrobi, a ta dostarcza łatwostrawnej energii. Poza tym makaron i zboża, to również błonnik, który pozytywnie wpływa na funkcję jelit - ich perystaltykę i dobrą florę bakteryjną. Makaron dla psa posiada niewielkie ilości białka, którego głównym źródłem dla psa powinno być mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. 

Czy makaron dla psa jest zdrowy?

Makaron dla psa - najczęściej popełniane błędy

Na każdym etapie rozwoju pies wymaga pokarmu o określonej zawartości składników odżywczych. Można go żywić gotowymi karmami, które zawierają już wszystkie niezbędne substancje lub jedzeniem skomponowanym samodzielnie. Niestety, wielu opiekunów karmi psy pożywieniem, przygotowywanym w taki sam sposób, jak posiłki dla ludzi. Chociaż domowe jedzenie zazwyczaj smakuje psu, stosując taką dietę, możemy nieświadomie zaszkodzić naszemu zwierzęciu. 

Najczęściej popełniane błędy żywieniowe przez opiekunów psów:

  • posiłki, przygotowywane w domu, często nie dostarczają psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych,
  • pokarmy domowe na bazie makaronu dla psa są często zbyt mocno wzbogacane w tłuszcze, przez co stają się bardzo kaloryczne i mogą przyczyniać się do rozwoju nadwagi i otyłości u zwierzęcia, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi,
  • niedogotowany lub zimny makaron jest trudniej trawiony przez psa i może być przyczyną biegunek oraz niedoborów żywieniowych,
  • niewłaściwy dobór dodatków do makaronu dla psa może negatywnie wpłynąć na jego zdrowie - nieodpowiednia ilość mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, stosowanie produktów toksycznych dla psa (np. czosnku, cebuli) i wzdymających (np. fasoli, kapusty), dodawanie resztek z obiadu,
  • klasyczny domowy posiłek, gdzie makaron, mięso i warzywa znajdują się w proporcjach 1:1:1, jest niekompletny dla psa pod względem ważnych składników odżywczych.

Rodzaje makaronu dla psa

W sklepach zoologicznych można spotkać różnego rodzaju makaron dla psa - do gotowania lub błyskawiczny. Najczęściej wytwarza się je z mąki pszennej z pełnego przemiału lub razowej. Czasem makaron dla psa zawiera dodatki, takie jak warzywa, witaminy, tłuszcze, a nawet suszone mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Jednak surowce te często charakteryzują się niską jakością, a ich proporcje, w stosunku do makaronu dla psa, są niewłaściwe. Makaron dla psa do gotowania przed podaniem należy poddać odpowiedniej obróbce termicznej. Natomiast makaron błyskawiczny dla psów nie wymaga gotowania - przed podaniem należy go zalać niewielką ilością gorącej wody i odczekać chwilę aż napęcznieje i przestygnie. 

Makaron dla psa a gotowe jedzenie

O kompletności pokarmu dla psa nie decyduje jedynie zawartość poszczególnych surowców (np. makaronu dla psa, ryżu, mięsa, warzyw), a jego skład pod względem ilości substancji odżywczych. Przygotowanie zbilansowanego domowego jedzenia, bez odpowiedniej wiedzy i dokładnej analizy surowców, jest praktycznie niemożliwe. Domowe posiłki, przygotowane „na oko” bardzo często są niekompletne, dlatego w trosce o zdrowie i kondycję czworonoga, warto sięgać po pełnoporcjowe pokarmy gotowe, które są wygodnym, praktycznym, a jednocześnie zdrowym i bezpiecznym rozwiązaniem.

 

Dobry pokarm gotowy dla zwierząt charakteryzuje się wysoką jakością, którą można uzyskać dzięki badaniom laboratoryjnym. Jakość jedzenia, podawanego psu, możemy również określić, obserwując zwierzę. Powinniśmy zwrócić uwagę na sierść i skórę czworonoga, jego wypróżnienia oraz kondycję podczas żywienia danym jedzeniem. Warto wiedzieć, że ocenę danej karmy gotowej utrudniają: podawanie kilku rodzajów karm gotowych jednocześnie lub stosowanie różnorodnych pokarmów domowych.