PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Szczeniaka

Jaka mokra karma dla szczeniaka? Na co zwracać uwagę?

jametlene-reskp-hGKXqee3Zxw-detail.png

Spis treści:

  1. Sucha czy mokra karma dla psa? Podstawowe zasady żywienia szczeniąt
  2. Jaka mokra karma dla szczeniaka? Cechy najlepszej mokrej karmy dla psa

 

Sucha czy mokra karma dla psa? Podstawowe zasady żywienia szczeniąt

Przez pierwsze kilka tygodni swojego życia szczenięta są karmione przede wszystkim mlekiem matki. Od 4. tygodnia należy je stopniowo przyzwyczajać do pokarmów stałych, wybranych odpowiednio dla ich wieku i rasy (docelowej masy ciała). Instytut Nauki o Zwierzętach Waltham zaleca stosowanie mieszanej diety dla psa, złożonej w 50% z karmy suchej i w 50% z karmy mokrej (pod względem masy). W przypadku szczeniąt warto jednak odroczyć nieco wprowadzenie tej zasady.

Psy, jako ssaki, w okresie szczenięcym żywią się mlekiem, wykorzystując do tego naturalny odruch ssania. Proces zmiany formy żywienia na pokarmy stałe powinien być przeprowadzany stopniowo, tak aby nie naruszyć funkcjonowania układu pokarmowego szczenięcia. Dlatego też początkowo powinniśmy pozwolić maluchowi na naukę lizania, a dopiero potem – gryzienia pokarmu. Dobrą praktyką jest podawanie pupilowi pierwszych posiłków w formie papki i stopniowe przyzwyczajanie go do coraz większych kawałków pożywienia. Najłatwiej jest to osiągnąć przez zastosowanie dobrej mokrej karmy dla psa, która zostanie przez nas dodatkowo rozdrobniona widelcem. Powinna to być karma typu junior, dopasowana do specyficznych potrzeb rosnących czworonogów. Pożywienie tego typu charakteryzuje się podwyższoną strawnością, co ma na celu wspieranie nie w pełni rozwiniętego układu pokarmowego szczenięcia. Alternatywnie możemy posłużyć się spulchnioną wodą karmą suchą o takich samych właściwościach.

Znalezienie najlepszej mokrej karmy dla szczeniaka to nie wszystko. Równie ważnym zadaniem jest jej prawidłowe porcjowanie oraz podawanie pupilowi właściwej liczby posiłków w ciągu dnia. Jest to uzależnione od kilku czynników, przede wszystkim od dokładnego wieku szczenięcia oraz jego rasy. Należy pamiętać, że psy w okresie wzrostu potrzebują większej liczby kalorii w przeliczeniu na kilogram masy ciała, niż ma to miejsce w przypadku osobników dorosłych. Ponieważ jednak żołądki szczeniąt mają niewielką pojemność, należy karmić je często (w regularnych odstępach czasowych) i małymi porcjami. Zalecana częstotliwość psich posiłków wynosi:

  • cztery do pięciu dziennie w przypadku szczeniąt od 6. do 8. tygodnia życia;
  • trzy do czterech dziennie w przypadku szczeniąt od 8. tygodnia do 6. miesiąca życia;
  • dwa lub trzy dziennie w przypadku szczeniąt powyżej 7. miesiąca życia oraz psów dorosłych).

Każdy posiłek musi cechować się odpowiednią kalorycznością i zawartością składników odżywczych. Prawidłowe zbilansowanie tych elementów to cecha charakterystyczna dobrej mokrej karmy dla psa. Najlepsze mokre karmy dla psa są skomponowane w taki sposób, aby zaspokajać 100% potrzeb żywieniowych naszego pupila w dziennej dawce jedzenia. Ich skład opracowują dietetycy i lekarze weterynarii – warto skorzystać z szerokiej wiedzy i doświadczenia ekspertów PedigreeⓇ! Wartość odżywcza i energetyczna pełnoporcjowych karm gotowych jest wyszczególniona na odwrocie ich opakowań.

 

Jaka mokra karma dla szczeniaka? Cechy najlepszej mokrej karmy dla psa

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaka mokra karma dla psa będzie najlepiej służyła naszemu pupilowi, warto przyjrzeć się etykietom dostępnych na rynku pokarmów pełnoporcjowych. Zdrowa i zbilansowana dieta zawiera 100% potrzebnych czworonogowi składników odżywczych. Należą do nich:

  • białka – jako podstawowy budulec tkanek, muszą być podawane w optymalnych ilościach, co ma szczególne znaczenie dla psów znajdujących się w okresie wzrostu. Główne źródła białek to: mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, do których należą podroby;
  • tłuszcze – stanowią źródło energii i wspomagają przyswajanie niektórych witamin (A,D,E,K). Zawartość tłuszczów w diecie szczenięcia jest też istotna ze względu na walory zapachowe i smakowe pokarmu;
  • węglowodany – przede wszystkim skrobia- źródło energii oraz niestrawny błonnik (włókno pokarmowe), którego obecność w psiej diecie wspomaga pracę jelit;
  • witaminy – ich zadaniem jest wspomaganie przebiegu procesów metabolicznych w organizmie. Oprócz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach niezwykle istotnym elementem psiej diety są także witaminy z grupy B;
  • minerały – szczególnie istotne w diecie szczenięcia są wapń i fosfor, które wspomagają mineralizację kości w okresie wzrostu. Inne cenne składniki mineralne to potas, sód, chlor, magnez, miedź, jod, żelazo, mangan, selen oraz cynk.

Warto pamiętać, że karma mokra zawiera w swym składzie około 80% wody, podczas gdy w karmie suchej znajduje się jej od 8 do 10%. Regularne nawadnianie organizmu jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania, dlatego też należy dbać o to, aby nasz pupil przyjmował w ciągu dnia odpowiednią dawkę płynów. Oprócz podjęcia decyzji, jaką karmę mokrą dla szczeniaka wybrać, powinniśmy również zapewnić czworonogowi stały i nieograniczony dostęp do miski z czystą, pitną wodą. 

W razie dalszych wątpliwości, dotyczących prawidłowego żywienia szczenięcia, warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem weterynarii.