Opiekowanie się czworonogiem niekiedy związane jest z radzeniem sobie z problemami natury behawioralnej. Jednym z nich jest lęk separacyjny u psa, który najczęściej występuje wśród młodych pupili. Objawia się on stresem i niepokojem psa podczas nieobecności opiekuna w domu i może powodować wiele niepożądanych zachowań, od nadmiernego szczekania po niszczenie mebli, a nawet próby ucieczki. Jak poradzić sobie z lękiem separacyjnym u psa? Czy lęk separacyjny u psa mija? Tego dowiesz się w tym artykule.
Lęk separacyjny u psa to niepokój, stres, a nawet strach, objawiający się podczas nieobecności opiekuna w domu. Na ten moment nie można mieć pewności, jakie procesy zachodzą w psychice zwierzęcia w chwili wystąpienia lęku. Możemy stwierdzić natomiast, że lęk separacyjny u psa nosi podobne znamiona, co atak paniki u ludzi. W przypadku Twojego pupila tego rodzaju niepokój może powodować destrukcyjne zachowania, takie jak niszczenie mebli, załatwianie się w domu, a nawet podejmowanie prób ucieczki z mieszkania, mogące skutkować groźnym wypadkiem np. na ulicy.
Aby zapobiec wystąpieniu lęku separacyjnego u pupila powinniśmy wdrożyć socjalizację psa i odpowiedni trening już na wczesnym etapie jego rozwoju. Jeśli natomiast stres i niepożądane zachowania związane z przebywaniem samemu w domu już się pojawiły, wiedz, że istnieje kilka różnych metod, by sobie z nimi poradzić. Poza wykonywaniem ćwiczeń, mających za zadanie ograniczyć lęk, w rozwiązaniu problemu może pomóc również wykwalifikowany behawiorysta lub lekarz weterynarii.
Nie do końca wiadomo, dlaczego u niektórych psów lęk separacyjny występuje częściej niż u innych. W przypadku adoptowanych czworonogów jedną z przyczyn może być długie rozstanie w przeszłości, które przyczyniło się do powstania traumy. Naukowcy wskazują, że innym powodem mogą być również cechy osobowościowe. Aby zapobiec pojawieniu się lęku separacyjnego u psa warto jest zwracać uwagę, czy nie zachodzą duże zmiany w rytmie dnia pupila, takie jak przeprowadzka czy nagła i przedłużająca się nieobecność bliskiej osoby z rodziny.
Lęk separacyjny u psa może objawiać się na różne sposoby. Poniżej znajdziesz kilka najczęstszych symptomów.
Pod nieobecność opiekuna lub podczas dłuższej rozłąki z ważną osobą z rodziny niektóre psy mogą załatwiać się w domu. Jeśli jednak Twój pupil załatwia się w mieszkaniu, gdy jesteś na miejscu, przyczyną tego zachowania prawdopodobnie nie jest lęk separacyjny.
Innym objawem lęku separacyjnego u psa może być szczekanie lub wycie podczas nieobecności opiekuna, szczególnie jeśli występuje zawsze, gdy czworonóg pozostaje sam w domu. To z pozoru nieszkodliwe zachowanie może nie tylko przeszkadzać sąsiadom, ale także przerodzić się w poważniejszy objaw, jeśli odpowiednio wcześniej nie zareagujesz. Skomlenie i wycie mogą mieć także inne przyczyny.
Lęk separacyjny u psa może objawiać się niszczeniem mebli i innych rzeczy w domu podczas nieobecności opiekuna. Niepokój i panika mogą powodować żucie i gryzienie przedmiotów, framug, mebli a nawet uchwytów okiennych. Należy pamiętać, że jest to naturalny odruch czworonoga w obliczu stresu, nudy czy frustracji, jednak zachowanie to może być niebezpieczne dla zdrowia pupila i skutkować uszkodzonymi zębami i pazurami.
Niepokój psa pozostawionego przez swojego opiekuna może przejawiać się nerwowym chodzeniem po mieszkaniu. Niektóre z czworonogów chodzą w kółko, a inne po linii prostej tam i z powrotem. Jeśli przyczyną takiego zachowania jest lęk separacyjny, nie występuje ono podczas obecności opiekuna w domu.
Jednym z najniebezpieczniejszych symptomów lęku separacyjnego może być podejmowanie próby ucieczki przez pupila z miejsca, gdzie zostawił go opiekun. Pies może próbować przegryźć framugę drzwi lub okna, co może skutkować odniesieniem poważnej kontuzji. Jeśli natomiast czworonóg znajdzie sposób, by uciec z domu czy mieszkania, stan niepokoju i ogromnego stresu może przyczynić się do poważnego wypadku na ulicy lub groźnej interakcji z innym zwierzęciem.
Jeśli podejrzewasz, że Twój pies cierpi na lęk separacyjny, istnieje kilka ćwiczeń, które mogą Wam pomóc. Gdy jednak objawy są poważne, a ćwiczenia nie przynoszą poprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii lub wykwalifikowanego behawiorysty.
W przypadku zaawansowanego stadium lęku separacyjnego ćwiczenia mogą nie wystarczyć, dlatego w niektórych sytuacjach konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii lub zasięgnięcie porady u behawiorysty.
Lęk separacyjny najłatwiej jest wyleczyć u młodych psów, przeciwdziałając w momencie zauważenia pierwszych objawów. To moment, kiedy ćwiczenia przynoszą najlepsze rezultaty. Im Twój pies jest starszy, tym trudniej sobie z nim poradzić. Pamiętaj jednak, że w trudnych przypadkach możesz zawsze zgłosić się po pomoc do lekarza weterynarii lub behawiorysty.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.