PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Czy pies może jeść słonecznik?

Protecting-Your-Dogs-Paws_6.jpg

Wieczorami lubisz przegryźć coś przed telewizorem, a Twój pies domaga się poczęstunku, więc zastanawiasz się, czy pies może jeść słonecznik, orzechy i inne przekąski, które są dla Ciebie zdrowe? Uważaj, bo niektóre z nich mogą być dla niego trujące! Co prawda słonecznik dla psa nie powinien mu zaszkodzić, ale zdecydowanie lepiej jest wybrać bezpieczne rozwiązanie i częstować swojego pupila tylko specjalnymi przysmakami dla psa.

Spis treści:

  1. Jaki wpływ mają nasiona i orzechy na organizm zwierzęcia?
  2. Czy warto częstować psa słonecznikiem?

Jaki wpływ mają nasiona i orzechy na organizm zwierzęcia?

Zarówno orzechy, jak i nasiona są dobrym sposobem na wzbogacenie diety człowieka w nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy. Orzechy, chociaż są bogate w wartościowe tłuszcze, które korzystnie działają na wzrok, pracę mózgu i odporność, to są także... ciężkostrawne. Dla ludzkiego organizmu, przyzwyczajonego do takich pokarmów, strawienie orzechów zazwyczaj nie jest problemem. U psa sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Zwierzę nie tylko może mieć poważny problem ze strawieniem orzechów, ale niektóre z nich mogą być też dla niego toksyczne, na przykład orzechy makadamia. Z kolei orzechy włoskie dla psa mogą wywołać u niego niestrawność. Dlatego bezpieczniej jest sięgać po smakołyki dla psa przeznaczone wyłącznie dla jego gatunku.

Wiele odmian orzechów i nasiona niektórych roślin mogą wywoływać u Twojego psa objawy alergii pokarmowej, razem ze wszystkimi jej nieprzyjemnymi i potencjalnie niebezpiecznymi konsekwencjami. Zwierzę, które doznaje reakcji alergicznej, może mieć problemy z oddychaniem, nerwowo się drapać, dostać ślinotoku i innych, niepokojących objawów. Jeśli pies nie jest uczulony, orzechy i nasiona mogą pojawić się w jego diecie, ale dla dobra zwierzęcia, tylko od czasu do czasu, w niewielkich ilościach. 

Zanim podasz zwierzęciu jakieś orzechy lub nasiona, upewnij się, że nie zawierają żadnej posypki, panierki, dodatku soli i innych przypraw. Przyprawy mogą podrażnić żołądek psa i doprowadzić do rozstroju żołądka. Orzechy nie powinny też być prażone ani smażone.

Czy warto częstować psa słonecznikiem?

Gdyby Twój czworonożny przyjaciel mógł, zjadłby niemal wszystko z Twojego talerza i lodówki. Psy nie są w stanie instynktownie rozpoznać, co jest dla nich bezpieczne, a co nie, nawet jeśli dana przekąska już raz wywołała u nich problemy trawienne. W prawidłowym żywieniu zwierzęta potrzebują pomocy swojego opiekuna, który lepiej rozumie, jakie wartości odżywcze przyczynią się do właściwego rozwoju i zapewnią dawkę energii do codziennej zabawy. Tego wszystkiego najlepiej dostarczy pełnoporcjowa karma dla psów. Dlatego zamiast zastanawiać się, czy pies może jeść słonecznik i orzechy, lepiej podawać mu suchy i mokry pokarm gotowy dostosowany do jego wieku i wielkości - to powinno być podstawą jadłospisu Twojego psa. A jeśli chcesz sprawić psu przyjemność lub nagrodzić go za dobre zachowanie, poczęstuj go specjalnym przysmakiem dla psa.

Zatem, czy pies może jeść pestki słonecznika? W umiarkowanych ilościach owszem słonecznik dla psa może być smaczną przekąską. Jednocześnie należy pamiętać, że podczas wprowadzania do diety psa każdej nowości, należy obserwować czworonoga i w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, zrezygnować z dalszego podawania jej zwierzęciu. Nawet tak niewielka przekąska, jak kilka ziaren słonecznika, może wywołać u wrażliwych czworonogów problemy trawienne.