Wybierając tylko zdrowe jedzenie dla psa, zapewniasz mu dobre samopoczucie, świetną kondycję przez długie i szczęśliwe życie. Sposób żywienia zwierzęcia powinien być przede wszystkim zgodny z jego potrzebami. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze pokarmu dla psa i jak prawidłowo podawać go czworonogowi!
Spis treści:
Psy są względnymi mięsożercami. Oznacza to, że są w stanie efektywnie korzystać zarówno ze składników pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Nie należy zapominać, że potrzeby żywieniowe psów znacznie różnią się od ludzkich. Zdrowe jedzenie dla psa powinno być też zgodne z jego indywidualnymi potrzebami.
Przewód pokarmowy psów jest relatywnie krótki, jednak pokarm przechodzi przez niego stosunkowo długo. Zanim posiłek trafi do żołądka, mijają prawie dwie godziny. Z kolei trawienie to kwestia nawet doby. Najlepszym pokarmem dla czworonogów są pełnoporcjowe karmy, które zawierają składniki niezbędne do zachowania zdrowia. Takie jedzenie jest dla psa nie tylko zdrowe, lecz także strawne (dobrze przyswajalne) i bezpieczne.
Jednym z najważniejszych składników w diecie psa jest białko, pełni w niej istotne funkcje, m.in.:
Wymieniając białko jako ważny związek w zdrowym jedzeniu dla psa, nie należy zapominać o argininie, która jest niezbędna do metabolizmu białek, a także pozostałych aminokwasach, takich jak: izoleucyna, leucyna, lizyna, histydyna, tryptofan, treonina, metionina, fenyloalanina i walina.
Zdrowe jedzenie dla psa powinno zawierać także:
Niezbędnym elementem diety czworonoga są także tłuszcze, w tym nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Odgrywają one ważną rolę w organizmie, głównie:
Bogatym źródłem kwasów z rodziny omega-3 i omega-6 są m.in. tłuszcze roślinne, wchodzące w skład gotowych karm dla psów. Kolejny składnik zdrowego jedzenia dla psa to węglowodany. Nie są niezbędne w diecie czworonoga, jednak stanowią dobre źródło łatwo przyswajalnej energii, a także wspomagają regulację pracy przewodu pokarmowego (włókno pokarmowe).
Aby zwierzę mogło prawidłowo się rozwijać i zachować zdrowie przez długie lata, warto, by jego dieta była nie tylko bogata w powyższe składniki, lecz także odpowiednio zbilansowana. Oznacza to, że zdrowe jedzenie dla psa musi zawierać wszystkie niezbędne substancje w odpowiednich proporcjach.
Ponadto karma powinna być:
Jeśli chcesz wybrać zdrowe jedzenie dla psa, pamiętaj, że karma powinna być pełnoporcjowa i dobrana indywidualnie do potrzeb czworonoga. Jak już zostało to wspomniane, raz wybrany pokarm, jeśli pies dobrze go toleruje, warto podawać przez cały określony czas życia.
Pierwszą karmą będzie ta przeznaczona dla szczeniąt. W okresie wzrostu potrzebują zdrowego jedzenia o składzie zapewniającym im prawidłowy rozwój, dlatego wybieraj karmy typu „junior”. Szczenięta osiągają dorosłość w różnym wieku, co zależy głównie od ich rasy i wielkości. Zwykle karmę dla psów dorosłych wprowadza się:
W następnych latach życia pokarm wybiera się w zależności od indywidualnych cech zwierzęcia. Należy uwzględnić m.in. poziom aktywności fizycznej psa, a także to, czy przeszedł on zabieg kastracji lub sterylizacji, ponieważ w takich przypadkach zmianie ulega tempo jego metabolizmu. Dietę suki w okresie ciąży i laktacji lub zwierzęcia chorego zawsze należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Z kolei, jeśli zwierzę jest zdrowe, następnym okresem na zmianę pokarmu będzie jego wiek senioralny. Także i w tym przypadku czas, kiedy pies się starzeje, jest szacowany na podstawie rasy i wielkości:
Gotowe, pełnoporcjowe i zdrowe jedzenie dla psa występuje w formie suchej, półwilgotnej lub wilgotnej. Kompletna i zbilansowana dieta dostarcza zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pożywienie suche wspomaga usuwanie osadu nazębnego i zaspokaja potrzebę gryzienia, przy czym jest ekonomiczne i łatwe w odmierzaniu odpowiedniej porcji. Z kolei mięsista, mokra karma jest 4-krotnie mniej kaloryczna, co sprzyja utrzymywaniu szczupłej sylwetki. Poprawia też nawodnienie organizmu, wspiera funkcje układu moczowego i zwykle jest dla psów smakowita.
Każdy rodzaj pokarmu ma pewne zalety, dlatego optymalnym sposobem żywienia psów jest podawanie karmy mokrej i suchej w równych proporcjach pod względem masy produktu. Wybór należy jednak podejmować, biorąc pod uwagę potrzeby czworonoga, dlatego istnieje możliwość, by karmić zwierzę wyłącznie suchą lub mokrą karmą.
Aby jedzenie było zdrowe dla psa, musi być podawane w odpowiednich dawkach i o regularnych porach. Wielkość porcji należy obliczać na podstawie zapotrzebowania energetycznego zwierząt oraz ich indywidualnych potrzeb. Dawki można odmierzać zgodnie z informacjami zawartymi na etykiecie produktu lub według wskazań lekarza weterynarii.
Nową karmę zawsze trzeba wprowadzać stopniowo, obserwując reakcję czworonoga. Zwykle pierwsze porcje podaje się szczeniętom między 3. a 5. tygodniem życia, ale w tym czasie to mleko matki wciąż stanowi podstawowe źródło ich pożywienia. Całkowite odsadzenie żywieniowe (zaprzestanie karmienia przez sukę) następuje najczęściej po ukończeniu przez szczenię 6–8 tygodni. Jeśli nie ma specjalnych wskazań, szczenięta powinny otrzymywać następujące porcje pokarmu:
Dorosłe psy należy karmić przynajmniej 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Istnieją jednak wyjątki, np. w przypadku czworonogów niektórych ras preferuje się podawanie mniejszych porcji kilka razy w ciągu dnia, dlatego należy dokładnie zapoznać się z potrzebami zwierzęcia.
Jeśli chcesz, żeby podawane jedzenie było dla psa zdrowe, pamiętaj o prawidłowym przechowywaniu produktu, a także dobrym sposobie karmienia. Pies powinien otrzymywać posiłki o stałych porach. Nie należy karmić go bezpośrednio przed aktywnością fizyczną, zwłaszcza w przypadku ras dużych, które są narażone na rozszerzenie i skręt żołądka. Przynajmniej 30 minut po jedzeniu zwierzę powinno odpocząć, a na większy wysiłek fizyczny można mu pozwolić dwie godziny po posiłku.
Sucha karma zachowuje świeżość na dłużej, ale musi być szczelnie zamknięta i przechowywana w suchym miejscu. Z kolei mokra nadaje się do użycia przez dwa dni po otwarciu opakowania (o ile producent nie zaleca inaczej) i trzeba ją przechowywać w lodówce. Podając psu jedzenie, wystaw miseczkę na około 20–30 minut. Po tym czasie zabierz naczynie i opróżnij je z resztek – niezjedzoną mokrą karmę wyrzuć, natomiast suchą możesz przechować do kolejnego posiłku.
Pies musi mieć stały dostęp do miski z czystą wodą. Należy kontrolować ilość wypijanych płynów, zwłaszcza gdy karmisz psa wyłącznie suchą karmą, która zawiera mniej wody w porównaniu do mokrej.
Musisz też wiedzieć, że podawaniem resztek ze stołu możesz zaszkodzić psu. Warto korzystać tylko z przekąsek przeznaczonych dla czworonogów. Ich ilość nie powinna przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia. Pamiętaj również, że aby zachować dobrą kondycję psa, kalorie dostarczone mu wraz z przekąskami należy dokładnie obliczać i adekwatnie zmniejszać ilość karmy danego dnia.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.