PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Szczeniaka

Karma dla szczeniąt ras dużych - co jest najlepsze dla naszych pupili?

Shih-Tzu-and-Renal-Displasia_5.jpg

Wybór karmy dla szczeniąt ras dużych to ważne i odpowiedzialne  zadanie. W końcu sposób żywienia wpływa na całe życie zwierzęcia - zarówno teraźniejsze, jak i przyszłe. Zapewnij pupilowi dobry start - wybierz dla niego najlepszą karmę dla juniorów dużych ras. Czym należy kierować się przy zakupie najlepszego pożywienia dla naszych czworonożnych przyjaciół?


Spis treści:

  1. Szczenię, jakie jest, każdy widzi - co trzeba wiedzieć o szczeniętach ras dużych?
  2. Wybór dobrej karmy dla szczeniąt ras dużych - dlaczego to takie ważne?
  3. Pełnoporcjowa karma dla juniorów dużych ras - to, co najlepsze dla Twojego pupila.
  4. Najczęstsze błędy żywieniowe - to, czego należy unikać.

Szczenię, jakie jest, każdy widzi - co trzeba wiedzieć o szczeniętach ras dużych?

Na stróża domu i towarzysza rodziny często wybieramy psy ras dużych i olbrzymich, jak np. owczarki niemiecki, labradory czy berneńskie psy pasterskie. Duży czworonóg daje wiele radości, ale jednocześnie na jego opiekunach spoczywa wielka odpowiedzialność. Dlatego, jeśli od niedawna mianujesz się jednym z nich i masz pod opieką szczenię rasy dużej lub olbrzymiej, koniecznie dowiedz się więcej o jego potrzebach żywieniowych.

 

Czy wiesz, że...

  • Okres karmienia szczeniąt to czas na uczenie psa korzystnych nawyków żywieniowych.
  • Czas odsadzenia od matki przypada na 6. - 8. tydzień życia pieska, jednak stałe pokarmy typu „junior” warto zacząć wprowadzać wcześniej, około 3. tygodnia życia. Podając tak małemu szczenięciu namoczony suchy pokarm lub pokarm mokry (zawsze pełnoporcjowy), stopniowo uczysz go nowego sposobu żywienia, a także budujesz więź emocjonalną. 
  • Szczenięta ras dużych i olbrzymich rosną szybko, jednak w porównaniu do psów mniejszych ras, potrzebują więcej czasu, aby osiągnąć 100% masy ciała dorosłego osobnika - od 18 do nawet 24 miesięcy.
  • Przez cały okres rozwoju podstawą żywienia szczeniąt powinna być pełnoporcjowa karma dla juniorów dużych ras.
  • Pełnoporcjowa karma dla szczeniąt ras dużych dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych ilościach i proporcjach. 
  • Zapotrzebowanie energetyczne szczeniąt jest odwrotnie proporcjonalne do ich rozmiarów (masy ciała). Im większy staje się pies, tym mniej kaloryczne powinny być jego posiłki.
  • Pokarm dla psów dorosłych nie nadaje się dla szczeniąt. Psy, które nie dostają odpowiedniej karmy (pod względem wieku, rasy i masy ciała), są narażone na wady rozwojowe i liczne choroby. 
  • Przekarmianie jest najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości u psów. Dotyczy to również szczeniąt.

 

Wybór dobrej karmy dla szczeniąt ras dużych - dlaczego to takie ważne?

Okres wzrostu u psa ma ogromny wpływ na całe dalsze życie. Sposób żywienia szczenięcia bezpośrednio przekłada się na jego rozwój i zdrowie. Szczenię, które dostaje właściwy pokarm i jest karmione prawidłowo, ma szansę wyrosnąć na radosnego, pełnego wigoru dorosłego osobnika. Inaczej jest w przypadku, gdy dieta szczenięcia jest niekompletna i źle zbilansowana. Niewłaściwie żywione zwierzęta są mniejsze i mają ogólnie słabszą kondycję. Niedobór, podobnie jak nadmiar, składników odżywczych odbija się w wyglądzie pazurów, skóry i sierści, która może obficie linieć, tracić pigment (zwłaszcza przy ciemnym umaszczeniu). Nieodpowiednia dieta sprawia także, że psy stają się bardziej podatne na choroby - w tym również na nadwagę i otyłość. To wszystko rzutuje na jakość i długość ich życia. 

 

Błędy żywieniowe wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu psa. Pogarszają funkcjonowanie układów: nerwowego, pokarmowego, immunologicznego. Często prowadzą do zaburzeń tkanki kostnej. U szczeniąt dużych ras układ kostny jest obciążony szybkim tempem wzrostu, a przez to bardziej narażony na pojawienie się wad rozwojowych kości i tkanki chrzęstnej. Dysplazja stawów biodrowych, osteochondroza, krzywica  - konsekwencje tych chorób zwierzę odczuwa przez całe życie. 

 

Jeśli chcesz, aby Twoje szczenię rosło zdrowo i miało się dobrze, przywiąż szczególną uwagę do sposobu jego żywienia. Wybierz najlepszą karmę dla szczeniąt ras dużych, która jest kompletna i odpowiednio zbilansowana pod względem kaloryczności oraz zawartości niezbędnych składników odżywczych. Taki pokarm zapewnia dobry start, gwarantuje prawidłowy rozwój i doskonałe samopoczucie. Pamiętaj także, że jedzenie dla psa powinno być właściwie porcjowane. Jakość pokarmu jest tak samo ważna jak ilość!

Pełnoporcjowa karma dla juniorów dużych ras - to, co najlepsze dla naszych pupili.

Czego potrzebują szczenięta dużych ras?

Szczenięta ras dużych w porównaniu do młodych przedstawicieli ras mniejszych mają większe zapotrzebowanie energetyczne i odżywcze (w przeliczeniu na zwierzę, odwrotnie sytuacja wygląda w przeliczeniu na kilogram masy ciała). Rosnące owczarki niemieckie czy bernardyny potrzebują więcej białka i tłuszczów, ale też witamin i substancji mineralnych. W ich codziennej diecie bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji wszystkich składników odżywczych. 

 

Tłuszcze to cenne źródła energii i nienasyconych kwasów tłuszczowych - w tym DHA, kluczowych dla rozwoju mózgu. Tłuszcze są znacznie bardziej kaloryczne niż białka czy węglowodany, dlatego, choć niezbędne w pożywieniu, nie powinny występować w nadmiarze. Zbyt wiele tłuszczów w diecie może powodować m.in.:

  • nadwagę i otyłość,
  • większe ryzyko rozwoju niektórych chorób, np. cukrzycy,
  • przyspieszenie tempa wzrostu i zaburzenie rozwoju kośćca,
  • niedobór białek, skutkujący utratą masy mięśniowej i spadkiem masy ciała.

 

Wapń i fosfor to podstawa zdrowych i mocnych kości. Jednak, aby te dwa pierwiastki dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być dostarczone do organizmu w odpowiednich ilościach i proporcjach. Zaleca się, aby ich stosunek w karmie dla szczeniąt ras dużych wynosił maksymalnie 1,5:1, z przewagą dla wapnia (dla szczeniąt mniejszych ras 1,8:1). Zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej mogą sprzyjać m.in.:

 

  • dysplazji,
  • osteochondrozie,
  • zwyrodnieniu stawów,
  • demineralizacji kości, w wyniku której kości stają się słabsze i łamliwe.


Dlaczego pokarm gotowy jest lepszy niż samodzielnie gotowany?

Wiedząc, jak powinna wyglądać dieta szczeniąt ras dużych, staje się jasne, że samodzielne przygotowywanie pokarmu dla czworonoga to duże wyzwanie. Aby stworzyć wartościowe i bezpieczne danie, trzeba mieć sporą wiedzę. Przyrządzając jedzenie dla pupila, należy obliczyć jego aktualne zapotrzebowanie energetyczne i prawidłowo zbilansować menu, a jednocześnie zadbać o dobrej jakości surowce. Domowa dieta bardzo często okazuje się niewystarczająca, więc wymaga suplementacji. Własnoręczne przyrządzanie posiłków jest czasochłonne. Ponadto opracowanie takiej diety to żmudne zadanie, podczas którego łatwo o błędy żywieniowe.

 

Żywienie psa to wielka odpowiedzialność. Aby zapewnić pupilowi najlepszą dietę, warto wybrać pełnoporcjową karmę dla szczeniąt ras dużych. Gotowy pokarm dostarcza zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w takiej ilości i proporcji, jakiej dokładnie pies potrzebuje. Receptury Pedigree® opracowują naukowcy z Instytutu Nauki o Zwierzętach WALTHAM, dlatego nasze karmy są w 100% kompletne, zbilansowane i zgodne z aktualną wiedzą z zakresu dietetyki weterynaryjnej. Suche i mokre jedzenie Pedigree® Junior dla szczeniąt dużych ras to gwarancja pysznego posiłku, a także wsparcie mocnych zębów i kości, zdrowej, lśniącej sierści, silnej odporności. 

 

Musisz wiedzieć, że…
Zalecanym sposobem żywienia psów jest podawanie dwóch rodzajów pokarmu - suchego i mokrego. Odpowiednio twarde granulki to sycący posiłek, który pomaga utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej - gryzienie suchej karmy umożliwia redukcję płytki nazębnej. 
Z kolei mokry pokarm to bardzo aromatyczne danie o niskiej kaloryczności (w porównaniu do karmy suchej). Jedzenie z puszki lub saszetki zapewnia odpowiedni poziom nawodnienia, właściwą pracę układu trawiennego i utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Najlepsza karma dla szczeniąt ras dużych to zarówno karma mokra, jak i sucha!

Najczęstsze błędy żywieniowe - to, czego należy unikać.


Błędy żywieniowe w dużym stopniu wpływają na rozwój i zdrowie naszych pupili. Łatwo je popełnić, dlatego podpowiadamy, czego należy unikać. 

 

Źle dobrany pokarm dla psa

Opiekujesz się młodym owczarkiem niemieckim lub retrieverem? W takim razie wybierz dla niego specjalną karmę dla szczeniąt dużych ras. To bardzo ważne! Pokarm dla szczeniąt ras małych i średnich, choć również określany jako „junior” nie nadaje się dla dużych piesków, ponieważ nie odpowiada ich potrzebom żywieniowym. Twój pupil potrzebuje posiłków o większej sumarycznej dawce kalorii niż beagle czy york. Kiedy 14-tygodniowy pies małej rasy ma masę ciała najpewniej nieprzekraczającą 1 kg, Twój szczeniaczek w tym samym wieku waży blisko 8 kg. To dlatego dzienne zapotrzebowanie energetyczne Yorkshire terriera wynosi około 210 kcal, a labradora już 1000 kcal (dogi potrzebują o 25% więcej kalorii w diecie niż psy pozostałych ras). Tak różne psy potrzebują różnego pokarmu: york - karmy dla szczeniąt ras małych, natomiast labrador - karmy dla szczeniąt ras dużych.


Niepotrzebna suplementacja psa

Wciąż pokutuje przekonanie, że dieta szczeniąt, zwłaszcza ras dużych, wymaga suplementacji. Podawanie psom dodatków witaminowo-mineralnych bez konkretnej przyczyny i bez konsultacji z lekarzem weterynarii nie jest właściwe. Trzeba pamiętać, jak ważne w żywieniu szczeniąt są proporcje. Psy w pierwszych miesiącach życia wchłaniają wapń biernie, czyli w takiej ilości, w jakiej otrzymują go z pożywienia. Ponadto poziom wapnia regulują hormony, m.in. kalcytonina i parathormon. To sprawia, że bardzo łatwo może dojść do zaburzeń gospodarki wapniowej i pojawienia się problemów zdrowotnych, o których napisaliśmy wyżej. Dlatego, jeśli do miski trafia pełnoporcjowa karma dla szczeniąt ras dużych, nie musisz podawać pupilowi nic więcej! Wszystko, czego potrzebuje, dostaje wraz z pożywieniem.


Mody żywieniowe

Słyszałeś o diecie opartej na surowym mięsie? Zastanawiasz się, czy żywienie szczenięcia zgodnie z zaleceniami BARF wyjdzie mu na zdrowie? Zdaniem ekspertów ze Światowej Organizacji Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (WSAVA), podobnie jak naukowców z Instytutu Waltham, BARF nie jest odpowiednim sposobem żywienia zwierząt. Ponadto niesie wiele zagrożeń. Surowe mięso, zwłaszcza o nieznanym pochodzeniu, często jest siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów (np. Salmonella), co stwarza ryzyko mikrobiologiczne. Dieta BARF jest bardzo trudna do samodzielnego zbilansowania, przez co najczęściej okazuje się niekompletna. Musisz też wiedzieć, że „surowe diety” są dopasowane biologicznie do psów, ale tych, które żyły tysiące lat temu. Współczesne psy na drodze ewolucji zmieniły sposób żywienia. Przestały być bezwzględnymi mięsożercami i dziś potrzebują tak samo produktów zwierzęcych, jak i roślinnych.


Niezdrowe przekąski dla psów

Skrawki szynki, kawałek chleba, ziemniaki po obiedzie, mięso z kością to nie żadne rarytasy! To niezdrowe przekąski, których nie należy podawać psom. Wróć do fragmentu, mówiącego o tłuszczach w diecie czworonoga. Czy wiesz, że plasterek salcesonu ma około 160 kcal, a 100 gramów kiełbasy nawet 300 kcal? Takie dodatki są źródłem tłuszczu, którego ilość w diecie bardzo łatwo przekroczyć, narażając tym samym pupila na problemy zdrowotne. Dlatego najlepiej ich w ogóle nie podawać. Zresztą, karmienie psa resztkami ze stołu jest prostym sposobem, by nauczyć go podjadania i żebrania. Pamiętaj, że pierwsze miesiące życia to najlepszy moment na naukę właściwych nawyków żywieniowych u naszego pupila! Jeżeli chcesz nagrodzić swojego podopiecznego, poczęstuj go specjalnymi przysmakami dla psów. Będą stanowiły one wyraz miłości, uznania, ale również zbilansowanego pożywienia, niezbędnego w diecie Twojego czworonożnego przyjaciela.


Kości dla psów

Czy pies może jeść kości? Temat ten wymaga odrębnego omówienia. Zarówno gotowane, jak i surowe, nie nadają się dla czworonogów - wbrew panującym stereotypom (obrazek pieska z kością towarzyszy nam od dzieciństwa). Gryzienie kości jest niebezpieczne dla dorosłych psów, nie wspominając już o szczeniętach. Twarde odłamki mogą pokaleczyć dziąsła, złamać zęby, a nawet wywołać niedrożność jelit. 


Za duże porcje dla psów

Szczenięta spalają mnóstwo energii - szybko rosną i są w ciągłym ruchu, więc jedzą chętnie. 
U zwierząt tak samo, jak u ludzi, apetyt rośnie w miarę jedzenia, a co za dużo, to niezdrowo. Przekarmianie to najkrótsza droga do nadwagi u psa i otyłości. Za częste podawanie zbyt dużych porcji, dokarmianie między posiłkami, nagradzanie wysokokalorycznymi przekąskami - lepiej tego unikaj, jeśli chcesz, aby pupil utrzymać prawidłową masę ciała i cieszył się dobrym zdrowiem. 

 

Wybierz najlepszą pełnoporcjową karmę dla szczeniaka ras dużych. Podawaj ją zgodnie ze wskazówkami producenta. Szczenię do 8. tygodnia życia karm cztery, pięć razy dziennie. Przez kolejne tygodnie aż do 6. miesiąca, serwuj pokarm dwu, trzykrotnie. Siedmiomiesięczny czworonóg powinien jeść już tak, jak dorosły pies, czyli dwa razy dziennie. Pamiętaj przy tym, aby bacznie obserwować, jak zmienia się Twój pupil - dobra kondycja jego ciała to najlepszy dowód, że karmisz go prawidłowo! 

Pedigree imagery
Kup online