PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Twój pies nie chce jeść? Co robić, gdy pies nie ma apetytu?

pies pomeranian leżący obok miski z jedzeniem

Jeśli Twój pies nie chce jeść, z pewnością może wzbudzać to zaniepokojenie. Krótkotrwała utrata apetytu bez dodatkowych objawów nie powinna być zagrożeniem dla zdrowego i dorosłego psa, ale nie należy tego lekceważyć. Chcesz wiedzieć, jak długo pies może nie jeść i co robić, kiedy pies nie je? Przeczytaj.

Dlaczego pies nie chce jeść?

Brak apetytu u psów może być jednym z pierwszych niepokojących objawów niektórych chorób, ale może też wynikać z przejedzenia lub wybredności pupila. Nie należy tego lekceważyć, dlatego jeśli pies nie je dłużej niż jeden dzień, należy się zgłosić na wizytę do lekarza weterynarii, by ustalić przyczynę utraty łaknienia. Dlaczego pies nie chce jeść? Przyczyny można podzielić na trzy grupy. Pierwotny brak łaknienia oznacza, że zmiany w organizmie psa bezpośrednio wpływają na ośrodek łaknienia i go hamują. Wtórny brak łaknienia oznacza, że inny czynnik hamuje ośrodek głodu. Takim czynnikiem może być na przykład wysoka temperatura wewnętrzna lub zewnętrzna, która wpływa na ośrodek głodu w sposób pośredni. Rzekoma utrata łaknienia jest związana z przeszkodami uniemożliwiającymi psu pobranie pokarmu, np. ciałem obcym w jamie ustnej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak w takim wypadku powinna wyglądać pierwsza pomoc dla psa, sprawdź nasz artykuł na ten temat.

Pierwotny brak łaknienia – przyczyny:

  • Zaburzenia neurologiczne

    W tym choroby podwzgórza, ból wewnątrzczaszkowy czy podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe.
     
  • Zaburzenia na tle psychogennym

    Silny stres może hamować ośrodek głodu, przez co pies będzie odczuwał brak apetytu. Najczęstszymi czynnikami stresogennymi u psów są: utrata opiekuna, utrata towarzysza, zmiana miejsca zamieszkania, zmiany w miejscu zamieszkania, np. remont czy pojawienie się dziecka. Tutaj dowiesz się, jak wygląda lęk separacyjny u psa i jak sobie z nim poradzić.

  • Strach

    Zwierzęta, które się boją, nie czują głodu. Wystarczy, że coś spadnie na ziemię, w głośnikach telewizora pojawi się głośna reklama lub ktoś głośniej tupnie nogą - to wszystko może psa przestraszyć. Pies odczuwający strach nie wykazuje zainteresowania zawartością miski i ucieka do miejsca, w którym czuje się bezpiecznie. Łatwo to zauważyć choćby u czworonogów, które panicznie boją się burzy czy fajerwerków.
     
  • Wybredność

    Uwaga opiekuna oraz pokarm to silne czynniki wzmacniające zachowania, dlatego pies może nie jeść karmy, by nakłonić domownika do podania smakowitej psiej przekąski, zamiast zwykłej karmy. Czworonogi szybko uczą się, że „grymaszenie” nad miską może przynieść korzyści. Ulegli i zmartwieni opiekunowie zastępują wówczas zwykłe posiłki kalorycznymi przekąskami lub polewają karmę smakowitym olejem, co może być w przyszłości przyczyną otyłości lub nawet zapalenia trzustki.
     
  • Chęć zwrócenia na siebie uwagi

    Niektóre zwierzęta jedzą tylko wtedy, kiedy opiekun stoi obok nich. Czasem pies nie chce jeść z miski, tylko „z ręki”. Takie zachowanie świadczy o nieprawidłowej relacji z opiekunem i jest nazywane „attention-seeking behaviour”, czyli zachowaniem zwracającym uwagę. Wymaga ono konsultacji z lekarzem weterynarii lub doświadczonym behawiorystą.
     
  • Utrata węchu

    Psy posiadają od 70 mln do 220 mln komórek węchowych. Dla porównania, ludzie posiadają ich zaledwie od 5 mln do 30 mln. Zmysł węchu jest dla psów bardzo ważny, ponieważ aromatycznie pachnąca karma pobudza ich ośrodek głodu. Utrata węchu może skutkować spadkiem zainteresowania jedzeniem.

Wtórny brak łaknienia u psa – przyczyny:

  • Ból

    Może być zlokalizowany w klatce piersiowej, jamie brzusznej lub pochodzić z mięśni lub stawów. Psy, które odczuwają silny ból mogą nie być zainteresowane pobieraniem pokarmu.
     
  • Choroby narządów wewnętrznych

    Zmiany zapalne, np. przewlekłe zapalenie trzustki, idiopatyczne zapalenie jelit (IBD), nowotwory.
     
  • Zaburzenia endokrynologiczne i zaburzenia gospodarki mineralnej

    Takie jak niedoczynność kory nadnerczy lub hipo- i hiperkalcemia.
     
  • Wysoka temperatura na zewnątrz

    Psy, podobnie jak ludzie i inne ssaki, mają mniejszy apetyt, kiedy na zewnątrz jest gorąco. Zostawiona miska z jedzeniem w upalny dzień nie powinna niepokoić opiekunów. Spróbuj podać karmę wcześnie rano lub wieczorem, kiedy nieco się ochłodzi.
     
  • Choroba lokomocyjna

    Psy także mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. Podróż autobusem czy samochodem osobowym może spowodować wymioty, osowiałość i brak apetytu przez kilka godzin po jej zakończeniu.
     
  • Brak apetytu po znieczuleniu

    Pies nie je po operacji? To normalne. Jedzenia nie podaje się zwykle przez 8 godzin przed operacją i 12 do 24 godzin po operacji, w zależności od zaleceń lekarza. Musisz dać pupilowi czas na dojście do siebie. Pies powinien zacząć interesować się jedzeniem dzień po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego. 
     
  • Zatrucia

    Zjedzenie awokado, czekolady lub orzechów może być przyczyną zatruć pokarmowych, które charakteryzują się m.in. takich objawami, jak: utrata łaknienia, biegunka, wymioty, osłabienie, ospałość.
     
  • Choroby zakaźne

    Wszystkie choroby zakaźne, które przebiegają z gorączką, mogą być przyczyną utraty łaknienia. Objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak brak apetytu czy nudności, mogą występować w przebiegu wielu różnych chorób. Często towarzyszą im ospałość i osłabienie. 

Rzekomy brak łaknienia – przyczyny:

  • Zaburzenia w obrębie jamy ustnej

    Problemy stomatologiczne związane z kamieniem nazębnym i zapaleniem przyzębia, złamaniem zęba, zapaleniem gardła, zapaleniem przełyku, obecnością nadżerek w jamie ustnej, obecnością ciał obcych w jamie ustnej czy uszkodzeniami stawu żuchwowo-skroniowego.
     
  • Porażenie nerwów

    W wyniku porażenia nerwu podjęzykowego pies ma zachowany apetyt, a mimo to z miski nie ubywa jedzenia. Przyczyną jest porażenie części jamy ustnej, przez co pies ma trudności z pobieraniem, żuciem i połykaniem karmy.
  • Ślepota

    Pies ma zachowany apetyt, ale nie może znaleźć miski z jedzeniem. Dotyczy to często starszych psów, które dodatkowo mają zaburzony zmysł węchu.

Jak długo pies może nie jeść?

Jeśli pies nie chce jeść karmy przez jeden dzień, nie jest to powód do obaw. Jednodniowa głodówka bez innych objawów nie powinna być dla opiekuna niepokojąca. Może to być uwarunkowane nadmiernym spożyciem kalorii poprzedniego dnia w stosunku do aktywności zwierzęcia. To normalny mechanizm, który obserwuje się u wilków, i który miał miejsce u przodków psów domowych, żyjących na wolności. Dzikie psy często jadły na zapas, a potem przez długi czas nie odczuwały głodu, dlatego mogły nie jeść przez kilka dni. Jeśli pies nie je z własnej miski, a mimo to nie traci na wadze, być może zjada to, co znajdzie na spacerze lub odwiedza miskę psa z sąsiedztwa, co nie jest wskazane dla jego zdrowia. Niejedzenie przez jeden dzień nie stanowi zagrożenia życia dla zdrowego, dorosłego psa o prawidłowej masie ciała. Głodówka trwająca dzień jest nawet wskazana u psów, które mają zaplanowaną operację (np. kastrację). Pamiętaj, że choć Twój pupil może nie jeść przez cały dzień, powinien pić. Jeśli Twój pies nie je, ani nie pije, udaj się z nim jak najszybciej na wizytę do lekarza weterynarii.

Konsekwencje niejedzenia

Najpoważniejsze skutki niejedzenia u psów to odwodnienie i niedożywienie, które  stanowią bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Zwłaszcza niebezpieczne jest odwodnienie- utrata już 10-15% płynów z organizmu może prowadzić do śmierci. W obu przypadkach narządy wewnętrzne nie pracują prawidłowo, komórkom brakuje energii, dlatego pupil stopniowo traci siły.

Inne objawy niedożywienia u psa:

  • matowa, skłonna do wypadania sierść,
  • widoczne żebra,
  • szybkie zmęczenie,
  • niechęć do aktywności fizycznej (unikanie długich spacerów),
  • spadek odporności,
  • problemy z funkcjonowaniem mięśni i stawów,
  • stopniowe zaniki mięśni.

Co zrobić, gdy pies nie chce jeść?

Powodów, dla których Twój pies nie chce jeść może być wiele i nie ze wszystkimi z nich można sobie poradzić w domu. Tutaj dowiesz się, w jakich przypadkach możesz postarać się pobudzić apetyt psa samemu, a w jakich najlepiej udać się do lekarza weterynarii.

Konsultacja z lekarzem weterynarii

Jeśli Twój pies nagle przestał jeść, niezależnie od jego wieku, należy to skonsultować ze specjalistą. Brak apetytu może być objawem zagrażającej życiu choroby, dlatego nie odkładaj wizyty w gabinecie czy przychodni weterynaryjnej na później. Lekarz weterynarii może wykonać dodatkowe badania (lub zlecić ich wykonanie) w celu ustalenia przyczyny utraty łaknienia, która nie zawsze jest oczywista. Może także wprowadzić leki i zalecić podawanie psu specjalistycznej karmy. W przypadku odwodnienia konieczne może okazać się podłączenie płynów w postaci wlewów podskórnych lub dożylnych.

Jak pobudzić apetyt u psa?

  • Stopniowa zmiana karmy

    Twój pies może po prostu nie lubić suchej lub mokrej karmy i wybrzydzać podczas jedzenia. Psy karmione przez całe życie karmą o takim samym smaku i pochodzącą od tego samego producenta, mogą nie chcieć jeść innej. Poza tym nagła zmiana jedzenia może prowadzić do biegunki. Dlatego wszystkie zmiany żywieniowe należy wprowadzać stopniowo. Możesz mieszać karmę suchą z mokrą, ale pamiętaj, że pies potrzebuje czasu, by zaakceptować zmianę, dlatego bądź cierpliwy.
     
  • Przesunięcie miski z jedzeniem

    Przyczyną niejedzenia może być stres i lęk. Przestaw miskę do miejsca, w którym Twój pupil czuje się bezpiecznie. Nie musi to być kuchnia. Pamiętaj, by wraz z miską z pokarmem, przestawić także miskę z wodą. To szczególnie ważne, jeśli karmisz psa suchą karmą, która ma niską zawartość wody.
     
  • Większa aktywność fizyczna

    Dostosuj intensywność wysiłku do wieku psa. Starsze psy nie potrzebują tyle ruchu, co szczenięta i młode osobniki. Możesz też kupić nowe zabawki, które urozmaicą spacery. Psy mają większy apetyt po wysiłku, dlatego staraj się karmić psa co najmniej 15 minut po spacerze.
     
  • Karmienie psa o stałych porach

    Psy lubią rutynę. Łatwo przyzwyczajają się do karmienia czy spacerów o stałych godzinach. Jeśli nie zawsze jesteś w stanie wrócić do domu o stałej porze, doskonałym rozwiązaniem są miski, które otwierają się o stałej godzinie. Wystarczy włożyć do niej karmę, zamknąć i ustawić zegar na wybraną godzinę.
     
  • Urozmaicenie posiłków

    Mata węchowa lub zabawki, w których możesz ukryć karmę, są strzałem w dziesiątkę dla wszystkich psów, które reagują na bodźce węchowe. Sprawdzą się u czworonogów w każdym wieku, zarówno u szczeniąt, jak i starszych psów. W zabawkach można ukryć zarówno karmę suchą, jak i mokrą oraz smakołyki. 

Jeśli podejrzewasz, że Twojemu pupilowi przydałaby się zmiana dotychczasowej diety na inną, sprawdź nasz artykuł na ten temat i dowiedz się, jak zmienić karmę psu.

Pedigree imagery
Kup online