PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Ile powinien jeść pies, aby był zdrowy i silny?

soins-dentaires-pour-les-chiens-hero-.png

Pojawienie się w domu psa wymaga wybrania dla niego odpowiedniego sposobu żywienia. Często zastanawiamy się, czy podawać pokarm, który otrzymywał do tej pory, czy może wprowadzić całkiem nową dietę. Sprawdź, ile powinien jeść pies na różnych etapach rozwoju i jakie posiłki będą dla niego najlepsze.

 

Prawidłowe żywienie psa – musisz to wiedzieć

 

  • Pies powinien otrzymywać optymalny pokarm, czyli kompletny i zbilansowany, odpowiednio strawny, smakowity, bezpieczny i stały pod względem składu.
  • Jeżeli Twój pies jest prawidłowo żywiony i dobrze reaguje na pokarm (tzn. jest zdrowy, wesoły i pięknie wygląda), nie ma potrzeby zmiany diety.
  • Zmiana pokarmu jest konieczna, jeśli dotychczasowa dieta nie była właściwie dostosowana, zaszły nieprawidłowe reakcje na pokarm, zwierzę choruje lub szczenię dorosło.
  • Zmiana sposobu żywienia musi być przeprowadzona stopniowo, w ciągu co najmniej kilku dni.

Co powinien jeść pies?

 

Pies powinien dostawać pokarm kompletny i zbilansowany, smaczny i o odpowiedniej strawności. Potrzeby żywieniowe czworonoga zależą m.in. od wieku, aktywności fizycznej i wielkości. Jeśli Twój pupil jest zdrowy, radosny, prawidłowo się wypróżnia i pięknie wygląda, nie musiszmy zmieniać jego diety. Pamiętaj, że nagłe zmiany składu diety mogą być przyczyną niepożądanych reakcji ze strony przewodu pokarmowego (najczęściej w postaci biegunek).

 

Pokarm psa zmieniamy w ściśle określonych sytuacjach:

 

  • jeśli dotychczasowa dieta była nieprawidłowa,
  • wystąpiła niepożądana reakcja na pokarm,
  • pies zachorował i trzeba wprowadzić dietę leczniczą,
  • szczenię dorosło i ma inne potrzeby żywieniowe.

W takich przypadkach należy wybrać pokarm odpowiednio dopasowany do potrzeb czworonoga. Przy wprowadzaniu nowego pokarmu do diety zawsze trzeba zastosować minimum kilkudniowy okres przejściowy.

 

Jak radzi lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka:

 

Początkowo przez 2-3 dni podaje się dotychczasowe pożywienie wraz z nowym w proporcji około 3:1. Przez kolejne 2-3 dni zwierzę powinno dostawać nowy i zmieniany pokarm pół na pół. W ciągu następnych 2-3 dni nowa dieta powinna stanowić większość (3:1), aż wreszcie płynnie dochodzi się do całkowitego zastąpienia dotychczasowego pokarmu nowym.

 

Taki sposób postępowania pozwoli uniknąć problemów pokarmowych, jest też najbezpieczniejszy i najzdrowszy dla Twojego pupila. Od szczeniaka po staruszka – potrzeby żywieniowe Twojego psa zmieniają się wraz z jego wiekiem.

 

Ile je szczeniak i młody pies?

 

Szczenię potrzebuje niemal dwa i pół razy więcej kalorii niż dorosły pies tej samej wielkości. Szczenię potrzebuje też większej ilości białka do budowy mięśni, a także oraz wapnia i fosforu do budowy kości. Układ odpornościowy szczenięcia jest niedojrzały, a żołądek niewielki, jego pożywienie musi więc być lekkostrawne i podawane w formie kilku niewielkich posiłków w ciągu dnia.

 

To, kiedy zmienić szczenięciu dietę i liczbę spożywanych kalorii, zależy od jego rasy. Psy małych ras osiągają wagę dorosłego psa w wieku sześciu-dziewięciu miesięcy, natomiast psom ras bardzo dużych osiągnięcie wagi dorosłego osobnika zajmuje do 24 miesięcy. Istnieje gama karm specjalnie stworzonych dla młodych psów różnej wielkości.

 

Ile powinien jeść pies, który osiągnął dojrzałość?

 

Dojrzałe psy nie zużywają tyle energii, co psy, które jeszcze rosną, więc ich pożywienie powinno być mniej kaloryczne – w przeciwnym wypadku pupil może być narażony na nadwagę i otyłość. Psy dorosłe potrzebują także mniejszej liczby posiłków – wystarczą dwa w ciągu dnia. Karmy dla dorosłych psów zwyczajowo cechuje też m.in. mniejsza ilość białka (bo już nie potrzebują go do wzrostu, ale do zachowania prawidłowego funkcjonowania organizmu), a także inne proporcje witamin i minerałów niż w przypadku karm dla szczeniąt.

 

Ile powinien jeść szczeniak po urodzeniu? Ile je jego matka?

 

Ciężarne suki potrzebują dodatkowej ilości pożywienia w ostatnich czterech tygodniach ciąży. Należy zwiększyć ilość podawanego pożywienia o 15% co tydzień, począwszy od szóstego tygodnia ciąży.

 

Nowonarodzone szczenięta piją ogromne ilości mleka. A zatem w okresie, w którym psia mama ma laktację i sama karmi szczenięta, będzie potrzebować do czterech razy więcej pokarmu niż zwykle, jak również ciągłego dostępu do świeżej wody. Można jej także podawać karmę dla szczeniąt -– będzie jeść mniejsze posiłki, za to o zwiększonej liczbie kalorii.

 

Żywienie starszych psów

 

Starsze psy są mniej aktywne, więc potrzebują mniej pożywienia. Jeden duży posiłek można zastąpić niewielkimi, częstszymi posiłkami. Decyzja o tym, kiedy przestawić psa na dietę dla psów starszych zależy od jego rasy. Oto ogólna wskazówka:

 

  • rasy olbrzymie – 5 lat;
  • rasy duże – 8 lat;
  • rasy małe i miniaturowe – 10 lat.

 

Zapoznaj się z karmami Pedigree dla szczeniąt i psów dorosłych i sprawdź, która będzie pasować najlepiej do potrzeb Twojego psa.

Pedigree imagery
Kup online