PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Czy pies może jeść brokuły?

pexels-mart-production-8434614-detail.png

Twój czworonożny przyjaciel uważnie śledzi zawartość Twojego talerza, więc zastanawiasz się, czy możesz się z nim podzielić na przykład różyczką ugotowanego brokułu? Czy pies może jeść brokuły? Niektóre warzywa mogą poważnie zaszkodzić Twojemu psu, jednak nie ma takiego ryzyka w przypadku brokułu czy kalafiora. Mimo wszystko nie powinieneś karmić nimi swojego psa zbyt często ani w dużych ilościach. Sprawdź, dlaczego warzywa mogą pojawić się w diecie psa tylko okazjonalnie.

 

Spis treści:

  1. Czy pies może jeść warzywa?
  2. Czy pies może jeść brokuły i kalafiora?
  3. Czy brokuł i kalafior ukradziony z talerza może zaszkodzić psu?
  4. Czy lepiej samemu ułożyć dietę psu, czy wybrać gotowe posiłki?

 

Czy pies może jeść warzywa?

 Czy pies może jeść warzywa? Tak, w misce psa, który z natury jest względnym mięsożercą, przystosowanym do trawienia zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych pokarmów, mogą okazjonalnie pojawić się warzywa. U czworonogów, podobnie jak u człowieka, serwowane pożywienie powinno zapewniać uczucie sytości, zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze i dawać energię potrzebną do codziennej aktywności. Na dietę psa wpływ ma jego wielkość i rasa, a także wiek czy aktywność fizyczna zwierzęcia.

 

Żeby pies miał dużo siły do psot i zabaw, niezbędne są pełnoporcjowe posiłki, zapewniające mu dokładnie to, czego potrzebuje. W przypadku braku zbilansowanej diety i niewystarczającej lub zbyt dużej ilości wybranych składników odżywczych samopoczucie i stan zdrowia czworonoga ulegają pogorszeniu. Razem z nimi spada zapał do zabawy. Podając pełnowartościowe jedzenie dla psa, dbasz m.in. o jego kości, mięśnie i stawy, a także o jego wzrok, zęby i dziąsła. 

 

Nie wszystkie warzywa dla psa są  zdrowe, ale wiele z nich może mieć pozytywny wpływ na jego organizm. Warzywa są źródłem wartości odżywczych, takich jak błonnik regulujący pracę jelit czy witaminy wpływające pozytywnie na wiele funkcji organizmu psa. Dlatego też różne jarzyny są bardzo często składnikiem gotowych pokarmów dla naszych zwierząt. Warto zaufać ekspertom, którzy układając recepturę gotowych karm dla psów, dbają o odpowiednią ilość wszystkich surowców, w tym mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz warzyw w diecie czworonogów. Pedigree® pomoże Ci zadbać o zdrowie i formę Twojego przyjaciela.

 

Jakie korzyści w diecie może zapewnić brokuł i kalafior?

Brokuły swoją popularność w diecie człowieka zawdzięczają nie tylko temu, jak smakują, lecz także udokumentowanym właściwościom zdrowotnym. Zawierają przeciwutleniacze mające właściwości antynowotworowe, pomagają chronić organizm przed wrzodami żołądka, anemią, regulują poziom glukozy we krwi, a dodatkowo są bogate w witaminy i składniki mineralne. Z kolei kalafior korzystnie wpływa na funkcjonowanie pęcherza moczowego, chroni przed wrzodami żołądka i również wykazuje działanie przeciwnowotworowe. 

 

W takim razie, czy pies może jeść kalafiora i czy pies może jeść brokuły? Raz na jakiś czas taka przekąska mu nie zaszkodzi. Pies może zjeść kawałek kalafiora, który podobnie jak brokuł dla psa, lepiej sprawdza się w niewielkich ilościach, wyłącznie okazjonalnie. Zbyt duże ilości dodatkowych pokarmów mogą zaburzyć równowagę składników odżywczych w diecie pupila, a nagłe zmiany menu są najczęstszą przyczyną zaburzeń trawiennych u psów.
Jeśli planujesz włączyć warzywa do diety czworonoga, upewnij się też, że pies nie ma na nie alergii pokarmowej.

 

Najlepiej wprowadzać je stopniowo, sprawdzając, jak reaguje na nie jego organizm. W przypadku zauważenia niepokojących sygnałów, takich jak świąd, katar, problemy żołądkowe, zaprzestać karmienia zwierzęcia warzywami i skonsultuj się z lekarzem weterynarii. 

 

Czy brokuł i kalafior ukradziony z talerza może zaszkodzić psu?

Nie należy dzielić się z psem resztkami z talerza, ponieważ odpowiednia obróbka termiczna i skład ludzkiego pokarmu, mogą psu zaszkodzić. Unikaj zwłaszcza podawania swojemu psu: cebuli, czosnku, surowych ziemniaków, pomidorów i strączków. Warzywa kapustne, takie jak brokuł czy kalafior, mogą pojawić się w jego diecie w ograniczonych ilościach. 

 

Dlaczego nie wolno karmić psa warzywami pochodzącymi z naszego talerza? Brokuły i kalafiory w kremowych sosach i polane serem, przez obecność laktozy i sporą dawkę tłuszczu, mogą doprowadzić u Twojego psa do problemów z żołądkiem. Zbyt duża ilość soli nie działa korzystnie na jego nerki, a produkty smażone i przypieczone na tłuszczu mogą podrażnić delikatny, psi żołądek. Z kolei dodatek cebuli i czosnku może okazać się dla zwierzęcia trujący. I chociaż niektóre warzywa, bogate w błonnik i witaminy, wpływają korzystnie na psi organizm, nieodpowiednio podane mogą wywołać odwrotny efekt. Czy pies może jeść brokuły? Może, ale czy warto mu je podawać? Wiele gotowych, pełnoporcjowych karm dla zwierząt w swoim składzie zawiera warzywne dodatki jako źródło witamin i składników mineralnych. Pies, który otrzymuje taki pokarm, nie potrzebuje już żadnych warzywnych dodatków. Chyba że bardzo lubi smak brokuła, można rozważyć podawanie mu go w formie przekąski.

 

Pies powinien zjadać warzywa w niewielkiej ilości oraz w specjalnie dla niego przygotowanej formie. Najlepszym sposobem podania jest warzywo gotowane w wodzie lub na parze, bez dodatków, takich jak sól i inne przyprawy - ich obecność może skutkować podrażnieniem żołądka i doprowadzić do problemów z trawieniem i wypróżnianiem się. 

Czy lepiej samemu ułożyć dietę psu, czy wybrać gotowe posiłki?

Dieta każdego psa powinna być dopasowana do jego trybu życia, wieku, rasy i temperamentu. Bardzo aktywne psy potrzebują większej ilości witamin i takich składników mineralnych, jak wapń, który chroni kości oraz stawy. Z kolei psy mniej ruchliwe oraz te po kastracji i sterylizacji potrzebują pokarmu z mniejszą ilością tłuszczu i kalorii, żeby uniknąć szkodliwej w skutkach nadwagi. Czy opiekun sam potrafi ocenić i wyliczyć, jakie posiłki będą najlepsze dla jego psa? Chociaż samodzielne układanie planu żywieniowego dla czworonoga może być kuszące, takie diety mogą być trudne do stworzenia od podstaw, z poszanowaniem wszystkich zasad żywienia. Korzystanie z gotowych, dostępnych na rynku pokarmów dla zwierząt jest nie tylko bezpieczniejsze, lecz także wygodniejsze.

 

Receptury pełnoporcjowych pokarmów dla zwierząt zostały opracowane przy pomocy lekarzy weterynarii i dietetyków, żeby każdy pies mógł cieszyć się pełnią zdrowia. Dzięki zachowaniu idealnych proporcji składników odżywczych gotowe pokarmy stanowią najlepszą podstawę diety psów. Każdy opiekun, który chce nagrodzić swojego czworonoga, może sięgnąć po przysmaki dla psów, opracowane specjalnie dla nich. Brokuł dla psa jest bezpieczną przekąską, ale podawany tylko w małych ilościach, od czasu do czasu. Podobnie jak inne, bezpieczne dla psów warzywa.

Pedigree imagery
Kup online