Woda pełni w organizmie wiele ważnych funkcji: jest rozpuszczalnikiem i środkiem transportu dla różnego rodzaju substancji chemicznych, środowiskiem i składnikiem reakcji biochemicznych, odgrywa rolę termoregulacyjną, a także nadaje właściwy kształt i elastyczność tkankom. Właśnie dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości wody dla psa.
Woda dla psa – jaką pełni rolę?
Woda jest bardzo ważnym składnikiem organizmu psa. Stanowi ona aż 70-80% beztłuszczowej masy ciała. Pełni wiele istotnych dla życia funkcji, a jej utrata na poziomie 15-20% może prowadzić do śmierci. Zapotrzebowanie psa na wodę jest zależne od wielu czynników, takich jak: rasa, rodzaj zjadanego pokarmu, aktywność fizyczna, stan fizjologiczny lub choroba, temperatura otoczenia i stres. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu swojego psa, przeczytaj artykuł: Chory pies – kiedy iść do lekarza weterynarii?
Obieg wody w organizmie psa
W organizmie woda podlega ciągłemu obiegowi. Jest dostarczana w postaci wypijanych płynów, w pokarmie oraz w niewielkiej części powstaje w trakcie reakcji zachodzących w tkankach. Utrata wody również następuje różnymi drogami: przez układ pokarmowy (np. z kałem, lub podczas wymiotów), układ wydalniczy (z moczem), przez skórę (kiedy pupil się poci), choć w przypadku psów ma to małe znaczenie) i przez układ oddechowy (jeśli pies dyszy – zieje).
Ilość wody dla psa, którą otrzymuje w pokarmie, zależy od rodzaju pożywienia. Pełnoporcjowe suche karmy gotowe zawierają 8–10% wody, a mokre np. karmy Pedigree około 80%. W pokarmach przygotowywanych w domu ilość wody jest zmienna, lecz średnio jest to około 70%.
Pies nie pije wody – przyczyny i rozwiązania
U psów autoregulacja ilości wypijanej wody zazwyczaj funkcjonuje prawidłowo. Wyjątek mogą stanowić zwierzęta starsze lub chore, u których należy kontrolować pobór płynów. W sytuacji gdy zauważymy, że nasz pies nie pije wody lub pije za mało, można na przykład zwiększyć udział mokrych karm w jego codziennym żywieniu. Orientacyjne zapotrzebowanie na wodę ustala się w różny sposób.
Jedną z metod ustalania tego, ile powinien pić pies, jest przeliczenie zapotrzebowania energetycznego na wymaganą ilość płynów:
Pies dużo pije – co to oznacza i jak temu zaradzić?
Istnieje wiele przyczyn, dla których pies pije zauważalnie więcej niż zwykle. Są to zarówno powody błahe i naturalne (np. zwiększone pragnienie w czasie upałów), jak i poważniejsze. Jeśli obserwujemy wzmożone pragnienie (czyli polidypsję), połączone z dodatkowymi niepokojącymi symptomami, koniecznie musimy zgłosić się z pupilem do lekarza weterynarii, bo może ono wskazywać m.in. na takie zaburzenia jak:
Wszystkim tym dolegliwościom towarzyszą zazwyczaj inne objawy. Dla przykładu, pies chorujący na cukrzycę będzie nie tylko więcej pił, ale może dodatkowo mieć nadmierny apetyt. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że zamiast przybierać na wadze, będzie chudł. W dalszym przebiegu cukrzycy mogą wystąpić także: pogorszenie kondycji sierści i zaćma. Z kolei pies cierpiący na nadczynność kory nadnerczy będzie widocznie osłabiony, a na jego brzuchu mogą pojawić się wyłysienia.
Wzmożone przyjmowanie płynów przez psa połączone jest najczęściej ze zwiększonym wydalaniem moczu, czyli poliurią.
Najważniejsze zasady podawania wody dla psa:
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.