PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Czy pies może jeść fasolkę szparagową?

PED_SmallDog_2-detail.png

Zazwyczaj psy bardzo chętnie próbują naszego jedzenia. Jednakże nie należy im na to pozwalać. Podstawą psiej diety powinna być pełnoporcjowa karma gotowa. Nie oznacza to jednak, że w diecie naszego psa nie ma miejsca na warzywa - te czworonogi są względnymi mięsożercami, co oznacza, że ich układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia zarówno pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Wielu opiekunów zastanawia się, czy pies może jeść fasolkę szparagową, która gości na naszych stołach w sezonie letnim.  


Spis treści:

  1. Warzywa w diecie psa - czy są potrzebne?
  2. Fasolka szparagowa dla psa — jakie przynosi korzyści dla jego zdrowia
  3. Pies i fasolka szparagowa — w jakiej formie podawać

 

Warzywa w diecie psa - czy są potrzebne?

Na szczęście stereotypy karmienia psa tym, co zostanie nam z obiadu, przechodzą do lamusa. Coraz większa wiedza na temat odżywiania czworonogów, a także odpowiedzialność opiekunów powodują, że zamiast resztek ze stołu podają swoim ukochanym psom wartościowe, gotowe posiłki.

 

Skład pełnoporcjowych karm dla psów jest opracowywany z lekarzami weterynarii i dietetykami. Oni dbają, aby psie dania zaspokajały wszystkie potrzeby czworonoga. W jego diecie muszą znaleźć się białka (w tym niezbędne aminokwasy), tłuszcze, witaminy, minerały oraz węglowodany. Ich ilość i proporcje powinny być dostosowane do wieku psa, rasy, masy ciała oraz ewentualnie specjalnych potrzeb żywieniowych, które mogą wynikać np. z istniejących chorób.

 

Gotowanie domowego jedzenia dla psa, nawet z miłością — niestety nie do końca spełnia wymogi prawidłowego odżywiania. Trudno samodzielnie przygotować dobrze zbilansowaną dietę. 

 

Skąd takie zainteresowanie zwierząt warzywami? Psy, towarzysząc przez wieki człowiekowi, dostosowały swój układ pokarmowy do nowych warunków życia. Warzywa dostarczają czworonogom cennych witamin i minerałów, a także błonnika, który pomaga w trawieniu. Należy pamiętać, że gdy kupujemy gotowe posiłki dla psa, zawierają one już warzywa i inne niezbędne składniki roślinne. Zatem podawanie dodatkowych składników jest niepotrzebne.

 

Jakimi warzywami poczęstować ukochanego pupila? Czy są takie, które mu szkodzą? Czy pies może jeść fasolkę szparagową albo buraki?


Przede wszystkim ważne, aby warzywa dla psa nie były przyprawione.

 

W grupie bezpiecznych są:

  • burak — dostarcza witaminę C, witaminy z grupy B, błonnik i potas;
  • marchew — zawiera bogactwo witamin: A, C i E;
  • dynia — zawiera witaminy A, C, E i K oraz te z grupy B plus błonnik;
  • pietruszka — to także witaminy C i E, witaminy z grupy B, potas, fosfor i magnez;
  • seler — bogaty w minerały, takie jak wapń, żelazo, potas, fosfor, magnez, cynk i sód, oraz witaminy A, D,E, K oraz C i z grupy B.

 

Na liście warzyw zakazanych ze względu na efekt toksyczny - dla psa znajduje się: czosnek, cebula, por, szpinak, szczaw, niedojrzałe pomidory oraz awokado.

 

Oprócz tego warto wymienić warzywa, które czworonogi mogą jeść, aczkolwiek niezwykle rzadko. Trzeba dawkować je w małych ilościach i obserwować reakcję psa. W tej grupie są warzywa z rodziny kapustowatych oraz strączkowych, tj.: kapusta, kalafior, fasola czy ciecierzyca. Mogą powodować wzdęcia oraz bóle brzucha.

 

Fasolka szparagowa dla psa — jakie przynosi korzyści dla jego zdrowia

Fasolka szparagowa, szczególnie zielona, jest pyszna, pełna składników odżywczych oraz niskokaloryczna.

 

To bezpieczne warzywo dla naszego psa. Fasolka szparagowa ma wiele witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego odżywiania psa. Są to:

  • witamina C — chroni przed rozwojem stanów zapalnych, jest przeciwutleniaczem oraz bierze udział w krzepnięciu krwi;
  • witaminę K — niezbędna w prawidłowym procesie krzepnięcia krwi;
  • witamina A — pozwala zachować dobry wzrok oraz zdrową skórę;
  • magnez — konieczny do funkcjonowania m.in. układu nerwowego, prawidłowego napięcia mięśniowego, akcji serca, budowy kości;
  • żelazo — jest nośnikiem tlenu we krwi;
  • mangan — to nieodzowny element do metabolizmu białek i węglowodanów. Jest składnikiem wielu tkanek: głównie mózgu, nerek,
  • nerwów i kości;
  • wapń — głównie bierze udział w procesie krzepnięcia krwi oraz budowaniu kości.

 

Trzeba pamiętać, że fasolka ma też dużo białka. Jednak, pomimo tych wartości, częste karmienie psa fasolką szparagową może mu zaszkodzić. 

 

Zatem fasolka szparagowa dla psa jako drobna przekąska, raz na jakiś czas to dobry wybór. Pamiętajmy o tym, że mamy możliwość podania gotowych, wartościowych przysmaków, które mają tak dobrany skład, by nasz pies był zdrowy i zadowolony. Warto korzystać z tego rozwiązania. 

 

Pies i fasolka szparagowa — w jakiej formie podawać

Psy w większości bardzo lubią fasolkę szparagową. Jest chrupiąca i ma lekko słodki smak. Najlepiej podawać fasolkę po obróbce termicznej Ugotowana w wodzie, na parze, z puszki czy pieczona może stanowić zdrową przekąskę. Nie należy jej jednak przyprawiać. Oczywiście przed podaniem trzeba ją ostudzić i - dla mniejszych czworonogów- pokroić. 

 

Kiedy nasz pies nigdy wcześniej nie próbował tego warzywa, warto podać tylko mały kawałek i obserwować, czy wszystko jest w porządku. W fasolce jest sporo błonnika, który, w nadmiarze, może niekorzystnie działać na układ trawienny. Zdarza się też, że pies zje kawałek strączka, zanim zostanie ugotowany. Surowy wprawdzie nie jest trujący, ale może powodować wzdęcia i bóle brzucha. Bezpieczniej podawać warzywo już przetworzone.

 

Aby nasze psy przyswoiły jak najwięcej składników odżywczych, jakie znajdują się w fasolce szparagowej, najlepiej ją nie tylko ugotować i pokroić, lecz także dobrze rozgnieść. Wszystko dlatego, że ścianki komórek strączka składają się z celulozy, której psy nie trawią. 

 

Gdy zbierzemy wszystkie informacje, można zauważyć, że jest wiele warzyw, które są wskazane w diecie naszego ukochanego zwierzęcia. Dobrym przykładem jest twarda, ugotowana  marchew. W czasie kiedy pies ją gryzie, nie tylko przyswaja witaminy i minerały, lecz także wzmacnia dziąsła. Młodsze psy często podrzucają ją, turlają — bawią się. Inne warzywa są dopuszczalne jako przekąska. Więc jeśli zapytacie, czy pies może jeść fasolkę szparagową — odpowiemy, że może. Wprawdzie absolutnie nie może to zastąpić zdrowego, zbilansowanego posiłku, lecz nadaje się jako okazyjna przekąska.

Close popup