PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Szpinak dla psa. Podawać czy nie?

Pedigree-Jemma-hero.png

Szpinak zawiera wiele istotnych dla człowieka substancji odżywczych. Stanowi zatem wartościowy dodatek do  naszej codziennej diety. Czy jednak szpinak dla psa jest równie zdrowy, jak dla ludzi? Czy dieta z jego dodatkiem niesie ze sobą jakiekolwiek korzyści dla czworonoga oraz, czy jest dla niego w pełni bezpieczna?

 

Spis treści:

  1. Szpinak dla psa – podawać czy nie?
  2. Zagrożenia związane z podawaniem psu szpinaku 
  3. Co zamiast szpinaku dla psa?

Szpinak dla psa – podawać czy nie?

Chociaż warzywa są bogate w substancje odżywcze, zwykle nie należy podawać ich czworonogowi bez wiedzy lekarza weterynarii. Podstawę prawidłowego żywienia psa powinien stanowić pełnoporcjowy, strawny, bezpieczny i stały pod względem składu pokarm. Zapewnia on zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym również te, które ma w składzie szpinak. Jego podawanie jest więc niepotrzebne, a w niektórych sytuacjach nawet niebezpieczne. Odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść szpinak, jest zatem przecząca.

W przypadku jakichkolwiek niedoborów czy dolegliwości należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Uzupełnianie diety psa szpinakiem może jedynie pogłębić zaistniały problem. Bez specjalistycznej diagnozy nie wiemy, co dolega naszemu podopiecznemu oraz co może pogorszyć ten stan. Zwierzę nie powinno być karmione żadnymi produktami przeznaczonymi dla ludzi. Kompletna i zbilansowana karma w zupełności mu wystarcza. Jeśli chcemy w jakiś sposób urozmaicić dietę czworonoga i od czasu do czasu nagrodzić go przekąską, warto zadbać o to, aby produkt był stworzony z myślą o potrzebach zwierząt. Należy też pamiętać o wliczeniu ich kaloryczności do dziennego zapotrzebowania na energię, a także o tym, że przekąski powinny dostarczać maksymalnie 10% dziennej porcji podawanych psu kalorii.

Zagrożenia związane z podawaniem psu szpinaku 

Szpinak w ludzkiej diecie jest wartościowym źródłem m.in. żelaza, potasu, kwasu foliowego, a także wielu witamin. Wymagania żywieniowe czworonogów są jednak różne od naszych, przez co ich dieta również musi być inna. Podstawą żywienia pupila powinien być pełnoporcjowy pokarm gotowy, dostosowany do jego wieku, masy ciała i poziomu aktywności fizycznej. Szpinak dla psa jest zbędnym, a niekiedy nawet niebezpiecznym elementem diety. W składzie rośliny znajduje się kwas szczawiowy, czyli substancja antyodżywcza. Jej działanie polega na wiązaniu wapnia i magnezu, co prowadzi do zaburzeń wchłaniania tych związków dostarczonych wraz z pożywieniem.

Nadmiar kwasu szczawiowego w diecie czworonoga może powodować zapalenie stawów, zaburzenia pracy serca lub być przyczyną kamicy szczawianowo-wapniowej. Choroba ta objawia się apatią, obniżoną temperaturą ciała i zaburzeniami w oddawaniu moczu, a także bolesnością jamy brzusznej. Należy zachować czujność, ponieważ kamica może przebiegać u psa bezobjawowo i zostać rozpoznana dopiero przy okazji innych badań. Do rozpoznania kamicy niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu, badań klinicznych i dodatkowych testów, tj. badania moczu, krwi, rentgenowskiego i ultrasonograficznego.

Co zamiast szpinaku dla psa?

Szpinak nie jest wskazanym elementem diety psów, zwłaszcza starszych, osłabionych, a także tych, które cierpią na choroby tarczycy, nerek i zapalenia stawów. Wszystkie składniki odżywcze, jakie znajdują się w tej roślinie, wchodzą również w skład pełnoporcjowych karm gotowych, całkowicie bezpiecznych dla zwierzęcia. To właśnie na takim pożywieniu powinien opierać się jadłospis naszego czworonoga. Jak wybrać dla niego odpowiednią karmę? Trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Należą do nich:

  • rasa (masa ciała) psa,
  • jego wiek,
  • poziom aktywności fizycznej,
  • stan zdrowia oraz stan fizjologiczny,
  • preferencje żywieniowe.

Psy, w przeciwieństwie do kotów, nie potrzebują urozmaicania diety. Dotyczy to zarówno smaku, jak i konsystencji spożywanych posiłków. Raz wybrany pokarm powinien być podawany zwierzęciu przez cały okres jego rozwoju. W młodym wieku zaleca się stosowanie karm gotowych typu „junior”, natomiast dla psów dorosłych przeznaczone są karmy “adult” lub „senior”. Specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham są zgodni, że optymalna dla zdrowia psa jest dieta mieszana, złożona w 50% z karmy suchej i w 50% z karmy mokrej pod względem masy produktów. Oba te rodzaje pożywienia niosą ze sobą szereg korzyści.

KARMA SUCHA

  • Jest około czterokrotnie bardziej kaloryczna od karmy mokrej, dzięki czemu jedna porcja zapewnia psu energię na dłuższy czas.
  • Pozwala na zaspokojenie naturalnej psiej potrzeby żucia i gryzienia.
  • Poprzez ścieranie płytki nazębnej wspomaga zdrowie jamy ustnej zwierzęcia.

KARMA MOKRA

  • Woda stanowi około 80% jej składu, dzięki czemu ten rodzaj karmy wspomaga prawidłowe nawodnienie organizmu czworonoga.
  • Jej intensywny zapach sprawia, że psy chętnie ją spożywają.
  • Jej niska kaloryczność sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki zwierzęcia.


Większość psów przepada za smakiem wołowiny, jednak są również takie osobniki, którym najbardziej odpowiada kurczak lub ryba. Na rynku dostępne są ciekawe mieszanki smakowe, takie jak PEDIGREE® Vital Protection z Wołowiną i Drobiem dla dorosłych psów. Warto obserwować reakcje czworonoga na nowe pożywienie i zdecydować się na to, które najbardziej odpowiada jego preferencjom. W przypadku kłopotów z dobraniem właściwego pokarmu należy skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem weterynarii.

Pedigree imagery
Kup online