PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Czy pies może jeść kalafiora?

PED_SmallDog_7-detail.png

Pies to względny mięsożerca, co oznacza, że jego układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia zarówno produktów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Nie oznacza to jednak, że naszym czworonożnym przyjaciołom możemy podawać wszystkie produkty bez obaw o jego zdrowie. Jedną z kwestii, która zastanawia opiekunów psów, jest to, czy ich pies może jeść kalafiora. 

 

Spis treści:

  1. Warzywa w diecie psa
  2. Kalafior dla psa — dawać czy nie?
  3. Kalafior — wartości odżywcze

Warzywa w diecie psa

Od 30 tysięcy lat, podczas których pies stał się wiernym towarzyszem człowieka, ewoluuje nie tylko obopólna przyjaźń, lecz także zachowanie i sposób odżywiania się tego gatunku zwierząt. Z całkowitego mięsożercy stał się względnym mięsożercą. Oznacza to, że oprócz mięsa, pies przyswaja składniki odżywcze także z produktów roślinnych. Jego układ trawienny jest do tego przystosowany. 

 

Należy pamiętać o tym, że psia dieta powinna być bardzo dobrze zbilansowana. Jednak my i nasze zwierzęta potrzebujemy zupełnie innych proporcji składników odżywczych. Dla psów istotne jest białko, które stanowi ważny budulec mięśni, co oznacza, że wpływa na kondycję ciała. Kolejnym składnikiem są tłuszcze, które głównie dostarczają energię, ale też chronią stawy i są niezbędne do wchłaniania się witamin A, D, E i K. Naszym psom nie może w diecie zabraknąć również substancji mineralnych i witamin. Dodatkowo węglowodany pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego czworonoga (włókno pokarmowe) oraz są wartościowym źródłem energii (np. skrobia).

 

Samodzielne przygotowanie optymalnych posiłków dla psa jest trudnym i czasochłonnym zadaniem, wymagającym specjalistycznej wiedzy. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup gotowej, kompletnej i dobrze zbilansowanej karmy dla psa. Warto pamiętać, że nie powinniśmy podawać psu żadnego z produktów ze swojego talerza, gdyż zazwyczaj zawierają one sól i przyprawy, które mogą być szkodliwe dla naszego zwierzęcia. Jeśli chcemy, możemy od czasu do czasu, w ramach przekąski, podawać warzywa dla psa. Jednak nie mogą to być warzywa przyprawione — wiele przypraw działa drażniąco na błonę śluzową zwierzęcia. Natomiast jeśli podamy kawałek marchewki, z pewnością mu nie zaszkodzi. Psy lubią twarde warzywa, mogą je gryźć i miażdżyć zębami — ale też często się nimi bawią.

 

Psom nie szkodzi też odrobina gotowanych buraków, batata, dyni czy pietruszki. Jednak nie możemy tak podkarmiać zwierzęcia przy codziennym gotowaniu obiadu. Warzywa mogą być przekąską czy nagrodą w treningu, raz na jakiś czas - codzienne podawanie może zaburzyć pracę układu pokarmowego oraz bilans składników odżywczych w diecie.

 

Należy też pamiętać, że są warzywa, których spożycie przez psa może wywołać wzdęcia i biegunki. Na przykład te z rodziny kapustowatych, trzeba podawać z wielką ostrożnością. Natomiast cebula, czosnek i awokado są trujące i absolutnie zakazane w psiej diecie! W takim razie, co z aromatycznym podczas gotowania kalafiorem? Czy pies może jeść kalafiora?

 

Kalafior dla psa — dawać czy nie?

Psy a kalafior — jedne lubią, inne odpycha zapach — zupełnie jak ludzi. Czy pies może jeść kalafiora? I tak, i nie. Jeśli to pojedyncze, małe i ugotowane różyczki kalafiora bez dodatku soli, to nie powinno stać się nic złego. Natomiast podawany do jedzenia codziennie czy w dużej ilości, może spowodować u czworonoga bolesne wzdęcia i problemy z trawieniem.

 

Tak więc szczeniaki, chore psy i te z wrażliwym układem pokarmowym nie powinny w ogóle jeść kalafiora. Gdy pies odwraca się od niego — nie podawajmy mu go na siłę. Jeśli pies zjadł już kalafiora — obserwujemy, jak się zachowuje. Gdy wszystko jest w porządku, znaczy to, że raz na jakiś czas można go poczęstować niewielkim kawałkiem. 

 

Kalafior — wartości odżywcze

Kalafior jest wartościowym warzywem. Ma w sobie wiele witamin i substancji mineralnych. Najwięcej jest w nim witaminy C. Kwas L-askorbinowy bierze udział w krzepnięciu krwi, chroni przed zapaleniem stawów, a także jest ważnym przeciwutleniaczem. Kalafior zawiera też spore ilości witaminy A - która pomaga utrzymać dobry wzrok i zdrową skórę, wzmacnia układ odpornościowy i wspomaga przemianę materii. W tym warzywie znajdziemy też witaminy niezwykle ważne dla psów: witaminę K — która pomaga w krzepnięciu krwi oraz B6 - wspomagającą hemopoezę, czyli proces tworzenia krwinek i zmniejszającą ryzyko zmian skórnych. Kalafior jest również źródłem kwasu foliowego, który jest potrzebny do prawidłowego działania układu krwionośnego i nerwowego, a także chroni przed anemią. Kolejną ważną witaminą jest cholina. Ma szerokie działanie: wspomaga krążenie krwi, chroni wątrobę przed stłuszczeniem, bierze udział w syntezie błon komórkowych. Opóźnia też procesy starzenia i pomaga w regeneracji wątroby.

 

Wynika z tego, że kalafior jest niezwykle odżywczy, choć trzeba pamiętać, że obróbka termiczna powoduje, że część witamin i substancji mineralnych ulega unieczynnieniu. Warto również mieć na uwadze, że kalafior zawiera w sobie niestrawne węglowodany, które wspierają funkcjonowanie jelit.

 

Podsumowując, pamiętajmy, że szczęście i zdrowie naszego czworonoga zależy od nas. Więc zanim ulegniemy jego błagalnemu spojrzeniu i damy mu kawałek warzywa czy owocu, sprawdźmy, czy na pewno jest to bezpieczne. Nie zawsze wartościowe jedzenie dla opiekuna, jest dobre również dla jego psa. 

 

Tak samo jest z kalafiorem. Na pytanie, czy pies może jeść kalafiora — odpowiadamy, tak. Jednak niewielką ilość i sporadycznie. Gdy nasz przyjaciel wyczuwa woń kalafiora, warto mieć w zanadrzu przysmak specjalnie przeznaczony dla psów. My będziemy mogli spokojnie gotować, a zwierzę będzie uszczęśliwione smakołykiem.

Pedigree imagery
Kup online