PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Czy pies może jeść czereśnie?

comment-faire-pour-que-son-chien-soit-propre-detail.png

Latem chętnie sięgamy po sezonowe warzywa i owoce. W wakacyjnych miesiącach królują przede wszystkim owoce pestkowe, w tym m.in. wiśnie i czereśnie. Wówczas, gdy zajadamy się tymi owocami, często towarzyszy nam pies, który może mieć ochotę również spróbować tego, co my. Czy możemy poczęstować naszego czworonożnego przyjaciela owocami? Czy pies może jeść czereśnie? Poznaj odpowiedź już teraz! 

 

Spis treści:

  1. Czy pies może jeść owoce?
  2. Co się stanie, kiedy pies zje czereśnie?
  3. Czy pestki owoców mogą zaszkodzić psu?

 

Czy pies może jeść owoce? 

Pies, w przeciwieństwie do kota, jest względnym mięsożercą, co oznacza, że jego układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia zarówno składników pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Dieta psa powinna pokrywać wszystko, czego organizm potrzebuje do prawidłowego rozwoju i dobrego funkcjonowania. Odpowiednia dieta, zachowująca balans wartości odżywczych, pomaga mu utrzymać pełnię zdrowia i każdego dnia zapewnia ogrom energii do zabawy ze swoim opiekunem. 

 

Dietę psa w niewielkim stopniu można uzupełniać o specjalne przysmaki dla psów. Odrobina warzyw lub owoców w jadłospisie czworonoga nie zaszkodzi, ale kiedy pojawi się ich zbyt wiele, może zostać zachwiany bilans składników odżywczych, a także może dojść do zaburzeń ze strony układu pokarmowego. 

 

Nie każdy owoc może zostać zjedzony przez Twojego czworonożnego przyjaciela, dlatego, zanim zdecydujesz się z nim podzielić takim przysmakiem, upewnij się, że mu nie zaszkodzi. Unikaj winogron i awokado. Awokado zawiera persin, który już w niewielkiej ilości doprowadza u psa do biegunki i wymiotów, z kolei winogrona, także w postaci rodzynek, są dla nich trujące i mogą spowodować niewydolność nerek. Pamiętaj też, że jeśli raz pozwolisz psu zjeść jakąś przekąskę, później sam może jej szukać. Na Twojej posesji rosną drzewa owocowe? Sprawdź, czy Twój pupil może bezpiecznie biegać wokół nich bez nadzoru.

 

Co się stanie, kiedy pies zje czereśnie?

Czy pies może jeść czereśnie? Czereśnia należy do tych owoców, których nie należy podawać psu w całości. Czy pies może jeść pestki czereśni? Nie, nie może. Pestki i łodygi tych owoców zawierają cyjanek, więc nawet przypadkowe spożycie przez zwierzę niewielkiej liczby całych czereśni może mu zaszkodzić. Jeśli bardzo zależy Ci, żeby poczęstować swojego czworonoga czereśniami, usuń pestki i daj mu odrobinę miąższu do spróbowania.

 

Jabłko podawane bez pestek, truskawka i malina będą o wiele bezpieczniejszą przekąską dla Twojego psa. Jeśli chcesz się dzielić owocami ze swoim czworonogiem, to tylko świeżymi i umytymi. Unikaj owoców puszkowanych - zalane syropem zawierają zbyt dużą porcję kalorii. Chociaż warzywa i owoce smakują wielu psom, to lepiej unikać ich nadmiaru w diecie czworonogów. Podstawą żywienia psa powinna być pełnoporcjowa karma, która zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dodatkowo możesz uwzględnić przekąski opracowane specjalnie dla psów, które są dla nich zdrowe i bezpieczne. Ale pamiętaj, że smakołyki nie mogą stanowić więcej niż 10% dobowego zapotrzebowania psa na energię.

 

Czy pestki owoców mogą zaszkodzić psu?

Pestki owoców nie są zabawką ani gryzakiem dla psa. Niestety, większość pestek owoców jest dla psa szkodliwa, nawet te pochodzące z jabłka czy gruszki, więc Twój pupil nie powinien ich jeść. Zarówno pestki połknięte przez psa w całości, jak i rozgryzione, stanowią dla niego zagrożenie. Cała pestka nie zostanie dobrze strawiona, a gdy już znajdzie się w jelitach, może doprowadzić do niedrożności. Natomiast rozgryzione pestki są źródłem toksycznych substancji i mogą spowodować bardzo groźne zatrucie. Jeśli zauważysz u swojego czworonoga takie objawy, jak: rozszerzone źrenice, jasnoczerwone dziąsła, trudności w oddychaniu, biegunkę, zaparcia, wymioty lub symptomu wstrząsu, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Pedigree imagery
Kup online