PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Ile razy dziennie karmić psa?

PED_MedDog_2.png

Ile razy dziennie karmić psa?

Ile razy dziennie karmić psa? Lepiej wydzielić jedną porcję dziennie czy zapewnić pupilowi nieograniczony dostęp do pełnej miski? Żywienie psa to bardzo ważne zadanie i duża odpowiedzialność. Od tego, co i ile razy dziennie je pies, zależy bowiem jego zdrowie i kondycja ciała. W trosce o dobro swojego czworonożnego przyjaciela dowiedz się więcej o jego potrzebach żywieniowych i sprawdź, jak często karmić psa. 

 

Spis treści:

  1. Ile razy dziennie powinien jeść pies?
  2. Ile razy dziennie karmić szczeniaka?
  3. Ile razy dziennie karmić psa dorosłego?
  4. O czym jeszcze warto pamiętać, ustalając ile razy dziennie karmić psa?

Ile razy dziennie powinien jeść pies?

To, ile razy dziennie powinien jeść pies, zależy od kilku czynników, z których najważniejsze to wielkość i masa ciała, stan fizjologiczny (ciąża, laktacja) oraz styl życia i wiek.

 

Żywienie czworonogów musi być dostosowane do ich wieku - szczenięta karmi się zupełnie inaczej niż psy dorosłe lub starsze. Równie ważne są wielkość i masa ciała - w końcu labrador potrzebuje znacznie więcej kalorii niż chihuahua. Ponadto, ustalając, ile razy dziennie karmić psa, weź pod uwagę styl życia i stopień aktywności swojego pupila. Psy “kanapowe” mogą jeść mniej i rzadziej niż psy sportowe czy pracujące, które potrzebują zazwyczaj większej ilości posiłków - choć tu trzeba bardzo uważać, bo łatwo zaburzyć równowagę energetyczną zwierzęcia.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Ile powinno jeść szczenię? Często, małe porcje. To uniwersalna zasada, w której proporcje zmieniają się wraz z wiekiem. Im piesek jest starszy, tym powinien jeść rzadziej, lecz dostawać większe porcje. Szczenię 8-tygodniowe na ogół karmi się 4-5 razy dziennie. Po 6. miesiącu wystarczą już 3 posiłki, podawane rano, po południu i wieczorem. 

 

Dorastające czworonogi mają wyższe zapotrzebowanie na substancje odżywcze niż psy kilkuletnie (w przeliczeniu na masę ciała). Potrzebują więcej tłuszczu, który jest głównym źródłem energii, białka - podstawowego budulca tkanek oraz witamin i minerałów, zwłaszcza wapnia i fosforu, ważnych dla rozwoju układu kostnego. Zapewnienie szczenięciu odpowiednio zbilansowanej diety nie jest łatwe, tym bardziej że posiłki powinny być wartościowe, odpowiednio energetyczne, dobrze strawne i smaczne. W końcu smak pobudza apetyt, więc zwierzę może zrealizować swoje zapotrzebowanie żywieniowe, a ponadto jedzenie to przyjemność smaku, również dla psów - choć w znacznie mniejszym stopniu, niż u ludzi, ponieważ te czworonogi mają mniej kubków smakowych. 

 

Mimo tego, że karmienie szczeniąt wydaje się skomplikowane, wcale nie musi takie być. Dobrym rozwiązaniem jest wybór gotowych pokarmów pełnoporcjowych, opracowanych specjalnie dla młodych psów. Podając pupilowi suche, jak i mokre karmy Pedigree Junior, możesz mieć pewność, że piesek otrzymuje wszystko, czego potrzebuje, aby mógł zdrowo rosnąć.

Ile razy dziennie karmić psa?

Ile razy dziennie karmić szczenię?

  • Pokarmy stałe możesz wprowadzać do diety szczenięcia jeszcze przed odsadzeniem od matki. 4-tygodniowemu psu możesz zaproponować pełnoporcjowy pokarm typu Junior, zarówno mokry, jak i suchy (po namoczeniu). 
  • Szczenię odsadzone dietetycznie od matki (6-8-tygodniowe) karm 4-5 razy dziennie małymi porcjami.
  • Szczenię kilkumiesięczne karm 2-3 razy dziennie.

Ile razy dziennie karmić psa dorosłego?

Jak często karmić dorosłego psa? Zasadniczo, zaleca się, aby dorosły pies dostawał dwa posiłki dziennie - rano i wieczorem. Jednak ten model żywienia nie sprawdza się w każdym przypadku. Nie dotyczy na przykład psów miniaturowych (chihuahua, Yorkshire terrier) i małych (jamnik, foksterier szorstkowłosy), u których przemiana materii następuje bardzo szybko, a zapotrzebowanie kaloryczne jest stosunkowo wysokie. Ile razy dziennie karmić psa niedużych rozmiarów? Jamnik, tak jak york czy buldożek, powinien dostawać trzy posiłki, które będą jednocześnie odpowiednio energetyczne i lekkostrawne (pokarm z dodatkiem około 5% włókna pokarmowego). U psów małych ras dość często pojawiają się dolegliwości żołądkowo-jelitowe i problemy stomatologiczne. Dbanie o właściwą dietę, to najlepszy sposób, by temu zapobiegać. 

 

Więcej niż dwa razy dziennie zaleca się karmić także psy pracujące, sportowe, w starszym wieku oraz zmagające się z nadwagą. W każdym z tych przypadków obowiązuje oczywiście inny model żywienia, oparty na innym pokarmie i innym sposobie dawkowania. Na gotowych, pełnoporcjowych karmach, podany jest schemat karmienia, pokazujący zarówno ile razy karmić psa oraz jak porcjować posiłki, w zależności od wieku, wielkości i masy ciała. To duża pomoc, dzięki której łatwo utrzymać równowagę kaloryczną zwierzęcia i dostarczyć mu wszystkich ważnych składników np. witamin i minerałów.

O czym jeszcze warto pamiętać, ustalając ile razy dziennie karmić psa?

Ile razy dziennie karmić psa - to bardzo ważne pytanie, ale równie ważne jest ustalenie, czym karmić psa oraz w jakich porach podawać mu posiłki. 

 

Wybór karmy powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Przygotowując samodzielnie jedzenie dla swojego pupila, należy korzystać wyłącznie z wysokiej jakości, odpowiednio przyrządzonych produktów, podanych we właściwych ilościach i proporcjach. Trzeba jednak pamiętać, że samodzielne komponowanie psich posiłków nie jest wcale takie proste - wymaga obszernej wiedzy z zakresu dietetyki weterynaryjnej i doświadczenia. Często zdarza się, że domowe jedzenie dla psów okazuje się niekompletne i niezbilansowane, a zwierzę, które je dostaje cierpi z powodu nadmiaru lub niedoboru pewnych składników, a także ma niewłaściwą masę ciała. 

 

Z kolei, wybór gotowej karmy dla psów jest prostszy i bezpieczniejszy. Wystarczy zastosować się do wskazówek opisanych na opakowaniu. Każdy gotowy, pełnoporcjowy pokarm dla psów to kompletny i dobrze zbilansowany posiłek. Wystarczy dopasować go do rasy, etapu życia i masy ciała czworonoga. 


Zapewnienie psu dobrego jedzenia niesie wiele korzyści, zwłaszcza gdy pupil spożywa je regularnie. Odpowiednie zaplanowanie karmienia to nie tylko duża wygoda, ale również dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie czworonoga. Psy lubią rutynę. Dzięki powtarzającym się o stałych porach czynnościach czują się bezpiecznie, a dzięki regularnym posiłkom, podawanym po spacerze ich układ trawienny i mikroflora jelit działają sprawniej. Dlatego też ustalenie, co, kiedy i ile razy dziennie powinien jeść pies, jest tak istotne. Jedzenie to jedna z podstawowych potrzeb psów, a żywienie czworonoga to jedno z najważniejszych zadań jego opiekuna. To także wielki przywilej. Dobrze karmiąc pupila, szybko zyskasz jego miłość i zaufanie - nie zawiedź go, podawaj swojemu psu wysokiej jakości, smaczne posiłki, czyli to, co dla niego najlepsze.