PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Czy pies może jeść arbuza?

sebastian-coman-travel-K6Ms6TW6Rls-detail.png

Kiedy jesz owoce, a Twój ulubieniec patrzy Ci błagalnie w oczy, z pewnością masz ochotę podzielić się z nim jedzeniem. Jednak, jako odpowiedzialny opiekun, doskonale wiesz, że nie każdy pokarm, który jest dobry dla ludzi, będzie jednocześnie bezpieczny dla Twojego przyjaciela. Dowiedz się, czy pies może jeść arbuza!

 

Spis treści:

  1. Arbuz dla psa – czy to dobry pomysł?
  2. Czy pies może jeść arbuza bez ograniczeń?
  3. Czy arbuz dla psa zawiera cenne substancje odżywcze?

Arbuz dla psa – czy to dobry pomysł?

 

Zazwyczaj odpowiedź na pytanie - czy pies może jeść arbuza - jest twierdząca, jednak musisz wziąć pod uwagę pewne zastrzeżenia. Pamiętaj, że owoc ten zawiera duże ilości węglowodanów, a jego indeks glikemiczny wynosi 75, dlatego nie będzie on odpowiedni dla psich diabetyków. Jeżeli Twój pupil nie choruje na cukrzycę, możesz poczęstować go niewielką ilością tego soczystego owocu.

 

Bardzo ważne jest także, aby przed podaniem psu arbuza usunąć z owocu pestki i skórkę. Mogą one bowiem doprowadzić do problemów z układem pokarmowym. Nie panikuj jednak gdy Twój czworonożny przyjaciel zje na przykład dwie pestki. Taka ilość nie powinna wywołać problemów zdrowotnych. Jeśli jednak pies połknął ich więcej, uważnie go obserwuj i w razie jakichkolwiek objawów, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Kłopoty tego typu najczęściej pojawiają się w ciągu 24 godzin od zjedzenia owocu. Skórka arbuza jest niebezpieczna również ze względu na ewentualną obecność środków ochrony roślin, które mogą być niebezpieczne dla Twojego pupila.

 

W bardzo rzadkich przypadkach zdarza się, że u psa występują reakcje alergiczne na arbuza. Jeśli zauważysz u niego objawy uczulenia, w tym na przykład uporczywe drapanie się, czy zmiany skórne, jak zaczerwienienie lub jakiekolwiek nietypowe dla czworonoga zachowanie po zjedzeniu tego owocu, najlepiej jak najszybciej zabierz go do lecznicy.

 

Czy pies może jeść arbuza podczas upałów jako sposób na nawodnienie organizmu? Z całą pewnością nie jest to dobry pomysł. Chociaż owoc ten składa się z wody w ponad 90%, ma on również wyraźne działanie moczopędne. Dlatego też w momencie, gdy z nieba leje się żar, możesz podać psu jedynie niewielkie ilości arbuza, a przy tym zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody i cienia.

 

Czy pies może jeść arbuza bez ograniczeń?

 

Chociaż na pytanie, czy psy mogą jeść arbuza, najczęściej można odpowiedzieć twierdząco, nie oznacza to, że Twój czworonożny przyjaciel może zajadać się nim przez cały czas. Jest to jedynie orzeźwiająca przekąska, szczególnie chętnie zjadana przez czworonogi latem ze względu na ponad 90% zawartość wody. Ma ona jednak dużo węglowodanów, działa moczopędnie, a zjedzenie zbyt dużych ilości tego owocu najprawdopodobniej skończy się dla psa rozwolnieniem i bólem brzucha.

 

Arbuza należy podawać psu bez pestek i skórki, najlepiej pokrojonego w kawałki, które zwierzę może zjeść na ok. 1-2 kęsy. Zbyt małe cząstki mogą spowodować zadławienie, dlatego należy ich unikać. Latem opiekunowie często decydują się na podanie psu kawałków zamrożonego arbuza, które Twój pupil również powinien polubić. Pamiętaj jednak, żeby pies nie zjadał dużych kawałków mrożonego owocu- nie jest to dobre dla jego układu pokarmowego...i gardła.

 

Trening Twojego czworonożnego przyjaciela nie może obyć się bez nagród w postaci smakołyków dla psów? Najlepszym wyjściem będzie podawanie mu tych przygotowanych specjalnie z myślą o psach, np. pysznych przysmaków Pedigree. Jednak jeśli latem masz ochotę wprowadzić drobne urozmaicenie w postaci owoców, możesz wypróbować również kawałeczki arbuza. Podawane od czasu mogą być ciekawą odmianą dla Twojego ulubieńca. Pamiętaj jednak, aby dostosować ich ilość do rasy psa.

 

Czy arbuz dla psa zawiera cenne substancje odżywcze?

 

Miąższ arbuza składa się przede wszystkim z wody, chociaż zawiera również istotne składniki odżywcze. Niestety, większość z nich występuje w niewielkich ilościach, przez co arbuz z pewnością nie nadaje się na zamiennik zwykłego posiłku, a jedynie na pyszną przekąskę, czy nagrodę za wykonane polecenie podczas treningu. Wśród substancji tych znaleźć można między innymi witaminy A, C, E, K oraz z grupy B, potas, fosfor, cynk, magnez, sód, żelazo, wapń i fosfor. Warto wiedzieć, że owoce arbuza uznawane są za żywność o działaniu antyoksydacyjnym.

 

Arbuz zawiera także luteinę i zeaksantynę, niezbędne dla dobrego węchu i wzroku, dlatego jego podawanie może być korzystne na przykład dla ras, mających skłonność do chorób oczu. Co więcej, dzięki działaniu moczopędnemu, może on być odpowiedni dla psów, cierpiących na problemy z nerkami. U niektórych pupili arbuz może także oddziaływać korzystnie na przemianę materii. Uważa się również, że arbuz dobrze wpływa na pracę układu krążenia u tych zwierząt.

 

Czy pies może jeść arbuza? Tak, jednak wcale nie musi, nie jest on bowiem niezbędnym składnikiem diety zwierzęcia. Substancje odżywcze nie występują w arbuzie w ilościach, jakie mogłyby czynić go posiłkiem, odpowiadającym wszystkim potrzebom żywieniowym Twojego ulubieńca. Taką funkcję pełnią natomiast pełnoporcjowe, gotowe pokarmy, opracowane przez specjalistów. Arbuz to jedynie ciekawe urozmaicenie, orzeźwiająca przekąska lub pyszny smakołyk podczas treningu. Aby Twój czworonożny przyjaciel cieszył się dobrym zdrowiem przez wiele lat, najlepiej sięgnij po właściwie zbilansowane suche i mokre pożywienie w różnych smakach, które Twój ulubieniec z pewnością pokocha!

Pedigree imagery
Kup online