PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Czy pies może jeść czekoladę? Sprawdź, jaki ma wpływ na jego organizm!

PED_LargeDog_9-detail.png

Czekolada to popularna, słodka przekąska, którą uwielbiamy prawie wszyscy. A co z czworonogami?  Czy pies może jeść czekoladę? Oczywiście, że nie – słodycze, którymi my się zajadamy, wpłyną negatywnie na zdrowie ukochanego pupila. Każdy świadomy opiekun doskonale zdaje sobie sprawę, że pies i czekolada to nie jest zgrany duet – dlaczego? Dowiedzmy się!

Spis treści:

  1. Pies a czekolada – dlaczego psy nie mogą jeść czekolady?
  2. Pies i czekolada – typowe objawy zatrucia czekoladą
  3. Pies zjadł czekoladę – co robić? Pierwsza pomoc dla czworonoga
  4. Nie tylko czekolada jest szkodliwa dla psa  – jakie inne produkty są zakazane dla psów?

 

Pies a czekolada – dlaczego psy nie mogą jeść czekolady?

Pies to wierny i oddany przyjaciel. Jeśli chcemy, by był obecny w naszym życiu przez długie lata, musimy odpowiednio o niego dbać – zaspokajać, zarówno fizjologiczne, jak i emocjonalne, potrzeby. Czy opiekun może podawać pupilowi słodycze? Czy pies może jeść czekoladę? Nie jest to rozsądnym krokiem, ponieważ obecna w tym produkcie, a dokładnie w  ziarnach kakaowca, teobromina, jest toksyczna dla psów oraz innych zwierząt, takich jak papugi, konie, czy koty.  Śmiertelna dawka teobrominy to 200-300 mg na kilogram masy ciała psa. Najwięcej szkodliwej teobrominy zawiera gorzka czekolada (substancja ta znajduje się też w kawie, herbacie, yerba-mate i coli).  Jeśli więc jesteśmy miłośnikami czekoladowych tabliczek – przechowujmy je z dala od psa (jego organizm trawi tę substancję chemiczną bardzo długo, okres półtrwania wynosi około 17 godzin).

Pies i czekolada – typowe objawy zatrucia czekoladą

Jakie symptomy świadczą o tym, że pies zjadł czekoladę i doszło do zatrucia? Objawy kliniczne występują najczęściej w ciągu 1-24 godzin od spożycia (zwykle musi upłynąć kilka godzin), a są to, m.in.:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • pobudzenie,
  • niepokój,
  • osłabienie, 
  • dezorientacja,
  • drżenia mięśniowe,
  • przyspieszony oddech,
  • nadmierna aktywność.

Rasami, które słynie z nieokiełznanej miłości do jedzenia, są beagle, owczarki australijskie oraz labradory, które lubią zjadać wszystko, co znajdzie się na ich drodze – dosyć często to właśnie te psy trafiają do gabinetu lekarza weterynarii z objawami zatrucia teobrominą. Psy ras małych i miniaturowych, ze względu na niską masę ciała, są szczególnie podatne na zatrucie czekoladą, dlatego w trosce u pupili, starajmy się trzymać tego rodzaju smakołyki poza ich zasięgiem, nie zostawiając ich na stoliku kawowym, czy ławie.

 

 

Pies zjadł czekoladę  - co robić? Pierwsza pomoc dla czworonoga

Jak należy postąpić, gdy zauważymy, że pies zjadł czekoladę? Niestety sami nie jesteśmy w stanie pomóc czworonogowi. Jeżeli obserwujemy nagłą, niepokojącą zmianę zachowania pupila i przyłapaliśmy go na pałaszowaniu czekolady, zgłośmy się jak najszybciej do lekarza weterynarii. Jeśli pies zjadł czekoladę niedawno (w ciągu kilkudziesięciu minut), specjalista może próbować sprowokować wymioty u czworonoga, lub wykonać zabieg płukania żołądka. Elementem terapii leczniczej często jest też podanie płynów dożylnych i leków, które umożliwiają szybki powrót do zdrowia niesfornego czworonoga.

 

Mimo że pies jest pełnoprawnym członkiem naszej rodziny, jego potrzeby – również żywieniowe, są inne od naszych – pokarmy, które są dla nas rarytasami, mogą bardzo zaszkodzić pupilowi. Warto o tym pamiętać, zanim postanowimy podzielić się ze zwierzęciem smakołykiem. 

Nie tylko czekolada jest szkodliwa dla psa – jakie inne produkty są zakazane dla psów?

Czy pies może jeść czekoladę? Nie może. Pies i czekolada są fatalnym połączeniem – to już wiemy. Oczywiście, lista produktów, które są szkodliwe dla psa, nie ogranicza się jedynie do czekolady. Co jeszcze nie powinno nigdy trafić do pyszczka pupila? Zatrucie mogą wywołać surowe ziemniaki, czekolada, rodzynki, winogrona, awokado, orzechy makadamia, ksylitol, cebula, czosnek, szczypiorek. Podawanie „ludzkiego jedzenia” wcale nie jest dobrym pomysłem na okazywanie miłości i troski pupilowi. Karmiąc psa tylko jedzeniem dla zwierząt (w odpowiednich proporcjach i ilościach), dostarczymy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Sprawimy, że pupil będzie zdrowy i radosny.

Podsumowując, psy absolutnie nie mogą jeść czekolady. W tym przypadku powiedzenie „przez żołądek do serca” nie znajduje zastosowania, ponieważ czekolada zawiera teobrominę – substancję chemiczną, która ma negatywny wpływ na organizm czworonogów. Pamiętajmy, że pokarm, jaki wybieramy dla psa, decyduje o jego zdrowiu. Dieta dla psa ma spełniać psie wymagania i zaspokajać potrzeby czworonogów, a nie nas ludzi. Mamy do wyboru zarówno karmy pełnoporcjowe suche, jak i mokre, a jeśli chcemy psa nagradzać, to na rynku znajdziemy mnóstwo różnych psich przekąsek dopasowanych do wielkości pupila i jego preferencji, które sprawią zwierzęciu radość i będą stanowiły smaczne i zdrowe urozmaicenie diety.  

Pedigree imagery
Kup online