PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Winogrona dla psa - jak wpływają na organizm psa?

PED_SmallDog_1-detail.png

Winogrona świeże oraz suszone (rodzynki) to smaczna i zdrowa przekąska dla ludzi. Inaczej jest natomiast w przypadku psów. Czy psy mogą jeść winogrona? Zdecydowanie nie – już niewielka ilość winogron może okazać się dawką śmiertelną dla naszego czworonożnego przyjaciela. Przekonaj się, jak winogrona i rodzynki wpływają na organizm psa! 

 

Spis treści: 

  1. Czy psy mogą jeść winogrona? 
  2. Winogrona dla psa - jaka ilość jest szkodliwa? 
  3. Winogrona - pies może się nimi zatruć! Sprawdź najczęstsze objawy
  4. Winogrona i pies - co zrobić w przypadku podejrzenia zatrucia? 

 

Czy psy mogą jeść winogrona? 

Jedząc smaczny owoc, zwykle zastanawiamy się, czy naszemu pupilowi również posmakuje taki pokarm. Gdy jemy soczyste winogrona lub słodkie rodzynki, a nasz ulubieniec z zaciekawieniem się przypatruje, często pokusą jest podanie kilku sztuk zwierzęciu. 


Czy psy mogą jeść winogrona i rodzynki? Zdecydowanie nie, ponieważ są one dla zwierzęcia trujące. Metabolizm czworonogów znacznie różni się od ludzkiego, dlatego z pozoru niegroźne produkty, jak właśnie winogrona i rodzynki, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia psa. Swoim podopiecznym serwujmy jedynie najlepsze pełnoporcjowe i zbilansowane produkty. Jeżeli nie wiesz, jaką karmę dla psa wybrać, kieruj się poradami specjalistów żywienia zwierząt. Pamiętaj, że nawet najdrobniejsze przekąski dla psów powinny wpisywać się jego zapotrzebowanie kaloryczne, a przekarmianie podopiecznych prowadzi do późniejszych zmartwień związanych z nadwagą u psów. 

 

Jaka ilość winogron jest szkodliwa dla psa? 

Winogrona dla psa, niezależnie od ich odmiany, rodzaju, czy ilości, są szkodliwe. Do tej pory nie stwierdzono, jaka substancja zawarta w winogronach wpływa toksycznie na psy, dlatego też nie ustalono dawki trującej. Z literatury natomiast wiemy, że już kilka sztuk winogron lub rodzynek może doprowadzić do ciężkiego zatrucia, a nawet śmierci naszego podopiecznego. 


Choć w niektórych przypadkach nie obserwuje się objawów zatrucia, nawet po spożyciu sporej ilości winogron, zawsze należy pamiętać, że pies może zatruć się już kilkoma sztukami tych owoców. Co więcej, także psy o dużej masie ciała, mogą zatruć się niewielką ilością winogron.  


Ryzyko zatrucia winogronami jest więc bardzo duże, dlatego pamiętajmy, by chronić zwierzę przed tymi owocami. Psu nie należy podawać również jakichkolwiek produktów, zawierających winogrona i rodzynki.

 

Winogrona - pies może się nimi zatruć! Sprawdź najczęstsze objawy 

Winogrona dla psa są absolutnie zabronione. Do najczęstszych objawów zatrucia, obserwowanych u większości psów po spożyciu winogron, należą wymioty i biegunki związane z zapaleniem żołądka i jelit. Objawy ze strony przewodu pokarmowego zwykle pojawiają się po około 6 godzinach od spożycia winogron przez psa. Zwierzę może być apatyczne i osłabione. Często pojawia się niechęć do jedzenia oraz wzmożone pragnienie. 


Natomiast kolejno, u psa może pojawić się skąpomocz lub bezmocz. Zmniejszona ilość wydalanego moczu wiąże się z uszkodzeniem nerek przez winogrona. Objawy takie można zaobserwować w pierwszej lub nawet trzeciej dobie od zjedzenia rodzynek, lub winogron przez psa. 

 

Winogrona i pies - co zrobić w przypadku podejrzenia zatrucia? 

Gdy pies słabiej reaguje na bodźce, jest ospały i niechętny do zabawy, a jednocześnie podejrzewamy, że mógł jeść winogrona, koniecznie udajmy się do lecznicy. Konsultacji z lekarzem weterynarii wymaga już samo podejrzenie zjedzenia przez psa tych owoców. 


Jeśli zauważymy, że nasz ulubieniec zjadł winogrona, pod żadnym pozorem nie należy czekać na wystąpienie objawów zatrucia. Leczenie najlepiej rozpocząć w pierwszych dwóch godzinach od spożycia przez psa winogron lub rodzynek.  

Pedigree imagery
Kup online