PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Twaróg dla psa – czy mogę podać go psu?

PED_Puppy_4-detail_0.png

Psy to poszukiwacze nowych doznań zapachowych, którzy dodatkowo prawie nigdy nie odmawiają jedzenia. Stąd część opiekunów zastanawia się, czy pies może jeść twaróg i inne przetwory mleczne jako dodatek do codziennej diety. Czy twaróg nie zaszkodzi czworonogowi? Odpowiedzi na to pytanie udzielają eksperci Pedigree®!

Spis treści:

  1. Twaróg dla psa dorosłego
  2. Twaróg dla szczeniaka

Twaróg dla psa dorosłego

Dieta psa powinna opierać się na pełnoporcjowych pokarmach gotowych, które są kompletne i zbilansowane odpowiednio do potrzeb organizmu czworonoga. Specjaliści do spraw żywienia z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają stosowanie jedzenia suchego i mokrego w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów. Jeżeli zwierzę jest wyjątkowo aktywne fizycznie (np. jest czworonogiem pracującym), wówczas można rozważyć oparcie jego diety głównie na pokarmach suchych – są one około czterokrotnie bardziej kaloryczne niż mokre. Tego typu decyzje warto podejmować po konsultacji z dietetykiem lub lekarzem weterynarii.

Należy pamiętać, że konkretne pożywienie dla psa powinno być wybrane odpowiednio do jego:

  • wieku,
  • stanu zdrowia,
  • stanu fizjologicznego (np. suka w ciąży),
  • poziomu jego aktywności fizycznej,
  • rasy lub masy ciała.

Część opiekunów zastanawia się, w jaki sposób urozmaicić dietę zwierzęcia. W przeciwieństwie do kotów psy nie wykazują instynktownej potrzeby różnicowania posiłków pod względem smaku czy konsystencji. Pełnoporcjowy pokarm gotowy w zupełności wystarczy im do zdrowego i szczęśliwego funkcjonowania. Co, jednak jeżeli chcemy nagrodzić czworonoga za prawidłowe zachowanie? Czy pies może jeść twaróg? Odpowiedź na to pytanie brzmi: i tak, i nie.

Biały ser dla psa nie jest toksyczny. Podawany rzadko i w niewielkich ilościach nie powinien mu zaszkodzić. Produkcja twarogu opiera się na dodaniu do mleka odpowiednio wyselekcjonowanych kultur bakterii, które obniżają pH produktu. Ścinając obecne w mleku białko, wpływają na jego konsystencję, a także smak. Gotowy twaróg odsącza się z serwatki i podaje w formie, jaką znamy z naszych stołów. Spożywając biały ser, wprowadzamy do organizmu takie składniki odżywcze, jak: białko, wapń, cynk czy witamina B12. W zależności od wariantu (twaróg chudy, tłusty lub półtłusty) dostarczamy też od 0,5 g do 9 g kwasów tłuszczowych na każde 100 g produktu. Biały ser nie jest wysokokaloryczny (plaster tłustego twarogu o masie ok. 35 g to w przybliżeniu 50 kcal), sporadyczne przyjmowanie go w niewielkich ilościach nie wiąże się więc z dużym ryzykiem niepożądanego przyrostu masy ciała.

Czy zatem twaróg dla psa jest wskazany? Twierdząca odpowiedź byłaby nadużyciem. Podstawą zbilansowanej diety czworonoga jest pełnoporcjowy pokarm gotowy, a przekąski w postaci białego sera mogą być podawane od czasu do czasu w małych ilościach (taka przekąska powinna pokrywać maksymalnie 10% dziennej dawki kalorii). Zbyt częste spożywanie przetworów mlecznych przez psa może prowadzić do problemów zdrowotnych. Nadmiar wapnia w organizmie zwierzęcia zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia u niego dysplazji stawów. Zaburza też równowagę mineralną, która wpływa na funkcjonowanie układu kostnego. Jeżeli więc chcemy nagrodzić czworonoga za pożądane zachowanie podczas treningu lub po prostu dać mu przekąskę w ciągu dnia, powinniśmy raczej posłużyć się gotowymi przysmakami dla psów. Są one zdrowe, bezpieczne i smaczne, a tzw. przekąski dentystyczne – np. Pedigree® DentaStix – pomagają dbać o higienę jego jamy ustnej.

Twaróg dla szczeniaka

Psy osiągają dojrzałość pomiędzy 10. miesiącem a 2. rokiem życia. Dokładny czas, kiedy czworonóg przestaje być szczenięciem i wchodzi w okres wczesnej dorosłości, zależy od jego rasy (masy ciała). Ogólna zasada jest taka, że psy małe i miniaturowe dojrzewają szybciej i żyją dłużej niż ich więksi kuzyni.

Do czasu wkroczenia w wiek dorosły pies powinien być karmiony pełnoporcjowymi pokarmami z linii junior” (np. Pedigree® Junior z Kurczakiem i Ryżem). Tego typu pożywienie jest zbilansowane odpowiednio do potrzeb organizmu znajdującego się w fazie wzrostu. Przede wszystkim zawiera optymalną ilość białka (głównego budulca ciała), a także właściwe proporcje takich minerałów, jak wapń i fosfor, które wspomagają rozwój narządu ruchu. Pokarmy gotowe typu junior” są też lekkostrawne, dzięki czemu nie podrażniają delikatnego przewodu pokarmowego czworonoga.

Czy twaróg dla szczeniaka jest wskazany? Podobnie jak w przypadku psów dorosłych, podstawą diety młodych po odsadzeniu od matki powinno być pełnoporcjowe pożywienie dla zwierząt, natomiast w roli przekąski czy nagrody najlepiej sprawdzają się gotowe pokarmy uzupełniające. Warto jednak zauważyć, że twaróg dla psa dorosłego może być trudniejszy do strawienia niż dla szczenięcia. Jest to spowodowane faktem, że mleko, z którego powstaje biały ser, zawiera specyficzny cukier – laktozę. Do jego trawienia potrzebny jest odpowiedni enzym (laktaza). Jego produkcja w organizmie zwierzęcia zaczyna spadać około 6. tygodnia życia, a następnie całkowicie zanika. Zjedzenie zbyt dużej ilości twarogu przez psa dorosłego może skutkować przykrymi dolegliwościami, takimi jak wymioty, ból brzucha czy biegunka. W przypadku szczeniąt niepożądane reakcje organizmu na spożycie produktów mlecznych raczej nie występują.

Pedigree imagery
Kup online