PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Warzywa dla psa – jakie warzywa i w jakiej formie może jeść pies?

PED_SmallDog_2-detail.png

Psy to wierni towarzysze naszej codzienności. W gorsze dni pomagają nam pokonać chandrę, sprawiają, że nie doskwiera nam samotność, a także przyczyniają się do prawidłowego rozwoju emocjonalnego naszych dzieci. Lista pozytywów, płynących z obecności czworonoga, jest naprawdę długa, jednak większość z nas, opiekunów, na pierwszym miejscu wymieniłaby z pewnością ich bezbrzeżną i bezinteresowną miłość. Staramy się zwrócić zwierzętom ten ogrom szczerego uczucia, dbając o nie najlepiej, jak potrafimy. Układając jadłospis dla swojego pupila, stawiamy sobie pytanie, jaka dieta będzie dla niego najkorzystniejsza? Czy suchą lub mokrą, zbilansowaną karmę warto urozmaicać innymi składnikami? Czy pies może jeść warzywa? Jakie warzywa podawać psu dorosłemu, a jakie są dobre dla szczeniaka? Dziś rozwiejemy te wątpliwości!

 

Spis treści:

  1. Jakie owoce i warzywa może jeść pies?
  2. Jakie owoce i warzywa są szkodliwe dla psa?

 

Jakie owoce i warzywa może jeść pies?

 

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czy owoce i warzywa dla psa są w ogóle czymś wskazanym? Nasi czworonożni przyjaciele są względnymi mięsożercami, których układ pokarmowy przystosował się do trawienia produktów roślinnych, zatem rozsądne podawanie im niewielkich porcji takich pokarmów może stanowić ciekawe urozmaicenie ich diety. Warzywa i owoce są także ważnym składnikiem wielu pełnoporcjowych karm gotowych- zarówno suchych jak i mokrych - i to właśnie one powinny być podstawą zdrowej i zbilansowanej diety czworonoga. Dostarczają one wszystkich niezbędnych dla psa składników odżywczych oraz stanowią  idealne źródło koniecznej do funkcjonowania energii. Jeżeli z kolei decydujemy się na podawanie psu przekąsek, najlepiej wybierać przysmaki przygotowane specjalnie dla czworonogów (np. Pedigree Rodeo czy Pedigree Ranchos). Przekąski owocowe i warzywne w diecie psa nie powinny stanowić reguły, a raczej być sporadycznym dodatkiem. Należy pamiętać, że każda dodatkowa porcja jedzenia zawiera określoną liczbę kalorii, które trzeba odjąć od posiłków głównych, aby nie zaburzyć równowagi diety naszego pupila.

 

Warto pamiętać, że psy nie potrzebują urozmaicenia diety pod względem smaku czy tekstury- jak ma to miejsce w przypadku kotów. Natomiast drobne przekąski, podane jako nagroda podczas treningu lub po prostu, by sprawić pupilowi przyjemność, są ważnym elementem codziennego życia z czworonogiem, pomagają również budować więź między zwierzęciem i opiekunem. Najlepszym rozwiązaniem są specjalne przysmaki dla psów, ale jeśli nie możesz się oprzeć pokusie podania ulubieńcowi kawałka warzywa czy owocu, musisz wiedzieć, co może zaszkodzić zwierzęciu, jakie warzywa dla psa są szczególnie polecane oraz jakie owoce można podawać pupilowi bez obaw? Oto zalety niektórych z nich:

 

  • marchew zawiera naturalne antyoksydanty m.in. witaminy A, C i E;
  • buraki są cennym źródłem witamin z grupy B, zawierają też witaminę C, potas i błonnik;
  • pietruszka ułatwia trawienie, pomaga przy zaparciach, wzdęciach i kolkach; oprócz witamin z grupy B oraz witamin C i E, zawiera również potas, fosfor i magnez;
  • seler ma dużo błonnika, wapnia, żelaza, potasu, fosforu, magnezu, sodu i cynku, jest również źródłem witamin A, B, K, C, E i D;
  • słodka papryka dla psa cechuje się dużą zawartością witaminy C, posiada również witaminy z grupy B, żelazo, magnez i fosfor, a przy tym ma niewiele kalorii;
  • dynia jest źródłem błonnika, witamin z grupy B oraz witamin A, C, E i K;
  • banan dostarcza do organizmu potas, magnez, a także witaminy A, C i B6.

 

Czy powyższa lista stanowi odpowiedź na pytanie, jakie owoce i jakie warzywa podawać psu, aby takie przekąski były dla niego zdrowe? Oczywiście tak. Poddając produkty roślinne obróbce termicznej, należy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. Niewskazane jest dodawanie do pożywienia dla psa jakichkolwiek przypraw, w szczególności soli, cukru oraz dodatków o ostrym smaku i aromacie. Po drugie, ugotowane warzywa muszą ostygnąć przed podaniem. Układ pokarmowy naszego pupila nie jest przystosowany do spożywania gorących posiłków.

 

Surowe warzywa dla psa mają również dodatkową zaletę, jaką jest realizowanie potrzeby gryzienia przez psa. Nasi pupile lubią chrupiący pokarm i jego gryzienie sprawia im przyjemność. Warto jednak ponownie podkreślić, że bardziej od owoców i warzyw nadają się do tego gotowe przekąski, które są przeznaczone specjalnie dla czworonogów. Podając psu Pedigree DentaStix, dodatkowo dbamy też o jego zęby!

 

Zastanawiając się nad tym, jakie warzywa dla psa będą najbardziej odpowiednie, warto też zwrócić uwagę na jego indywidualne preferencje. Zwierzęta, tak jak i ludzie, odczuwają różne smaki i pewne produkty spożywcze zwyczajnie odpowiadają im bardziej od innych. My, opiekunowie, znamy swoich czworonożnych przyjaciół najlepiej, dlatego też jesteśmy w stanie trafnie odpowiadać zarówno na ich potrzeby, jak i preferencje żywieniowe.

 

A co z żywieniem młodych psów? Jeśli zastanawiamy się, jakie warzywa są odpowiednie dla szczeniaka, nie musimy się obawiać. Zasada co do składu posiłków jest bowiem taka sama, jak w przypadku dorosłych psów. Podstawą zbilansowanej diety, po odstawieniu szczeniaka od matki, jest stopniowo wprowadzana sucha lub mokra karma pełnoporcjowa, natomiast warzywa i owoce w formie  przekąski mogą stanowić niewielki, rzadko podawany dodatek. Warto również pamiętać, że w przypadku kilkutygodniowych szczeniąt, dobrą praktyką jest rozdrobnienie ugotowanego owocu czy warzywa, lub wręcz podanie go w formie papki. Sprawi to, że nasz pupil łatwiej poradzi sobie z nowym produktem spożywczym, a w przyszłości będzie chętniej próbował nieznanych mu dotąd smakołyków.

 

Jakie owoce i warzywa są szkodliwe dla psa?

 

Wiemy już, jakie warzywa mogą jeść psy, aby było to dla nich nie tylko smaczne, ale również bezpieczne. A jakie warzywa i owoce dla psa są szkodliwe? Lista produktów roślinnych, których nie należy podawać zwierzęciu, zawiera m.in. takie warzywa i owoce jak:

 

  • czosnek, cebula, szczypior i por;
  • szpinak, szczaw i rabarbar;
  • pomidory;
  • awokado;
  • winogrona (także rodzynki);
  • owoce pestkowe (m.in. śliwki, brzoskwinie i czereśnie);
  • cytrusy.

 

Wymienione owoce i warzywa lub ich części (np. pestki)  dla psa są toksyczne lub w inny sposób zagrażają jego zdrowiu, a w skrajnych przypadkach mogą nawet doprowadzić do śmierci naszego pupila. Lepiej więc ich unikać, zwłaszcza że nauka dostarcza nam wiedzy o tym, jakie owoce i jakie warzywa może jeść pies, aby było to dla niego bezpieczne. Warto również zaufać ekspertom – dietetykom oraz lekarzom weterynarii, którzy opracowują receptury dostępnych na rynku karm, dostosowanych m.in. do potrzeb psów w różnym wieku. Dzięki zastosowaniu zbilansowanej diety mamy pewność, że nasz pupil będzie nie tylko zdrowy, ale również szczęśliwy!

Pedigree imagery
Kup online