PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Czy pies może jeść bób?

soins-dentaires-pour-les-chiens-hero-.png

Wielu opiekunów zastanawia się, czy pies może jeść bób, zwłaszcza gdy sezon na to warzywo strączkowe jest w pełni. Twój pies z pewnością chętnie poczęstowałabym się kilkoma nasionami ugotowanego bobu, zwłaszcza że ich intensywny zapach może być dla niego szczególnie interesujący. Nasiona roślin strączkowych nie są jednak odpowiednim pokarmem dla psa. Wywołują fermentację w przewodzie pokarmowym, czego konsekwencją jest niestrawność, wzdęcia, a w skrajnych przypadkach nawet skręt żołądka. Sprawdź, jakie konsekwencje może mieć spożywanie bobu przez psa.


Spis treści:

  1. Czy pies może jeść bób?
  2. Bób dla psa - wpływ na zdrowie
  3. Bób dla psa - którym czworonogom może szkodzić najbardziej?
  4. Bób w diecie psa jest niewskazany… a inne rośliny?

 

Czy pies może jeść bób?


Nasiona roślin strączkowych są pożywnym i wartościowym pożywieniem dla ludzi. Jednakże psom mogą zaszkodzić. 


Najbardziej szkodliwy jest surowy bób dla psa, ponieważ zawiera bardzo dużą ilość substancji wzdymających i antyodżywczych. Nawet niewielka ilość surowego bobu dla psa może skończyć się dla niego bolesnymi dolegliwościami żołądkowymi. Szkodliwe składniki częściowo neutralizowane są podczas długiego moczenia i gotowania nasion roślin strączkowych. Mimo tego bób nie powinien znajdować się w codziennym jadłospisie psa. Nasiona roślin strączkowych są ciężkostrawne i ulegają fermentacji w przewodzie pokarmowym czworonoga. Zdecydowanie lepiej zaufać pełnoporcjowymi karmą gotowym dostosowanym do wieku i masy ciała psa, które zagwarantują pupilowi kompletną i zbilansowaną dietę oraz komfort trawienny.


Czy pies może jeść bób w ramach przekąski, w bardzo małej ilości? Nawet niewielka porcja bobu potencjalnie może zaszkodzić Twojemu pupilowi. Zachcianki pupila lepiej spełniać podając mu przysmaki dla psów. Powinny to być smakołyki od zaufanego producenta, sprzedawane w opakowaniach - takie produkty są dla naszego pupila bezpieczne.

Bób dla psa - wpływ na zdrowie

Podawanie psu bobu, a także innych roślin strączkowych, może powodować poważne problemy zdrowotne:

  • bób dla psa jest przyczyną wzdęć brzucha, którym nierzadko towarzyszą gazy i silny ból,
  • w bobie znajdują się substancje antyodżywcze, które utrudniają przyswajanie ważnych składników odżywczych, np. jodu, co w skrajnych sytuacjach może prowadzić do problemów z tarczycą u psa,
  • bób dla psa jako roślina strączkowa jest też silnym alergenem - niektóre zwierzęta mogą być na niego uczulone. 


Jeśli przez naszą nieuwagę pies zjadł bób, powinniśmy go obserwować, a przy wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących objawów, udać się do lekarza weterynarii. 

Bób dla psa - którym czworonogom szkodzi najbardziej?

Wzdęcia czy gazy to dla psa nie tylko dyskomfort trawienny, ale w niektórych przypadkach nawet zagrożenie życia. Mowa o psach predysponowanych do rozszerzenia i skrętu żołądka - są to zazwyczaj duże i olbrzymie rasy o specyficznej, głębokiej budowie klatki piersiowej, m.in. bloodhoundy, dogi, bernardyny, setery, retrievery, niektóre owczarki i berneńskie psy pasterskie. Bób znajduje się na liście produktów bezwzględnie zakazanych dla tych psów.


Skręt żołądka to jego obrót wokół własnej osi. Zdarza się, że żołądek obracając się, ciągnie za sobą śledzionę, powodując tym samym jej uszkodzenie. Skrętowi towarzyszy rozszerzenie żołądka, czyli nagłe zwiększenie jego objętości przez zaleganie w żołądku dużej ilości gazów, płynów lub jedzenia, które w wyniku skrętu nie mogą wydostać się na zewnątrz. Rozszerzenie i skręt żołądka stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia czworonoga.


Spożywanie bobu może też poważnie zaszkodzić czworonogom w podeszłym wieku. Możliwości trawienne starszego psa są znacznie zmniejszone, dlatego jego pokarm powinien być łatwostrawny - najlepiej jeśli będzie to karma dedykowana seniorom. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wprowadzać roślin strączkowych do jadłospisu psów-seniorów. Jeżeli nie wiesz, jakie produkty wcielić do diety swojego podopiecznego, sprawdź jaką karmę dla psa wybrać, by zapewnić swojemu pupilowi zdrowy i zbilansowany posiłek.  

Bób w diecie psa jest niewskazany… a inne rośliny?

Surowce roślinne znajdują w składzie pełnoporcjowych karm dla psów - stanowią one źródło błonnika i niektórych witamin np. beta-karotenu (prowitamina witaminy A), kwasu foliowego i innych witamin z grupy B. Na liście składników karm gotowych znajdziemy, na przykład „roślinne ekstrakty białkowe”. Co to znaczy? Ekstrakty białkowe pozyskiwane są z roślin, również strączkowych (np. z ziaren soi), na drodze specjalnego procesu, który pozwala na uzyskanie wysokiej koncentracji białka i usunięcie substancji antyodżywczych. Stanowią one wartościowe źródło białka roślinnego i niezbędnych aminokwasów.

Pedigree imagery
Kup online